Tarvitsenko kaapelitalossa

Minulla on analoginen tv, jolla katselen DVD-tallenteita. Asun talossa, jonka keskusantenni on liitetty kaapeliverkkoon. PC:n tv-kortilla ei saa näkyviin televisio-ohjelmia (kyläilijä kokeili kannettavallaan).

YLEn ohjeiden mukaan:
"Tarvitseeko suorittaa televisiomaksua, mikäli ei ole digisovitinta, mutta haluaa katsoa nauhoitettuja elokuvia analogisella televisiolla?
Tv-maksua ei tarvitse suorittaa, jos ei millään tavoin pysty vastaanottamaan ja seuraamaan tv-lähetyksiä. Tv-maksu tulee maksaa, jos voi vastaanottaa esimerkiksi satelliittilähetyksiä. "

Jos nyt hankin pelkällä antennivirittimellä varustetun digi-TV:n, niin tarvitsenko tv-luvan?




Ohjeiden mukaan
8570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kommunistien organisaatioita. Muuten ei tarvitse.

Äänestä

Ei tarvitse maksaa, mutta jos esim. kesällä satut olemaan mökillä matkatelkkarin kanssa, ja kelit tuovat telkkariisi italiailaisen analogisen tv-kanavan, olet KUSESSA!

Äänestä

Mikäli sinulla on digivirittimellä varustettu televisio, huolimatta siitä että se on antenniverkkoon soveltuva ja asut kaapelitaloudessa, joudut maksamaan tv-maksun. Miksikö? Siksi että televisio on helppo saada lähetyksiä vastaanottavaan tilaan. Pöytäantenni riittää useissa tapauksissa etenkin jos asut pääkaupunkiseudulla. Tilanne on vähän sama jos sinulla olisi kaapeliverkkoon soveltuva digivastaanotin kaapelitaloudessa, mutta ei antennikaapelia. TV-maksutarkastaja katsoo että vastaanotin on helposti saatettavissa katselukuntoon ja näinollen olet velvollinen maksamaan tv-maksun. Eri juttu on sitten, onko kukaan niin naiivi että päästää tarkastajaa sisälle todentamaan asian.

Äänestä

42 tuumainen hd taulutelkkari missä on molemmat teräväpiirto digiboksit, kanavapaketti on ja välillä kattelen blue ray elokuvia, enkä ole tarvinnut lupaa.

Äänestä
  • sillä kanavapaketti tarvitse tv.luvan ja digitvkin tarvitsee samoin.kohta tulee laajakaistavero eli silloin voidaan lopettaa koko turha tvlupa koska operaattoreilta suorat tiedot kenelläö liittymä.

    Äänestä

Lain mukaan tarvitset luvan. TV-maksutarkastaja katsoo että vastaanotin on helposti saatettavissa katselukuntoon ja näinollen olet velvollinen maksamaan tv-maksun. Jos haluat rikkoa lakia ja ottaa riskin seuraamuksista, niin se on sitten oma asiasi. Eduskunnan laatimat lait on tarkoitettu noudatettaviksi.

Äänestä
  • pöytäantennilla? Molemmat ovat kytkettäviä lisälaitteita ja halvimmillaan parin kympin hintaisia.

    Ylehän nimenomaan myöntää, ettei analogiseen tarvita lupaa (jos ei ole digiboksia). Miksi sisäantenni olisi eri asemassa?

    Äänestä

"Jos nyt hankin pelkällä antennivirittimellä varustetun digi-TV:n, niin tarvitsenko tv-luvan?" -dipoksi/kaapelisemmoinen kyllä aiheuttaa maksuvelvollisuuden. Sen sijaan seuraava tulee aiheuttamaan debaattia tiedotusvälineneissä: "Tv-maksua ei tarvitse suorittaa, jos ei millään tavoin pysty vastaanottamaan ja seuraamaan tv-lähetyksiä. Tv-maksu tulee maksaa, jos voi vastaanottaa esimerkiksi satelliittilähetyksiä." Tämä asia tullaan näkemään julkisuudessa. Koska yllä lainausmerkeissä oleva txt on EY-lain vastainen. Varsikin (huom. ei ole mahdollista vastaanottaa Suomilähetyksiä, kyseessä Canal Digital tai Viasat -sopimus ja niiden VASTAANOTTOON SOPIVAT LAITTEET maksuvelvollisuus täyttyy,muta jos näin EI ole) Ei voi olla maksuvelvollisuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TV-luvan? kirjoitti:

Minulla on analoginen tv, jolla katselen DVD-tallenteita. Asun talossa, jonka keskusantenni on liitetty kaapeliverkkoon. PC:n tv-kortilla ei saa näkyviin televisio-ohjelmia (kyläilijä kokeili kannettavallaan).

YLEn ohjeiden mukaan:
"Tarvitseeko suorittaa televisiomaksua, mikäli ei ole digisovitinta, mutta haluaa katsoa nauhoitettuja elokuvia analogisella televisiolla?
Tv-maksua ei tarvitse suorittaa, jos ei millään tavoin pysty vastaanottamaan ja seuraamaan tv-lähetyksiä. Tv-maksu tulee maksaa, jos voi vastaanottaa esimerkiksi satelliittilähetyksiä. "

Jos nyt hankin pelkällä antennivirittimellä varustetun digi-TV:n, niin tarvitsenko tv-luvan?




Ohjeiden mukaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu