Leivon itse leipäni. Ei tarvitse niellä säilöntäkemikaaleja. Sitä paitsi se tulee halvemmaksikin.
Leivän hinta.
Laritsa M
6408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaupan leipähyllyssä näkee uskomattomia kilohintoja: jopa 10 euroa! Kilohintoja vertailemalla löytää halvempiakin vaihtoehtoja, mutta silti hinnat ovat raaka-aineitten kustannuksiin nähden kohtuuttomat. Hesarista juuri katselen, että kaupan osuus esimerkkileivän hinnassa on eurosta 37 senttiä, raaka-aineitten 11 senttiä. Säilyviähän ne teolliset leivät ovat, mutta hirvittää katsoessa sitä lisäaineluetteloa. Pakastamisen aikakautena ei leivän vanheneminen ole ongelma.
Leivon itse sämpylöitä , rieskoja ja patonkeja, ruisleipääkin kokeillut huonolla menestyksellä.
Leipäkoneet tekevät uutta tulemistaan. Minä petyin omaani ja luovuin isosta rohjakkeesta.
Eilen tein tupla-annoksen perunamuusia, tänään taputtelen siitä jauhojen kanssa ohuet perunarieskat.
väkinsinkin tulee mieleen aviosiippa, vaikka leipäkonetta tietysti tarkoitat! :)
Iso rohjake minunkin siippani, mutta ei sitä pidettäne hyväksyttävänä syynä luopumiseen. Ajastin leipäkoneen niin, että saisimme aamuksi lämmmintä leipää. Se kone alkoi pitää aamuyöstä kovaa ronksutusta ja suhinaa, pahempi ääni kuin kuorsaus.
Niin itse tehty leipä tulee halvemmaksi. Ainoa huonopuoli on jottei meinaa löytää 5kg vehnäjauhopusseja. Kauraryynejä(hiutaleita) voita puolikuppia ei muuta säilöntäainetta tarvita.
Teen 16 leipää tai 4-5 pellillistä sämpylöitä ja pakastan. Perään uuniin kun laittaa ison uunivu'uallisen jotakin laatikkoa, vielä toisen erilaisen, vaihtelua.Sähkön käyttökin tulee halvemmaksi. Ruokaa rasioihin. Ei tarvi jokapäivä väsätä. Kun nälkä yllättää niin mikroon vaan.
Syksyllä uusiaperunoita kiehuttaen nekin voi pakastaa. Joulun aikaan maistuvat.
Ranskanleipää myytiin juuri euroon siirtymisen edellisinä kuukausina 1 mk / kappale, joskus jopa markalla kaksi.
Harvemmin olen valkoista leipää ostanut, mutta hinta on todella moninkertaistunut, kun katsoo kilohintoja hyllyn reunasta.
Harvoin löytää ruisleipää tarjouksestakaan alle 2 euron kilohinnalla, vaaleat leivät sitäkin kalliimpia.
Aamuisen kaurapuuron lopun voi helposti pyöräyttää taikinaan johon lisää kuituja ja kokojyväjauhoja, sitten vain uuniin ja ravitsevaa leipää päiväkahvin kanssa.
Kotona leipoen säästää sievoisen summan, samoin, valmistamalla kaiken ruoan itse. Valmisruokien kohdalla, vain maksalaatikko ja lanttulaatikko läpäisevät minun seulani, kaikkea muuta valmistan kotona.
Nyt on hellalla kiehumassa kasviskeitto, jossa on porkkanaa, sipulia, purjoa, keräkaalia, varsiselleriä, tomaattia, chilikastiketta maustettuna roimalla määrällä musta-, valko-, ja viherpippuria. Suolaa ei lainkaan.
Ja uuniin on menossa sekasämpylät, paljon kaura- ja vehnälesettä aamun kaurapuuroon tehdyn taikinan joukossa, tattarihiutaleitakin kuituna.
Taikinassa on rahkaa, joten kalsiumiakin mukana.
Leipominen kun on kaiken lisäksi kivaa.
leipominen on. Olen omistanut pari vuosikymmentä leipäkoneen. Vaikka ruisleipää syömme, teen koneella leipää. Esim. "sunnuntailla" on hyvää sämpyläjauhoa, josta ei tule liian valkeaa, vaan sellaista kuitupitoista rapeaa sekaleipää.
Aamuksi ajastan, on hyvää kahvin tai teen kanssa.
Sekaleipää-en edes muista, milloin olisin ostanut. Ai, nyt narraan, aina kesällä joskus joutuu ostamaan.
Kun jauhopussin hintaa ajattelee, säästää itse tekemällä moninkertaisesti.
Ja on hyvää ja tuoretta.
Kaiken leipominen kannattaa, ja tosiaan, kivaakin on !