Varmaan tarvetta joissakin paikoissa olisi muutokselle.
Pääosin arvelen hoidon tason olevan ainakin tyydyttävää. Jonot toimenpiteisiin ovat pitkiä ja sekin vaihtelee paikkakunnittain.
Muutosta voisi saada aikaan, jos työnantajan edustajalla olisi mahdollisuudet irtisanoa epäsopiva. Onhan nuo koeajat, mutta aina silloin kaikki ei näy. Kiusaajien poistaminen auttaisi työyhteisöä parantumaan. Nyt ei ole muutokseen mahdollisuutta ainakaan siltä osin. Pelkkä koulutuksen lisääminen ei riitä, kun toimintatavoissa ja asenteissa on vika.
Sellaistakin on kohdalle osunut, että alainen tekee kaikkea mahdollista esimiehen työn sabotoimiseksi. Työnantajan edustajallakin on mahdollisuudet viedä työn ilo erilaisin rajoittein ja lopulta perusteettomin uhkailuin.
Tämä oli vain yksi mielipide. Muita?
Onko vanhusten hoito hyvää? Millä muutosta?
20
739
Vastaukset
- alima
vanhusten hoito on kaikkea muuta kuin hyvää.
Olin päivystämässä äitini kuolinvuoteen äärellä reilun viikon sairaalassa.
Sinä aikana näin sitä sairaalan arkea, vierailuajan ulkopuolellakin.
Aivan järkyttävää minusta.
Perustarpeista suurinpiirtein huolehdittiin, sitten kun kerettiin, mutta muuna aikana vanhukset olivat aivan yksin.
Siinä lyhyinä hetkinä odotellessani käytävällä, kun äitiä hoidettiin ja kuivitettiin, niin ehdin "auttaa" kymmeniä vanhuksia.
Availin ovia, pelastin jumiin jääneitä rollaattorilla liikkuvia, avustin pyörätuolien kanssa törmäileviä. Autoin tossua jalkaan yhdelle, toiselle nostin jotain lattialle pudonnutta jne.
Jo siinä ehkä n. 10 min aikana ehdin todella auttaa kymmeniä. Tämä sai minut huomaamaan kuinka suuri tarve siellä olisi ylimääräisille käsille ja jaloille.
Hoitajat eivät ennätä olla läsnä ja avustamassa.
Heillä on tarpeeksi tekemistä, että saavat hoitotyöt suoritettua.
Vaikutti siltä, ettei kaikki vanhukset pääse edes pesulle joka päivä.
Ei ainakaan äitiäni pesty, kuin ehkä kerran viikossa, siis suihkutettu.
Ruokailuakaan ei pystytä seuraamaan, tai avustamaan. Jos vanhus ei pysty syömään, tai ei edes tajua, että ruoka on tuotu, niin hän sitten on syömättä.
Sekin oli aika kamalaa, ettei ennen ruokailua vaihdettu vaippoja, vaan huoneissa haisi paska, kun useammallakin ne oli housussa samassa huoneessa.
Vielä sitten ihmetellään jos ihmisillä ei ole ruokahalua.
Nykyään on huomattavasti helpompaa henkilökunnalle vaihtaa vain vaipat, koska ovat niin imukykyisiä, ettei useinkaan tarvi vaihtaa, kuin auttaa ihmiset vessaan.
Sellaisetkin joutuvat siis tekemään vaippoihin, jotka vielä pystyisivät avustettuna käymään vessassa. Se on monille tosi nöyryyttävää.
Oma äitini kieltäytyi siitä syystä syömästä kokonaan, kun pelkäsi sitä vaippaan tekemistä.
Pissaa varten oli katetri koko ajan.
Siispä mielessäni ideoinkin ajatusta vanhusten luottohenkilöstä.
Heitä olisi palkattuna joka osastolle ja he olisivat siellä pitämässä vanhusten puolia ja valvomassa heidän etuaan. Lisäksi olisivat "avustamassa" kaikessa mikä ei liity varsinaiseen hoitotyöhön, eli ei tekisi hoitohenkilökunnan töitä, vaan kuten minäkin, availisi ovia ym. Olisi paikalla, kun joku jotain tarvii.Kuuntelisi vanhuksia, toimisi yhteyshenkilönä omaisiin päin jne, jne.
Samalta pohjalta pitäisi saada avustajat myös vanhainkoteihin ja yksin asuvien vanhusten luo jne.
Tämä työllistäisi valtavan määrän ihmisiä ja tähän tehtävään voisi palkata juuri sellaisia yli 50 v ihmisiä, jotka eivät muuten työllisty enää.
Yli 50 v ihmiset jo osaavat suhtautua kypsemmin ja monilla itselläkin jo omista vanhoista vanhemmista kokemusta, joten he osaisivat asennoitua nuoria paremmin.
Työ pitäisi olla kokopäivä-/vuorotyötä, vakituista ja riittävän hyvin palkattua, että se motivoisi vast.ottamaan työn ja kehittämään sitä jatkuvasti.
Rahoitus olisi hoidettava osin niistä varoista, mitä nyt maksetaan työttömyyskorvauksina ja lopun maksaisi, joko kunta, tai yksityinen oma yhdistys mikä pitäisi perustaa vanhuuden turvaksi. Siihen voisi liittyä jäseneksi ja maksaa jo etukäteen omaa turvaansa maksamalla kuukausittain määrätyn summan. Tässä vain "raakile"-ehdotelma.
Kehittelyä olisi tietty paljonkin, mutta pääperiaatteessa toimisi jotenkin näin.
Lähtökohtana kuitenkin ihan alusta lähtien toimia vain vanhusten tarpeita varten.
Eli ei tuputeta vanhuksille sellaista mitä eivät halua/jaksa, vaan ollaan läsnä, kun he jotain tarvitsevat. Näihin luottoihmisiin voisivat kaikki tukeutua ja heihin voisi luottaa kaikessa.
Ei mitään lukuhetkien järjestämistä tai vast. ellei vanhukset sellaista pyydä. - Tilja
Laitoksia johtavat ex-poliitikot, jotka eivät osaa organisoida. Olisivat muuten vieläkin politiikassa mukana. Vrt Merikartano.
- alima
mun ideoima homma, ei olisi mikään työllistämistyö tai suojatyöpaikka.
Niitä suojatyöpaikkoja todella ehtivät perustaa vuosien ajan ja jäljet näkyy.
Ihmisille annetaan vain lumehoitoja, suojatyöpaikan työntekijöiden toimesta.
Rahaa palaa kuitenkin koko ajan, muttei sille vain saada mitään vastinetta.
Pitäisi romuttaa kaikki vanhat systeemit ja alottaa puhtaalta pöydältä. Samalla rahalla mitä nyt kuluu, voisi saada jotain tulostakin, kun joku uskaltaisi jotain vaatia.
Ei meillä pitäisi olla varaa ylläpitää näitä suojatyöpaikkoja ja sallia lumehoitojen antamista. - googleen
sana Merikartano.
Aika lohduttomia asioita löytyy.
- merkitsee
Keskustelin vanhustenosaston osastonhoitajan kanssa työn laadusta ja raskaudesta. Vastaus tuli kuin tykin suusta, sitähän se on, kusen ja paskan luontia koko työvuoro. Kun esinaisella on jo tämä asenne työhön, jonka hän on itse valinnut, mitä voidaan odottaa alaisilta?
Kysyin miten olisi kohdallasi vuorotteluvapaa tai peräti ammatin vaihto, antoi ymmäärtää kun on virka aion tämän pitää eläkkeeseen saakka.
So what!- alima
tämä asenne sitten siirtyy kivasti seuraaville sukupolville, et silleen.
Kyllä meitä odottaa kiva tulevaisuus.
Tarttis oikeesti ruveta tekemään jotain, ennen kuin on omalla kohdalla liian myöhäistä.
- äänestäjillä
on seuraavissa vaaleissa oikeus äänestää päättäjiksi henkilöt, jotka lisäävät huomattavasti henkilökuntaa laitoksiin, joissa hoidetaan vanhuksia.
On niin helppo arvostella huonoa hoitoa, kun henkilökuntaa lisäämällä, antamalla varoja, voitaisiin asiaan pureutua.
Mistä jonoista puhut? Kroonikkolaitoksissa ollaan, mihin siellä jonotetaan?- alima
toisaalta olen sitä mieltä, että tapojen ja asenteiden muutoksilla voitais saada enemmin aikaa nykyisilläkin resursseilla.
Hymy ei maksa mitään, eikä muukaan ystävällinen asennoituminen.
Työpaikkojen ilmapiiri heijastuu kaikkeen ja viimeisenä kärsijänä pahimmassa tapauksessa on se hoidettava jne.
Luulen, että monta asiaa voitais tehdä toisin ja tehokkaammin ja ihmisläheisemmin jne.
Nyt sanon, että luulen, koska en todella tiedä. Luuloni perustuu vain ulkopuolisen saamaan käsitykseen.
En ole päivääkään hoitotyötä koskaan tehnyt, paitsi lastenhoitoa ja kunniotan ihmisiä, jotka siihen pystyvät. Minusta ei olisi, vaikka kuinka haluaisin. Seuran pitäjäksi kylläkin ja muuksi avuksi, mutta ei vaippojen vaihtajaksi.
Lisäksi olen keskustellut alan ihmisten kanssa, miten he näkevät ja kokevat, eli osittain sanomani perustuu ammattilaisilta saatuun infoon.
Muutamankin olen tavannut, jotka ovat joutuneet vaihtamaan pois sairaalan päivätöistä, koska ovat kokeneet touhun liian tylyksi potilaita kohtaan, eivätkä ole voineet yksin asioita muuttaa.
Ovat sitten sanoutuneet irti koko kuviosta. - Sinulta,
alima kirjoitti:
toisaalta olen sitä mieltä, että tapojen ja asenteiden muutoksilla voitais saada enemmin aikaa nykyisilläkin resursseilla.
Hymy ei maksa mitään, eikä muukaan ystävällinen asennoituminen.
Työpaikkojen ilmapiiri heijastuu kaikkeen ja viimeisenä kärsijänä pahimmassa tapauksessa on se hoidettava jne.
Luulen, että monta asiaa voitais tehdä toisin ja tehokkaammin ja ihmisläheisemmin jne.
Nyt sanon, että luulen, koska en todella tiedä. Luuloni perustuu vain ulkopuolisen saamaan käsitykseen.
En ole päivääkään hoitotyötä koskaan tehnyt, paitsi lastenhoitoa ja kunniotan ihmisiä, jotka siihen pystyvät. Minusta ei olisi, vaikka kuinka haluaisin. Seuran pitäjäksi kylläkin ja muuksi avuksi, mutta ei vaippojen vaihtajaksi.
Lisäksi olen keskustellut alan ihmisten kanssa, miten he näkevät ja kokevat, eli osittain sanomani perustuu ammattilaisilta saatuun infoon.
Muutamankin olen tavannut, jotka ovat joutuneet vaihtamaan pois sairaalan päivätöistä, koska ovat kokeneet touhun liian tylyksi potilaita kohtaan, eivätkä ole voineet yksin asioita muuttaa.
Ovat sitten sanoutuneet irti koko kuviosta.oletko tietoinen tanskalaisesta systeemistä, jossa, olen niin ymmärtänyt, pyritään siihen, että ihmiselle annetaan kaikki mahdollinen hoito omaan kotiinsa, jolloin hän voi elää vaikka koko elämänsä omassa kotonaan?
Tietääkö joku toinen? - vaikka äänestää
kun vaalipuheissa luvataan kaikkea kaunista ja hyvää, ja kun on päästy päättämään , tuleekin vaan supistuksia ja heikennyksiä. Ainakin minulta on luotto mennyt! Vaikka vasemmisto oli hallituksessa ei mitään hyvää tapahtunut vanhusten asian eteen!
- alima
jostain tv-ohjelmista.
Tanskasta ja Ruotsissa on otettu eräässä vanhainkodissa käyttöön suui ajattelutapa ja siellä henkilökunta on motivoitu ajattelmaan asiakkaan lähtökohdista kaikki.
Saavat elää ja oleilla omissa oloissaan ja osallistua kaikkeen tekemiseen. Heitä myös aktivoidaan tekemään kykyjensä mukaan kaikkea.
Siellä henkilökunnan viihtyvyys oli huippuluokkaa.
Ei malttaneet pitää edes sairaslomia, eikä kukaan halunnut vaihtaa työpaikkaa.
Siis siinä oli muutettu vain asneteita ja sitä myötä toimintatapoja. Yhtään enempää ei rahaa tarvittu ja viihtyvyys on taattu sekä asukkaille, että henkilökunnalle.
Tanskan mallia on esittämäni ajatus hyvin lähellä, eli pyrkimys olisikin pitää ihmiset kodeissaan niin kauan kuin haluavat.
Paljon olisi kehittämisen varaa ja käyttämättömiä mahdollisuuksia, kunhan vain asenteet saatais muutettua.- olen lukenut
ja telkkarista nähnyt, että Tanskassa on yleinen käytäntö, että vanhuskin voi olla kotonaan ihan niin pitkään, kun sairaanhoitajien ja lääkärien antaman hoidon avulla pärjää.
Sairaanhoitaja on luona ympäri vuorokauden ja lääkäri käy aina tarvittaessa.
Ei siis ole enää mikään kokeilu.
Muutamia linkkejä sivuten asiaa:
http://dialogi.stakes.fi/FI/dialogin arkisto/2006/4/sivu/49.htm
http://ruohikolla.blogspot.com/2007/12/vanhustenhoitoon-tarvitaan-arvokkuutta.html olen lukenut kirjoitti:
ja telkkarista nähnyt, että Tanskassa on yleinen käytäntö, että vanhuskin voi olla kotonaan ihan niin pitkään, kun sairaanhoitajien ja lääkärien antaman hoidon avulla pärjää.
Sairaanhoitaja on luona ympäri vuorokauden ja lääkäri käy aina tarvittaessa.
Ei siis ole enää mikään kokeilu.
Muutamia linkkejä sivuten asiaa:
http://dialogi.stakes.fi/FI/dialogin arkisto/2006/4/sivu/49.htm
http://ruohikolla.blogspot.com/2007/12/vanhustenhoitoon-tarvitaan-arvokkuutta.htmlOn perustettu joulukuussa. Tarkoituksena kerätä meidät ajoissa vaikuttamaan omaan vanhuuden aikaiseen hoitoomme. Tarkoitus on perustaa vanhusasiamies asioita hoitamaan. Tarkempia tietoja löytyy www.senioriliike.fi.
Suosittelen. Liityin itse pari viikkoa sitten jäseneksi.
Hoidan aika paljon äitiäni(84v), vaikka omatkin rempat rassaa. Ja vanhuus pelottaa.
s. 1946- alima
Hukkaemo kirjoitti:
On perustettu joulukuussa. Tarkoituksena kerätä meidät ajoissa vaikuttamaan omaan vanhuuden aikaiseen hoitoomme. Tarkoitus on perustaa vanhusasiamies asioita hoitamaan. Tarkempia tietoja löytyy www.senioriliike.fi.
Suosittelen. Liityin itse pari viikkoa sitten jäseneksi.
Hoidan aika paljon äitiäni(84v), vaikka omatkin rempat rassaa. Ja vanhuus pelottaa.
s. 1946näillä näkymillä pelottaakin ja syystäkin, ellei mitään saada aikaan.
Oliko ilmottautuminen/osallistuminen vaikeaa, vai yksinkertaista?
Tuon linkin kauttako käy helposti?
Minusta pelkät sos.asiamiehet ei riitä.
Olen kuullut niiden toimivuudesta/toimimattomuudesta last.suojelun puolella.
Ei riitä alkuunkaan. Pitäis saada satoja ja tuhansia luottohenkilöitä. Muitakin varotoimenpiteitä pitäis kehitellä, kute uuden laisia asumisyksiköitä, mihin voisi saman henkiset ihmiset jo ajoissa varata asunnot ja kenties muuttaakin, kun vielä jaksaisi nauttia mukavasta seurasta.
Tuttuja kun oltais, niin siinäkin olisi jo toinen toisiaan vahtimassa. Ei kaikkea tukea tarvi vierailta hoitajilta odottaa eikä ostaa. alima kirjoitti:
näillä näkymillä pelottaakin ja syystäkin, ellei mitään saada aikaan.
Oliko ilmottautuminen/osallistuminen vaikeaa, vai yksinkertaista?
Tuon linkin kauttako käy helposti?
Minusta pelkät sos.asiamiehet ei riitä.
Olen kuullut niiden toimivuudesta/toimimattomuudesta last.suojelun puolella.
Ei riitä alkuunkaan. Pitäis saada satoja ja tuhansia luottohenkilöitä. Muitakin varotoimenpiteitä pitäis kehitellä, kute uuden laisia asumisyksiköitä, mihin voisi saman henkiset ihmiset jo ajoissa varata asunnot ja kenties muuttaakin, kun vielä jaksaisi nauttia mukavasta seurasta.
Tuttuja kun oltais, niin siinäkin olisi jo toinen toisiaan vahtimassa. Ei kaikkea tukea tarvi vierailta hoitajilta odottaa eikä ostaa.Voit kirjautautua netin kautta. Olen jo pitkään ajatellut, että mihin tästä joutuu..... Nyt laitan toivoni tuohon Senioriliikkeeseen (ja Jumalaan). Oletko lukenut Tarja Tallqvistin kirjan: "Kuka vierelles jää"? Karmeaa luettavaa...en halua!!!!!
- alima
Hukkaemo kirjoitti:
Voit kirjautautua netin kautta. Olen jo pitkään ajatellut, että mihin tästä joutuu..... Nyt laitan toivoni tuohon Senioriliikkeeseen (ja Jumalaan). Oletko lukenut Tarja Tallqvistin kirjan: "Kuka vierelles jää"? Karmeaa luettavaa...en halua!!!!!
lukenut, enkä uskalla lukeakaan.
Sen verran olen kuullut hänen kertomuksiaan vanhusten hoidosta, et en halua tietää enempää.
Ahdistaa vaan liikaa.
Äitini luona sairaalassa vierailtuani näin koko karmeudessaan sitä tilannetta missä tällä hetkellä vanhuksemme ovat.
Se ajoi ainakin tekemään hoitotestamentin, ettei ainakaan väkisin yhtään hetkeä mun elämää pitkitetä.
toivottavasti vain ottavat sitte toivomukseni huomioon, joskus aikanaan.
Niin paljon voitais itsemme eteen tehdä, jos nyt alkaisimme touhuta.
Olen vain miettinyt, mistä saisi porukkaa mukaan perustamaan sitä vanhuusturva yhdistystä.
Se toimisi vähän kuin vakuutus.
Monet näyttää ilmeisesti pelkäävän tulevaa niin paljon, että haluavat sitä koskevia asioita siirtää mahd. kauas. Sitten kun on ajankohtaista on jo myöhäistä niiden systeemien kehittäminen.
Nuoriso on nykyään niin itsekästä, että jos emme pidä puoliamme, niin hekään eivät sitä meidän puolesta tee. alima kirjoitti:
lukenut, enkä uskalla lukeakaan.
Sen verran olen kuullut hänen kertomuksiaan vanhusten hoidosta, et en halua tietää enempää.
Ahdistaa vaan liikaa.
Äitini luona sairaalassa vierailtuani näin koko karmeudessaan sitä tilannetta missä tällä hetkellä vanhuksemme ovat.
Se ajoi ainakin tekemään hoitotestamentin, ettei ainakaan väkisin yhtään hetkeä mun elämää pitkitetä.
toivottavasti vain ottavat sitte toivomukseni huomioon, joskus aikanaan.
Niin paljon voitais itsemme eteen tehdä, jos nyt alkaisimme touhuta.
Olen vain miettinyt, mistä saisi porukkaa mukaan perustamaan sitä vanhuusturva yhdistystä.
Se toimisi vähän kuin vakuutus.
Monet näyttää ilmeisesti pelkäävän tulevaa niin paljon, että haluavat sitä koskevia asioita siirtää mahd. kauas. Sitten kun on ajankohtaista on jo myöhäistä niiden systeemien kehittäminen.
Nuoriso on nykyään niin itsekästä, että jos emme pidä puoliamme, niin hekään eivät sitä meidän puolesta tee.liityinkin Senioriliikkeeseen. Joko kävit katsomassa? Liike tulee laajenemaan ympäri Suomen. Joka puolelle, uskoisin, on vähän pakko..ei muutakaan turvaa löydy.
Minäkin olen tehnyt hoitotestamentin, jo vuosia sitten. Olen omassa työssäni kuullut myös karmeita kertomuksia. Me hoidamme vielä vanhempamme, mutta olemme kai opettaneet omat lapsemme niin itsekkäiksi, etten minä ainakaan usko yhdenkäään kolmesta minua tulevan hoitamaan.
http://www.senioriliike.fi/- alima
Hukkaemo kirjoitti:
liityinkin Senioriliikkeeseen. Joko kävit katsomassa? Liike tulee laajenemaan ympäri Suomen. Joka puolelle, uskoisin, on vähän pakko..ei muutakaan turvaa löydy.
Minäkin olen tehnyt hoitotestamentin, jo vuosia sitten. Olen omassa työssäni kuullut myös karmeita kertomuksia. Me hoidamme vielä vanhempamme, mutta olemme kai opettaneet omat lapsemme niin itsekkäiksi, etten minä ainakaan usko yhdenkäään kolmesta minua tulevan hoitamaan.
http://www.senioriliike.fi/laittamassa hakumuksen.
Kiitos sulle linkistä.
Näin se on, että parasta vain katsoa, kuin katua.
Tästä senioriliikkeestä olen jo kuullutkin juttua radiosta ja paljon muustakin vanhusten hoitoon liittyvistä tutkimuksista. alima kirjoitti:
laittamassa hakumuksen.
Kiitos sulle linkistä.
Näin se on, että parasta vain katsoa, kuin katua.
Tästä senioriliikkeestä olen jo kuullutkin juttua radiosta ja paljon muustakin vanhusten hoitoon liittyvistä tutkimuksista...tuonne meni....no löytyy se sieltäkin, vai?
Yllytetään toisiakin. Minulla on pieni epäilys, että Senioriliike on ensi eduskuntavaaleissa. Silloin minä kyllä "loikkaan". Vai käännän takin, vai mitä se nyt sitten on. Olen koko ikäni äänestänyt yhtä ainoaa puoluetta, mutta.....
Jaksellaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798