Digiboksi-Tv

heisim

YLE Teema ja Urheilukanava siirtyivät uusille kanavapaikoille. Kanavien vastaanottaminen edellyttää digivastaanottimen kanavahaun uusimista 2.2. klo 10 jälkeen.
Kaveri tuossa äsken soitteli mökiltä,jossa on digiboksi kiinni tv:ssä.Hän kokeili kanavaa 7 , sieltä tulee Urheilukanava ja kanavalta 9 YLE Teema - ihan niinkuin viime vuoden puolellakin.
Onkos se nyt sitten niin,että on ollut ihan turhaa kalapaliikkia koko digikanavien hakuhomma.
On vain annettu ymmärtää,että ko.kanavat eivät yksinkertaisesti näy ilman uusia kanavahakuja.

5

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fundamentalist

      kun vain kanavapaikka vaihtui.
      Mutta.
      Kun EPG (ohjelmatiedot) ja jossain määrin
      tekstityskin on ohjattu osittain muuta kautta niin
      niissä voi, digiboxista riippuen, esiintyä
      pahojakin ongelmia.

    • hemmetin vaiketa?

      Mikä jääräpäisyys saa ihmiset valittamaan siitä, että "ne kanavat näkyykin vielä ja en minä aio käyttää aikaani niiden päivittämiseen ja että ihan paskaa koko digiaika, kun pitää vaihtaa kaikkea".

      Ajeletteko autollakin ykkösellä, kun ette viitsi niitä muita vaihteita käyttää? Ja oliko teillä analogiaikana kaikki kanavat sekaisin siinä satunnaisessa järjestyksessä välissä olevine lumisadekuvineen, jossa ne tv:seen virittyivät (mtv3 ykkösellä, lumisadetta kakksoella, yle1 kolmospaikalla, yle2 nelospaikalla, vitosella ja kuutosella lumisadetta? Ja VHS:ssä tietenkin eri järjestyksessä.

      Tulkaa jo nykyaikaan!

      • heisim

        Mutta sulla taitaa olla?
        Mistäs se kenkä nyt puristaa?


    • Digibokseissa on erilaisia toteutustapoja. Toisissa tapahtuu juuri noin, että näyttää kuin mitään ei olisi vaihtunut. Teksti-TV:n, ohjelmaoppaan tai tekstityksen käyttö voi sitten tuoda yllätyksiä.

    • heisim

      fundamentalist ja okaro hyvistä ja asiallisista vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      83
      5114
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      73
      4678
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      85
      2924
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2414
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      60
      2034
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      22
      1805
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      113
      1425
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe