Varsova

mieroinen

Olisi tarkoitus viettää viikonloppu (pe-su) miehen kanssa ilman lapsia jossain kohtuu edullisessa Euroopan kaupungissa. Varsova kiehtoo ja haluaisinkin kuulla siellä käyneiden mielipiteitä.

Matkan tarkoitus on lepo, hyvä ruoka ja yhdessä olo eli haluamme laadukkaan luksushotellin (onko Varsovassa kylpylöitä?), jonka läheisyydessä on hyviä ruokapaikkoja ja esim. vanha kaupunki tai jotain muuta kävelten nähtävää. Tarkoitus ei ole erityisesti kierrellä nähtävyyksiä metsästämässä vaan rentoutuminen ja lepo.

6

2503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varsovaanko?
      • vähän erilainen

        painotus, sillä haluttiin halpa keskustamajoitus, josta pääsee kätevästi pitkin kaupunkia. Joten hotellisuositusta en voi antaa, mutta jos joku käyntikohde kiinnostaa, voin kaivella muistinystyröitäni. Meistä hyvä ja edullinen ruokaravintola oli Sphinx, siisti, nopea, englantia puhuvat tarjoilijat.


    • tykkäsin

      Olimme hotelli Marriotissa.viisi tähteä, keskellä kaupunkia, allasosastolla lämpimät altaat ja saunat.Mahtava aamiainen,tarjolla kaikkea mahdollista ja hyvä palvelu vielä päälle.Huone oli laadukas. Vanha kaupunki pieni, korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa. Taksilla ajelu halpaa,hotellilta saa myös talon taksin alleen, on laadukkaampi. Kaupungilla paljon kivoja ravintoloita,sinne vaan kuljeskelemaan. Hotellin vierestä pääsee tunneliin jossa pieniä puoteja vieri vieressä, tosin lauantai iltana siellä kulkeminen vähän pelotti.Suosittelen matkaa Varsovaan:))

      • siis täh???

        Pisti silmääni tuo että vanha kaupunki on "korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa".

        Kyllä se vanha kaupunki kuules vaan on isompi kuin pelkkä kortteli. En ymmärrä alkuunkaan mistä sinä tuon korttelin keksit. Sen lisäksi siinä vieressä oleva uusikaupunki on myös vanhaa näkemisen arvoista aluetta.

        Lauseestasi saa käsityksen, että vain tuo yksi kortteli olisi selvinnyt pommituksista. En oikein tiedä mitä ajattelit tässä, mutta vanha kaupunkihan on kokonaan rakennettu uudestaan toisen maailmansodan jälkeen (kopio siitä millainen se aiemmin oli).

        Kaupunki tosiaan tuhoutui aika lailla pommituksissa, mutta joitakin rakennuksia jäi pystyyn, eli ei kaikki ole uutta (tai uusvanhaa), mutta alkuperäinen kirjoittaja ei varmaankaan ole niistä kiinnostunut, joten ei siitä sen enempää.


      • Sherban.
        siis täh??? kirjoitti:

        Pisti silmääni tuo että vanha kaupunki on "korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa".

        Kyllä se vanha kaupunki kuules vaan on isompi kuin pelkkä kortteli. En ymmärrä alkuunkaan mistä sinä tuon korttelin keksit. Sen lisäksi siinä vieressä oleva uusikaupunki on myös vanhaa näkemisen arvoista aluetta.

        Lauseestasi saa käsityksen, että vain tuo yksi kortteli olisi selvinnyt pommituksista. En oikein tiedä mitä ajattelit tässä, mutta vanha kaupunkihan on kokonaan rakennettu uudestaan toisen maailmansodan jälkeen (kopio siitä millainen se aiemmin oli).

        Kaupunki tosiaan tuhoutui aika lailla pommituksissa, mutta joitakin rakennuksia jäi pystyyn, eli ei kaikki ole uutta (tai uusvanhaa), mutta alkuperäinen kirjoittaja ei varmaankaan ole niistä kiinnostunut, joten ei siitä sen enempää.

        Melko ruma kaupunki,likainen. Ruoka ei oikeen maistunut miltään ja hinnat suomen tasoa. Olut teltoissa halvempaa. Tunneli erittäin kuvottava paikka, turkkilaisia hikoilemassa homeisten kepaptankojen ääressä 2m2 kioskeissaan. Shoppailu-hinnat kalliimmat kuin suomen ostosparatiiseissa(jumbo,itis).


    • Hardy

      Jo 4 kertaa Varsovassa takana ja varmasti viideskin kerta tulee : ) Tähän aikaan vuodesta ei Varsova ole kauneimmillaan mutta suosittelen menemään ennen kesää, kesällä turisteja huomattavasti enemmän (ja luonnollisesti tähän aikaan alennusmyynnit päällä ja erittäin edullisia hankintoja varsinkin nykyisellä vahvalla eurolla). Viimeisin hotelli oli Polonia Palace jota todellakin voin suositella. Myöskin Jan Sobieski- ja Mercure Frederyk Chopin hotellit ovat meidän makuun. Vanha kaupunki ei todellakaan ole mikään kortteli ja rautatietunneleissa ei ole koskaan tarvinnut pelätä. Ostoskeskuksista suosittelisin Zlote Tarazyä joka on aivan keskustassa ja taksimatkan päässä Blue City ja Arkadia (taksi n. 5-6 €). Kaikki ostoskeskukset uudehkoja ja jos jossakin pitää käydä niin suosittelen Arkadiaa ja Zlotea. Ruokapaikkoja kyllä löytyy (esim ostoskeskuksissa pikaruokapaikkoja ja rautatietunnelistakin on tullut ostettua pikkupurtavaa) ja hyvää ruokaa, Spinhxiä voi kyllä suositella ja vanhan kaupungin vieressä olevaa Piwna kompaniaa (http://www.podwale25.pl/). Tässä vielä pari viestiketjua aikaisemmilta kirjoituskerroilta ( http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000038216989#22000000038216989 ) ja ( http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000023953436#22000000023953436 )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      177
      2153
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      315
      1825
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      1479
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1278
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    Aihe