Varsova

mieroinen

Olisi tarkoitus viettää viikonloppu (pe-su) miehen kanssa ilman lapsia jossain kohtuu edullisessa Euroopan kaupungissa. Varsova kiehtoo ja haluaisinkin kuulla siellä käyneiden mielipiteitä.

Matkan tarkoitus on lepo, hyvä ruoka ja yhdessä olo eli haluamme laadukkaan luksushotellin (onko Varsovassa kylpylöitä?), jonka läheisyydessä on hyviä ruokapaikkoja ja esim. vanha kaupunki tai jotain muuta kävelten nähtävää. Tarkoitus ei ole erityisesti kierrellä nähtävyyksiä metsästämässä vaan rentoutuminen ja lepo.

6

2366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varsovaanko?
      • vähän erilainen

        painotus, sillä haluttiin halpa keskustamajoitus, josta pääsee kätevästi pitkin kaupunkia. Joten hotellisuositusta en voi antaa, mutta jos joku käyntikohde kiinnostaa, voin kaivella muistinystyröitäni. Meistä hyvä ja edullinen ruokaravintola oli Sphinx, siisti, nopea, englantia puhuvat tarjoilijat.


    • tykkäsin

      Olimme hotelli Marriotissa.viisi tähteä, keskellä kaupunkia, allasosastolla lämpimät altaat ja saunat.Mahtava aamiainen,tarjolla kaikkea mahdollista ja hyvä palvelu vielä päälle.Huone oli laadukas. Vanha kaupunki pieni, korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa. Taksilla ajelu halpaa,hotellilta saa myös talon taksin alleen, on laadukkaampi. Kaupungilla paljon kivoja ravintoloita,sinne vaan kuljeskelemaan. Hotellin vierestä pääsee tunneliin jossa pieniä puoteja vieri vieressä, tosin lauantai iltana siellä kulkeminen vähän pelotti.Suosittelen matkaa Varsovaan:))

      • siis täh???

        Pisti silmääni tuo että vanha kaupunki on "korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa".

        Kyllä se vanha kaupunki kuules vaan on isompi kuin pelkkä kortteli. En ymmärrä alkuunkaan mistä sinä tuon korttelin keksit. Sen lisäksi siinä vieressä oleva uusikaupunki on myös vanhaa näkemisen arvoista aluetta.

        Lauseestasi saa käsityksen, että vain tuo yksi kortteli olisi selvinnyt pommituksista. En oikein tiedä mitä ajattelit tässä, mutta vanha kaupunkihan on kokonaan rakennettu uudestaan toisen maailmansodan jälkeen (kopio siitä millainen se aiemmin oli).

        Kaupunki tosiaan tuhoutui aika lailla pommituksissa, mutta joitakin rakennuksia jäi pystyyn, eli ei kaikki ole uutta (tai uusvanhaa), mutta alkuperäinen kirjoittaja ei varmaankaan ole niistä kiinnostunut, joten ei siitä sen enempää.


      • Sherban.
        siis täh??? kirjoitti:

        Pisti silmääni tuo että vanha kaupunki on "korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa".

        Kyllä se vanha kaupunki kuules vaan on isompi kuin pelkkä kortteli. En ymmärrä alkuunkaan mistä sinä tuon korttelin keksit. Sen lisäksi siinä vieressä oleva uusikaupunki on myös vanhaa näkemisen arvoista aluetta.

        Lauseestasi saa käsityksen, että vain tuo yksi kortteli olisi selvinnyt pommituksista. En oikein tiedä mitä ajattelit tässä, mutta vanha kaupunkihan on kokonaan rakennettu uudestaan toisen maailmansodan jälkeen (kopio siitä millainen se aiemmin oli).

        Kaupunki tosiaan tuhoutui aika lailla pommituksissa, mutta joitakin rakennuksia jäi pystyyn, eli ei kaikki ole uutta (tai uusvanhaa), mutta alkuperäinen kirjoittaja ei varmaankaan ole niistä kiinnostunut, joten ei siitä sen enempää.

        Melko ruma kaupunki,likainen. Ruoka ei oikeen maistunut miltään ja hinnat suomen tasoa. Olut teltoissa halvempaa. Tunneli erittäin kuvottava paikka, turkkilaisia hikoilemassa homeisten kepaptankojen ääressä 2m2 kioskeissaan. Shoppailu-hinnat kalliimmat kuin suomen ostosparatiiseissa(jumbo,itis).


    • Hardy

      Jo 4 kertaa Varsovassa takana ja varmasti viideskin kerta tulee : ) Tähän aikaan vuodesta ei Varsova ole kauneimmillaan mutta suosittelen menemään ennen kesää, kesällä turisteja huomattavasti enemmän (ja luonnollisesti tähän aikaan alennusmyynnit päällä ja erittäin edullisia hankintoja varsinkin nykyisellä vahvalla eurolla). Viimeisin hotelli oli Polonia Palace jota todellakin voin suositella. Myöskin Jan Sobieski- ja Mercure Frederyk Chopin hotellit ovat meidän makuun. Vanha kaupunki ei todellakaan ole mikään kortteli ja rautatietunneleissa ei ole koskaan tarvinnut pelätä. Ostoskeskuksista suosittelisin Zlote Tarazyä joka on aivan keskustassa ja taksimatkan päässä Blue City ja Arkadia (taksi n. 5-6 €). Kaikki ostoskeskukset uudehkoja ja jos jossakin pitää käydä niin suosittelen Arkadiaa ja Zlotea. Ruokapaikkoja kyllä löytyy (esim ostoskeskuksissa pikaruokapaikkoja ja rautatietunnelistakin on tullut ostettua pikkupurtavaa) ja hyvää ruokaa, Spinhxiä voi kyllä suositella ja vanhan kaupungin vieressä olevaa Piwna kompaniaa (http://www.podwale25.pl/). Tässä vielä pari viestiketjua aikaisemmilta kirjoituskerroilta ( http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000038216989#22000000038216989 ) ja ( http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000023953436#22000000023953436 )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe