Varsova

mieroinen

Olisi tarkoitus viettää viikonloppu (pe-su) miehen kanssa ilman lapsia jossain kohtuu edullisessa Euroopan kaupungissa. Varsova kiehtoo ja haluaisinkin kuulla siellä käyneiden mielipiteitä.

Matkan tarkoitus on lepo, hyvä ruoka ja yhdessä olo eli haluamme laadukkaan luksushotellin (onko Varsovassa kylpylöitä?), jonka läheisyydessä on hyviä ruokapaikkoja ja esim. vanha kaupunki tai jotain muuta kävelten nähtävää. Tarkoitus ei ole erityisesti kierrellä nähtävyyksiä metsästämässä vaan rentoutuminen ja lepo.

6

2429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varsovaanko?
      • vähän erilainen

        painotus, sillä haluttiin halpa keskustamajoitus, josta pääsee kätevästi pitkin kaupunkia. Joten hotellisuositusta en voi antaa, mutta jos joku käyntikohde kiinnostaa, voin kaivella muistinystyröitäni. Meistä hyvä ja edullinen ruokaravintola oli Sphinx, siisti, nopea, englantia puhuvat tarjoilijat.


    • tykkäsin

      Olimme hotelli Marriotissa.viisi tähteä, keskellä kaupunkia, allasosastolla lämpimät altaat ja saunat.Mahtava aamiainen,tarjolla kaikkea mahdollista ja hyvä palvelu vielä päälle.Huone oli laadukas. Vanha kaupunki pieni, korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa. Taksilla ajelu halpaa,hotellilta saa myös talon taksin alleen, on laadukkaampi. Kaupungilla paljon kivoja ravintoloita,sinne vaan kuljeskelemaan. Hotellin vierestä pääsee tunneliin jossa pieniä puoteja vieri vieressä, tosin lauantai iltana siellä kulkeminen vähän pelotti.Suosittelen matkaa Varsovaan:))

      • siis täh???

        Pisti silmääni tuo että vanha kaupunki on "korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa".

        Kyllä se vanha kaupunki kuules vaan on isompi kuin pelkkä kortteli. En ymmärrä alkuunkaan mistä sinä tuon korttelin keksit. Sen lisäksi siinä vieressä oleva uusikaupunki on myös vanhaa näkemisen arvoista aluetta.

        Lauseestasi saa käsityksen, että vain tuo yksi kortteli olisi selvinnyt pommituksista. En oikein tiedä mitä ajattelit tässä, mutta vanha kaupunkihan on kokonaan rakennettu uudestaan toisen maailmansodan jälkeen (kopio siitä millainen se aiemmin oli).

        Kaupunki tosiaan tuhoutui aika lailla pommituksissa, mutta joitakin rakennuksia jäi pystyyn, eli ei kaikki ole uutta (tai uusvanhaa), mutta alkuperäinen kirjoittaja ei varmaankaan ole niistä kiinnostunut, joten ei siitä sen enempää.


      • Sherban.
        siis täh??? kirjoitti:

        Pisti silmääni tuo että vanha kaupunki on "korttelin kokoinen, kaupunkihan tuhoutui pommituksissa".

        Kyllä se vanha kaupunki kuules vaan on isompi kuin pelkkä kortteli. En ymmärrä alkuunkaan mistä sinä tuon korttelin keksit. Sen lisäksi siinä vieressä oleva uusikaupunki on myös vanhaa näkemisen arvoista aluetta.

        Lauseestasi saa käsityksen, että vain tuo yksi kortteli olisi selvinnyt pommituksista. En oikein tiedä mitä ajattelit tässä, mutta vanha kaupunkihan on kokonaan rakennettu uudestaan toisen maailmansodan jälkeen (kopio siitä millainen se aiemmin oli).

        Kaupunki tosiaan tuhoutui aika lailla pommituksissa, mutta joitakin rakennuksia jäi pystyyn, eli ei kaikki ole uutta (tai uusvanhaa), mutta alkuperäinen kirjoittaja ei varmaankaan ole niistä kiinnostunut, joten ei siitä sen enempää.

        Melko ruma kaupunki,likainen. Ruoka ei oikeen maistunut miltään ja hinnat suomen tasoa. Olut teltoissa halvempaa. Tunneli erittäin kuvottava paikka, turkkilaisia hikoilemassa homeisten kepaptankojen ääressä 2m2 kioskeissaan. Shoppailu-hinnat kalliimmat kuin suomen ostosparatiiseissa(jumbo,itis).


    • Hardy

      Jo 4 kertaa Varsovassa takana ja varmasti viideskin kerta tulee : ) Tähän aikaan vuodesta ei Varsova ole kauneimmillaan mutta suosittelen menemään ennen kesää, kesällä turisteja huomattavasti enemmän (ja luonnollisesti tähän aikaan alennusmyynnit päällä ja erittäin edullisia hankintoja varsinkin nykyisellä vahvalla eurolla). Viimeisin hotelli oli Polonia Palace jota todellakin voin suositella. Myöskin Jan Sobieski- ja Mercure Frederyk Chopin hotellit ovat meidän makuun. Vanha kaupunki ei todellakaan ole mikään kortteli ja rautatietunneleissa ei ole koskaan tarvinnut pelätä. Ostoskeskuksista suosittelisin Zlote Tarazyä joka on aivan keskustassa ja taksimatkan päässä Blue City ja Arkadia (taksi n. 5-6 €). Kaikki ostoskeskukset uudehkoja ja jos jossakin pitää käydä niin suosittelen Arkadiaa ja Zlotea. Ruokapaikkoja kyllä löytyy (esim ostoskeskuksissa pikaruokapaikkoja ja rautatietunnelistakin on tullut ostettua pikkupurtavaa) ja hyvää ruokaa, Spinhxiä voi kyllä suositella ja vanhan kaupungin vieressä olevaa Piwna kompaniaa (http://www.podwale25.pl/). Tässä vielä pari viestiketjua aikaisemmilta kirjoituskerroilta ( http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000038216989#22000000038216989 ) ja ( http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000921&posting=22000000023953436#22000000023953436 )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5617
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1778
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe