Valmistuin koulusta ihan hetki sitten (2vko).
Ilmottauduin heti työvoimatoimistoon työnhakijaksi tottakai.
Olen myös aktiivisesti hakenut töitä itse, ihan vielä en ole saanut myötäviä vastauksia, mutta hyvältä näyttää.
Tänään työkkärissä käytyäni tehtiin työhakusuunnitelma. Se sanoi että menen työelämävalmennukseen, minun koulutustani vastaavaan paikkaan. onko tämä pakollista mennä tälläiseen? kuitenkin työaika on 6 tuntia päivässä viisi kertaa viikossa. Rahaa siitä ei tule, kuin saman verran ollessa kotona työttömänä, eli rapeat 25€/pvä 8 €:n joku avustus.
työelämävalmennus
6
859
Vastaukset
- sanoin kuin sille
tuli lappu ilmoittautua Uusix verstaalle puutyö kurssille kirjoitusten jälkeen "Nyt alat vaikka rikolliseksi ,ennemmin kuin sinne menet.Neuvo oli hyvä,pääsi sitten lääkikseen.Vaikka ei olisi hyvällä rosvolla säilyy ainakin itsekunnoitus.
- Olet mennyt ...
Jos olet mennyt hyväksymään sellaisen työnhakusuunnitelman, missä suostut menemään työelämävalmennukseen, mikä tarkoittaa ilmaistöitä, niin pakko mennä tai karenssia paukkuu.
Työkkärissä käytetään tietämättömyyttä hyväksi ja laitetaan työnhakusuunnitelmaan mitä vain. Työnhakusuunnitelma pitäisi kuitenkin laatia lain mukaan yhteistyössä ja molempien allekirjoittaa.
Olisit voinut vaatia poistamaan ilmaistyövelvoitteen ja jos ei olisi poistanut, niin ennen allekirjoitusta olisit voinut vetää yli ao. kohdan ja laittaa huomautuksen, että yliviivaus on tehty ennen allekirjoittamista.
Tuossa lainkohtia:
yönhakusuunnitelman laatiminen
Työnhakusuunnitelman laatii työvoimatoimisto YHDESSÄ työttömän työnhakijan kanssa. Suunnitelma on laadittava, jollei sen laatiminen ole ilmeisen tarpeetonta, viimeistään työttömyyden kestettyä yhdenjaksoisesti viisi kuukautta. Tällöin työnhakusuunnitelman tulee olla yksilöity.
Työnhakija ja työvoimatoimisto allekirjoittavat työnhakusuunnitelman.
Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021295
Tuo viesti kannattaa lukea (Erkinveli):
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000040939215#22000000040939215- masentunut19
voi herranjumala mitä olen mennyt tekemään
- Yhtään ...
masentunut19 kirjoitti:
voi herranjumala mitä olen mennyt tekemään
Jos yhtään lohduttaa, niin sinulla on tuhansia kohtalotovereita. Täytyisi olla juristi, että pystyy pitämään puoliaan työkkäreitä ja typpejä vastaan.
- pöllöpä
minulle kävi niin että allekirjoitin myös. Mutta ainoa allekirjoitettu lappu on minulla? vedinkö sieltä väärän lapun itselleni?
Tänään tarkistin mollin sivuilta tietoja. Siellä luki että uusinta käynti päivänä plaaplaaplaa, jos ei työelämävalmennus paikka onnistukkaan.
Eli tarviiko minun ilmoittaa työkkäriin mitään, jos en edes aio hakea sitä paikkaa. Koska se paikka kaatui siihen, ettei minulla ole siellä ko. työelämävalmennuspaikan kunnassa mahdollisuutta yöpyä. koska se on eripaikkakunnalla. - Selvittää...
pöllöpä kirjoitti:
minulle kävi niin että allekirjoitin myös. Mutta ainoa allekirjoitettu lappu on minulla? vedinkö sieltä väärän lapun itselleni?
Tänään tarkistin mollin sivuilta tietoja. Siellä luki että uusinta käynti päivänä plaaplaaplaa, jos ei työelämävalmennus paikka onnistukkaan.
Eli tarviiko minun ilmoittaa työkkäriin mitään, jos en edes aio hakea sitä paikkaa. Koska se paikka kaatui siihen, ettei minulla ole siellä ko. työelämävalmennuspaikan kunnassa mahdollisuutta yöpyä. koska se on eripaikkakunnalla.''Eli tarviiko minun ilmoittaa työkkäriin mitään, jos en edes aio hakea sitä paikkaa.''
Kyllä työkkäri tuosta selvän ottaa. Joko sinulle tulee kysely tai sitten työkkäri soittelee työantajalle. Tai sitten seuraavan yhteydenoton aikana työkkärin tantta kyselee sinulta. Ja karenssia pukkaa.
''Koska se paikka kaatui siihen, ettei minulla ole siellä ko. työelämävalmennuspaikan kunnassa mahdollisuutta yöpyä. koska se on eripaikkakunnalla.''
Jos kyse on työssäkäyntialueen kunnasta, niin työkkäri ei piittaa yöpymisongelmista tai matkaongelmista. Jos sattuu olemaan työssäkäyntialueen ulkopuolella, niin sitten voi olla mahdollista pelastua karenssilta.
Työssäkäyntialueet löydät tuolta:
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/01_tyottomyysturva/02_tyossakayntialueet/index.jsp
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774