Osinkojen maksu

Miten käytännössä saan osingot omistamilleni osakkeille. Kyseessä ei ole rahastot, vaan Nordean kautta ostetut suorat sikoitukset ko yhtiöiden osakkeisiin
51888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yhtiökokouksessa päätetään osingonmaksupäivä. Silloin rahat ilmestyvät pankkitilillesi Nordeaan, vähennettynä veronpidätyksellä. Mitään erityisiä toimenpiteitä osingon nostamiseksi ei tarvita.

Äänestä

Ostin yhtiön osakkeita, jonka yhtiökokous on piakkoin ja osinkoja pitäisi tulla
Arvo-osuustilini on pankissa ja sitä kautta ostin. Oletan myös, että tiedot pitäisi mennä sieltä suoraan ko. yhtiölle, niin ettei minun tarvitse asialle mitään tehdä.
MUTTA siitä en ole varma, onko niin? Yhtiön yhtiökokousasiakirjoissa sanotaan, että osingot maksetaan niille, jotka on merkitty omistajiksi yhtiön Euroclearissa pidettävään arvo-osuusrekisteriin (jotenkin näin sanamuoto on) määräpäivään mennessä. - Ellei näin, mitä pitää tehdä?

Äänestä

Mitään ei tarvitse tehdä. Arvo-osuustilin kirjaukset menevät suoraan Euroclearissa pidettävään rekisteriin. Kun olet ostanut viimeistään yhtiökokouspäivänä, osakkeet ovat rekisterissä nimelläsi määräpäivänä. Osingot maksetaan pankkitilillesi yhtiökokouksen päättämänä päivänä, joka tavallisesti on noin kaksi viikkoa kokouksen jälkeen.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, joka vahvisti olettamukseni ja huoleni poistui siltä osin.
    Vielä ihmetyttää se, miksi osakkeiden kirjautuminen näkyy tililläni vasta kolmen pankkipäivän jälkeen? Eikö homma toimi automaattisesti samassa ajassa kuin ostaminenkin tapahtuu? Jos olisinkin halunnut ostaa pian lisää ja käytettävissäni oli tietty euromäärä, kuinka olisin voinut=uskaltanut tehdä sen tietämättä onko minulla enää siihen varaa?

    Äänestä

  • Tyhmäkö? kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta, joka vahvisti olettamukseni ja huoleni poistui siltä osin.
    Vielä ihmetyttää se, miksi osakkeiden kirjautuminen näkyy tililläni vasta kolmen pankkipäivän jälkeen? Eikö homma toimi automaattisesti samassa ajassa kuin ostaminenkin tapahtuu? Jos olisinkin halunnut ostaa pian lisää ja käytettävissäni oli tietty euromäärä, kuinka olisin voinut=uskaltanut tehdä sen tietämättä onko minulla enää siihen varaa?

    Onhan välittäjälläsi oma kirjanpito, josta näet ajantasaisesti omistustesi määrät, ostostesi hinnat ja rahatilanteesi. Virallisiksi nämä kirjaukset kuitenkin muuttuvat vasta, kun ne kolmen päivän kuluttua viedään rekisteriin ja raha siirtyy ostajalta myyjälle. Kyseessä on eräänlainen protestiaika, jonka kuluessa ehditään toteuttaa rahansiirto pankkiryhmästä toiseen ja selvittää mahdolliset ongelmat ja virheet. Niitäkin kuuluu toisinaan sattuvan, vaikka itselleni ei ole kertaakaan osunut kohdalle arvo-osuusjärjestelmän aikana.

    Normaalisijoittajalle tämä viive ei ole kovinkaan suuri kiusa, lähinnä vain hämäävä käytäntö. Nopeaa kauppaa käyvällä kuitenkin samat osake-erät saattavat pyörähtää useitakin kertoja päivässä salkkuun ja siitä pois, eivätkä viralliset kirjaukset ehdi silloin koskaan ajan tasalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten? kirjoitti:

Miten käytännössä saan osingot omistamilleni osakkeille. Kyseessä ei ole rahastot, vaan Nordean kautta ostetut suorat sikoitukset ko yhtiöiden osakkeisiin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu