Miten itse vältän TV-Lupatarkastajat

Grrr!!!???

Itse asun kerros talossa jossa on aina ulko-ovet lukossa. Eipähän liiku enään rapuissa. Laitat puhelin numeron salaiseksi niin loppuu turhat soittelut kokonaan. Myös lehti myyjät. Näillä avuilla pärjää jo aika huoletta : )

3

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksi miksi

      rupeeko tv lupatarkastaja soittelemaan ja tivaamaan että onko lupa ja kun olet niin rehellinen (lol) niin myönnät puhelimessa että digiboxi on. Jos et vastaa puhelimeen ensimmäisellä kerralla (oli soittaja kuka tahansa) niin soittavat varmasti niin kauan että joku vastaa puhelimeen. Kun vastaa heti ekalla ja kieltäytyy kohteliaasti (lehden) tilaamasta mitään, niin eivät enää soittele.

      • Grrr!!!???

        Joo muutama vuosi sitten kun ei ollu vielä puhelin numero salainen niin kaksi kertaa mokomat soittelivat ja muut lukuisat lehtimyyjät, mutta siihen loppuu turhat soittelut kun vaihdoin numeron salaiseksi.


    • torakat

      jostain kolosta ryömii aina sisään rappukäytävään ja ovet taakse mankumaan. Ovat vissiin kävelleet ovien/lukkojen läpi tai jostain paskaviemäristä tulleet, tosin en sattumalta "ollut kotona" juuri samaan aikaan kun ovikelloa soittivat (tarkkailin tilannetta ovisilmästä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      347
      4401
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2478
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2096
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      144
      1626
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1167
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      43
      1150
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      32
      1106
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1041
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      338
      978
    Aihe