Kuuba Linuxiin!

Penguin

9

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommunismi jyrää ohjelmistoissa.

      • Pitääkö sitä siis iloita vai surra?


      • exergy kirjoitti:

        Pitääkö sitä siis iloita vai surra?

        "Pitääkö sitä siis iloita vai surra?"

        En osaa vastata tuohon. Maailma nyt vaan menee tälläiseksi.


    • retywerthjhj

      Ei se mahdu sinne.

      • Menihän kaksi mummoakin kerran puolukkaan.


    • epäilys...

      että voiko Kuuba Linuxiin sisällyttää joitakin salaisia osioita esim. käyttäjien valvontaa tai tehdä estoja joidenkin sivujen katseluun. Jos voi niin minkälaiset mahdollisuudet on avoimella Linuxilla taistella suljettua koodia vastaan, jos näin ikävästi kävisi?

      • Penguin

        Kuubahan voi omaan Linuxiinsa tunkea ihan mitä tahansa haluaa. Siihen saa lisätä omia binääriohjelmia ihan laillisesti, samoin kuin Windowsiinkin. Jos osaa ohjelmoida tuollaisen, niin onnistuu. Tosin Palomuurihan voi estää turhat liikenteet ja sitä voi tarkkailla aika hyvin. Samoin muutakin koneella tapahtuvaa.

        No Kuubassakaan tuskin mennään siihen, että asukkaat eivät saa laittaa koneelleen muuta kuin Kuuban oman Linux-jakelun. En tosin tiedä Kuuban hallinnosta tällä hetkellä yhtään mitään.

        Jos pahin kävisikin, tuo jakelu ei varmasti leviäisi Kuuban ulkopuolelle. Ainakaan länsimaihin. Tuo avoimuuspointtisi on siis turha. Kaikki Linux-jakelut eivät ole täysin vapaita eivätkä avoimia, koska niissä on joissain suljettua binääritauhkaa mukana. Esimerkkinä vaikka tietyt ajurit.

        Parempi kuitenkin niinkin, että Kuuba tietää asukkaistaan kuin se, että Kuuba ja Microsoft ja NSA sun muut halukkaat...


    • Linuxin osuus pyritään nostamaan kommunistien hallinnoimassa Kuubassa 50%, vaikka ko. käyttöjärjestelmä on ollut saatavilla jo pitkän aikaa. Varastetut Windowsit siis pyörivät koneilla tuolla maailmankulmalla.

      Eikös tässä ole todistus kommunistien moraalittomuudesta ja typeryydestä: ennemmin varastavat Windowsin kun käyttävät Linuxia?

      • Penguin

        Tosin ei tuolla kapitalismin multihuipentumassa USAssakan ole kovin fiksua ja suoraselkäistä väkeä. Mitenkä oli Microsoftin lausunnot vaikka siitä, että "analyytikot ovat olemassa vain lahjomista varten"?

        Eikä täälläkään, kun täälläkin ministeriksi tuntuu pääsevän kuka tahansa huumoriveikko...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6114
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4802
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1077
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe