http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/charset-unicode-sets.html
En oikein ymmärtänyt, onko täydellistä unicode merkistöä? Johon sopisivat kaikki kielet, niin suomi, saksa kuin venäjäkin? Ja se vielä erottaisi sanat ääliö ja aalio?
MySQL ja unicode
3
782
Vastaukset
- merkistöistä
Käytä utf-8 tai utf-16 ja unohda murheet. Ainoa mitä pitää varoa on utf-8:ssa yksi merkki voi olla 4 tavua pitkä. Ja utf-16:ssa 2 tai 4 tavua. Ja tavu tässä on 8 bittiä. Ne ilmaisevat koko Unicode:n merkkiavaruuden, eli n. 16 * 65536 merkkiä. Länsimaissa utf-8 on tällä hetkellä paras valinta, kiinassa, koreassa ja japanissa utf-16. Käytä siis UTF-8:aa.
- sanoa että
utf-8:ssa yksi merkki on 1-4 tavua pitkä tietysti. Esim. ä/ö/å vievät kaksi tavua kukin, ASCII merkit 1-127 kukin yhden tavun. Kiinalaiset/japanilaiset/korealaiset melkein aina 3 tavua per merkki. Vain hyvin harvinaiset merkit vievät sen 4 tavua. UTF-8 on siis meikäläisille hyvin kompakti.
UTF-16:ssa käytännössä kaikki tarvittavat vievät 2 tavua, vain hyvin harvinaiset 4. - etää..
sanoa että kirjoitti:
utf-8:ssa yksi merkki on 1-4 tavua pitkä tietysti. Esim. ä/ö/å vievät kaksi tavua kukin, ASCII merkit 1-127 kukin yhden tavun. Kiinalaiset/japanilaiset/korealaiset melkein aina 3 tavua per merkki. Vain hyvin harvinaiset merkit vievät sen 4 tavua. UTF-8 on siis meikäläisille hyvin kompakti.
UTF-16:ssa käytännössä kaikki tarvittavat vievät 2 tavua, vain hyvin harvinaiset 4.Jos MySQL taulussa on määritelty joku saarake unikiksi, niin että se erottaisi ääliön ja aalion ja muiden kielien samanlaiset kirjainparit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802200- 1751821
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701692Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091503Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise251479- 1091210
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1621085Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,57930Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud238925