Hiekan hinta

Mitä hintaluokkaa 15 kuution hiekkakuorma pihalle tuotuna kustantaa noin suunnilleen? Paikkakunta on Oulun kupeessa, mutta eiköhän hintataso ole samaa luokkaa muuallakin.

Käyttötarkoitus on kellarin ja öljysäiliön täyttö.
817658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

joukossa voi olla isojakin kivia(oli muutama) mutta pääasiassa hienoahiekkaa.. makso 2.44€ kuutio kuljetus.

Äänestä

Syksyllä muutaman nupillisen tilasin ja hinta oli 3.75eur alv/tn. Ja Oulun seudulla siis. Ei ollut halvin mutta tarvitsin nopeasti. Hieman edullisemmmin olisin saanut seuraavan viikon toimitukseen.

Äänestä
  • sulla 3.5 mukana kuljetus vai pelkkä hiekka.. meinaan aika halpa jos kuljetuksen kanssa.

    Äänestä

  • M_K kirjoitti:

    sulla 3.5 mukana kuljetus vai pelkkä hiekka.. meinaan aika halpa jos kuljetuksen kanssa.

    Kyllä kuljetus on mukana. Olen ymmärtänyt että enten hiekassa maksaa kuljetus. Hiekka itsessään on edullista. Kuljetusmatkaa ei minulle tullut kuin n.5km. Pidemmille matkoille hinta siis nousee varmaan korkeammaksi.
    Kysyin hintaa kolmesta paikasta syyskuussa ja edullisin olisi ollut 2.9eur/tn (sis alv) mutta en olisi saanut samalle päivälle.
    Kesällä 2002 talonpohjaa tehdessä hiekka (kuljetettuna)maksoi 2.88eur/tn (sis alv) kun tilasin isomman erän.

    Äänestä

maksoi täytesora 187€/40t kaikkineen ..ajomatka oli n.30km/sivu

Äänestä
  • Rakentelen parhaillaan Satakunnassa ja muutamia kuormia täytesantaa on tontille tullut hintaan 2,35€/tonni, sisältäen alvin. Ajomatkaa montulta on n.20km.
    Kuormat ovat olleen 42t;n suuruisia ja hinta on silloin ollut 99€.

    Äänestä

entäs nykypäivänä?

Äänestä

Täytehiekan menekki romahtanut, kun oivallettu sen sitovan kosteutta talon alla.
Nykyisin sisäpuolen täytöt ja salaojituksetkin 8 - 16 sepelillä, suuremmat täytöt 16 - 32 raekoolla.
8 -16 vielä itsestään tiivistyvää, ei tarvitse täryttääkään.
Hintataso ajettuna 16 - 20 € tonni, yksi kuutio painaa vajaat 1,5 tonnia.
Talon Täytöissä säästäminen ja imupaperi hiekan käyttöä voi jo nykytietämyksellä sanoa typeräksi.
Nykyisin kun lattian allakin on 300 mm eristystä ja lattia 100 mm, ei täyttötavaran määrääkään normaalisti ole kovinkaan suuri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pölli kirjoitti:

Mitä hintaluokkaa 15 kuution hiekkakuorma pihalle tuotuna kustantaa noin suunnilleen? Paikkakunta on Oulun kupeessa, mutta eiköhän hintataso ole samaa luokkaa muuallakin.

Käyttötarkoitus on kellarin ja öljysäiliön täyttö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu