moikka!
mulla loppu menkat viimeviikon keskiviikkona, ja sit perjantaina alkoi uudestaan verinen vuoto ja sitä tulee vieläkin, se voimistuu koko ajan..
olisikohan kenelläkään tietoa mistä moinen johtuu..?? ikää mulla on 20v. eikä ole koskaan ollut tälläistä ennen.. synnyttänyt olen kaks kertaa mut niista on jo aikaa joten en usko että voisi niihin liittyä.. (viim. syn. 12.2007)
luin jostain että kohdunkaulan syövässä olisi tälläinen `oire`.
kiitoskia vastauksista etukäteen!
mulla loppu menkat viimeviikon keskiviikkona, ja sit perjantaina alkoi uudestaan verinen vuoto ja sitä tulee vieläkin, se voimistuu koko ajan..
olisikohan kenelläkään tietoa mistä moinen johtuu..?? ikää mulla on 20v. eikä ole koskaan ollut tälläistä ennen.. synnyttänyt olen kaks kertaa mut niista on jo aikaa joten en usko että voisi niihin liittyä.. (viim. syn. 12.2007)
luin jostain että kohdunkaulan syövässä olisi tälläinen `oire`.
kiitoskia vastauksista etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mene lääkäriin. Siitä se vuodon syy alkaa selvitä.
tosiaan unohtui mainita että ei tuollaisia mene lääkäriin viestejä, kiitos!
Ei toi lääkäriin meno neuvo oo kauheen huono.Synnytyksestä on jo vuosi aikaa, tosin toisilla hormonitoiminnan normalisoituminen kestää, varsinkin jos vielä imetät. Kaikilla naisilla on sillointällöin ylimääräisiä vuotoja, ihan vaarattomia. Oletko aloittanut pillerit, kierkan?Olisitko voinut olla raskaana ja tämä olisikin ollut keskenmeno eikä menkat. Kyllä myös kohdunkaulan syöpä voi oireilla näin tai harmittomat kohdun kasvaimet eli Myomat. Ja moni muu gynekologinen vaiva.
Jos nyt vuoto kuitenkin vain lisääntyy lääkäriin meno ei todellakaan ole mitenkään tyhmä vastaus. Kukaan tällä palstalla kun ei pysty selvittämään mistä vuodossasi on kyse.
Toivotaan ettei kyseessä ole mikään vakava vaiva. kyllä se lääkäri sen sulle mielellään selvittää. Me naiset tupataan vuotelemaan niin monista erisyistä...
pillereitä olen syönyt noin. vuoden verran.. en imetä.. kyllä se varmaan olis ihan hyvä mennä tietysti lääkäriin mut kun tuo sairaala palvelu täällä on niin huonoa että olen yrittänyt sitä paikkaa vältelä,, viimeksi kun siellä kävin niin sanottiin vain että ei tämän asian takia olisi tänne tarvinut tulla (silloin oli kovat pään säryt, en pystynyt edes pystyyn nousemaan. mut melkein kannettiin sinne.) ja kun soitin viimeksi niin silloin sanottiin kans et ei tarvi tollasen asian takia tulla.. (silloin kyseessä myös verinen vuoto ja isot hyytymät)... pelottaa vain tuo ajatus tuostas kohdun kaulan syövästä..
saman tyyppistä ongelmaa sinun iässäsi. Eli tuli tosi runsaat vuodot jotka ei meinanneet loppua ollenkaan. Jouduin sitten ihan sairaalan petiin. No, mistään vakavasta ei ollut kyse, vaan joku hormonihäiriö johon sain keltarauhashormonia tms.
Jos vuoto kestää vielä monta päivää ja sitä tulee todella paljon niin siitä voi tulla anemia. Jos ei lopu itsekseen niin sen hormonilääkkeen joudut kyllä lääkäriltä valitettavasti hakemaan.
muttei mikään niistä selviä ilman lääkäriä.
Papa-kokeella voi selvittää sen syöpämahdollisuuden, mutta siitä saa viitteitä hormonitasapainostakin.
Kurkistus emättimeen kertoo mahdollisista polyypeista ja ja myoomista, varsinkin yhdistettynä tunnusteluun. Ultraäänelläkin saa tietoja vuodon syistä.