Jäätiekö

Olisiko kokemusta/kerrottavaa hiekkakuormien tuottamisesta jäätä pitkin mökille (matkaa n.150m).Kuinka vahvan jään vaatii raktori peräkärry, tai kuorma-auto sorineen, vai olisko hyviä neuvoja tarjolla.
71371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kysy siltä keneltä tilaat, tuskin olet ainoa jolle on jäätä pitkin vienyt. Parolassa sanoivat aikonaan että panssarilla voidaan mennä kun on 90 cm jäätä (eli ei menty koskaan) joten kyllä nämä siellä nyt olevat noin 40 cm jäät kestää traktorin ja kuorman

Äänestä

Alla taulukko yms. tietoa jään kantavuudesta.
Käytännössä ainakin Etelä- ja Keski-Suomessa kunnon kantava jäätie on tehtävä lumet auraamalla leveältä alalta pois ja sitten jäädyttämällä vettä jään päälle pumppaamalla.
Itse tein jäätien mantereelta saareen, paksuutta traktorin ja hiekkakuormien alla tarvitaan 60-80 cm.
Railot ja halkeamat heikentävät jäätä oleellisesti.
Jos tänä talvena jäätien meinaa tehdä tulee kiire.


http://www.wakkanet.fi/loisto/docshtml/lehtimaa_jaalla.html

Äänestä
  • Jos tänä talvena aloitti jäätien tekemisen ajoissa auraamisineen ja jäädyttämisineen pääsee saareen ainakin Keski-Suomen korkeudella raskaillakin kuormilla.
    Vaatii tosin jonkin verran työtä ja kunnon pumpun , jolla saa riittävästi pumpattua vettä jäälle.
    Veden pumppauksessa on syytä muistaa, ettei laske vettä kerralla liikaa, jotta se jäätyy kunnolla ja ettei jäähän pääse muodostumaan ilmataskuja ja railoja.
    Mahdolliset ilmataskut on rikottava ennen seuraavaa jäädytyskertaa esim. vaikka autolla jäätiellä ajaen.
    Lumi on syytä poistaa aina mahdollisimman tarkkaan, koska se eristää hyvin ja estää jäätymisen.
    Tärkeää on myös se, että jäätie on riittävän leveä, 20-40 metriä kantaa jo aika hyvin.

    Äänestä

Unohda jäätiet ja jääkuljetukset. Ilmastonmuutos on täällä. Talvi is no more.

Äänestä

Käykääpä katsomassa lauttaa

www.monivelho.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohjois pirkanmaa kirjoitti:

Olisiko kokemusta/kerrottavaa hiekkakuormien tuottamisesta jäätä pitkin mökille (matkaa n.150m).Kuinka vahvan jään vaatii raktori peräkärry, tai kuorma-auto sorineen, vai olisko hyviä neuvoja tarjolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu