Nyt vanhalle kissalle tuli antibiootista ripuli. Mitä tehdä? Helpointa olisi tietenkin lopettaa lääkkeen antaminen, ehkei se kumminkaan ole suositeltavaa... apteekkiinkin on pitkä metka. Oisko mitään kotikonstia?
antibioottiripulin hoito
9
5806
Vastaukset
- kannattaa-
antaa vaikka ab piimää tai jotakin gefilus tuotetta. Sitten apteekista tai eläinlääkäriltä hakemaan maitohappobakteereita.
Maitohappobakteerit on hyvää pitää kissan kotiapteekissa aina varalta, jos jokin ripuli iskee tai tietää, että antibioottikuuri on tulossa.
Kuuria ei kannata jättää kesken, jos ei ole ihan pakko, esim. kissa alkaa oksentamaan kaiken, koska se on uudestaan alusta saakka edessä muutoin. Jos kissan olo menee huonommaksi, ota heti yhteys eläinlääkäriin, jos lääkettä voisi vaihtaa.
Antibioottia ei kannata antaa tyhjään mahaan, jos ei toisin ole neuvottu.- perhenjäsenenä iäkäs kissa
Oli hyvä neuvo, ettei antibioottia tyhjään mahaan. Kiitti ohjeesta! Siinä oli selvästi kisun ripulin syy.
Meidän kissa syö joka päivä viiliä, jogurttia ja jopa maitoa. Onko kerman tai maidon juonti pahaksi, kun se tykkää niistä?
Tietenkin kissa syö pääasiassa kissanruokaa ja vettä on jatkuvasti tarjolla. - kannattaa--
perhenjäsenenä iäkäs kissa kirjoitti:
Oli hyvä neuvo, ettei antibioottia tyhjään mahaan. Kiitti ohjeesta! Siinä oli selvästi kisun ripulin syy.
Meidän kissa syö joka päivä viiliä, jogurttia ja jopa maitoa. Onko kerman tai maidon juonti pahaksi, kun se tykkää niistä?
Tietenkin kissa syö pääasiassa kissanruokaa ja vettä on jatkuvasti tarjolla.antaa hyla versioina ja itse maitoa ei oikeastaan ollenkaan, kerma on parempi vaihtoehto ja muut hapanmaitotuotteet. Kermaa vaikka veteen sotkettuna..
Kissat on melkein aina laktoosi-intolerantikkoja.
Lisäksi maitotuotteet aiheuttaa helposti hammaskiveä. - perhenjäsenenä iäkäs kissa
kannattaa-- kirjoitti:
antaa hyla versioina ja itse maitoa ei oikeastaan ollenkaan, kerma on parempi vaihtoehto ja muut hapanmaitotuotteet. Kermaa vaikka veteen sotkettuna..
Kissat on melkein aina laktoosi-intolerantikkoja.
Lisäksi maitotuotteet aiheuttaa helposti hammaskiveä.Onko mahdollista, että kissa ei olisikaan laktoosi-intolerantikko? Se on pennusta asti tottunut maitoon kuten useimmat navettakissat maalla?
- sama..
perhenjäsenenä iäkäs kissa kirjoitti:
Onko mahdollista, että kissa ei olisikaan laktoosi-intolerantikko? Se on pennusta asti tottunut maitoon kuten useimmat navettakissat maalla?
Itselläkin kissoja, jotka koko ikänsä juoneet maitoa ja kun ei ole merkkejä ripulista eikä muusta, mutta toisaalta olen ajatellut, että kissat ei pienistä mahanpuruista eikä aina suuremmistakaan kerro ja maito on kuitenkin turha lisä, joten en ole sitä kenellekään tarjoillut varmuuden vuoksi, vaan hapanmaitotuotteita vaan.
- Anonyymi
perhenjäsenenä iäkäs kissa kirjoitti:
Oli hyvä neuvo, ettei antibioottia tyhjään mahaan. Kiitti ohjeesta! Siinä oli selvästi kisun ripulin syy.
Meidän kissa syö joka päivä viiliä, jogurttia ja jopa maitoa. Onko kerman tai maidon juonti pahaksi, kun se tykkää niistä?
Tietenkin kissa syö pääasiassa kissanruokaa ja vettä on jatkuvasti tarjolla.Vanhaan ketjuun,mutta yleensä kissa ei aikuisena välitä maitotuotteista.
Sen perusruoka on lihaa,eli viljaton safka. Ja suoliston pöpökantaa kissalla ei pelkät maitohappopöpöt korjaa,tarvitaan canikur tshnaa,jossa on lihansyöjälle sopivia pöpöjä.
Maitohappobakteerit sopivat yksistään annettuina sekaruuan syöjille ja märehtijöille: ei kissaeläimelle,koska sen suolisto on lihansyöjän suolisto.
Usein sopimaton ruokavalio tekee ripulia. Kannattaa aina lukea ne pienet präntit ruokapussin kyljestä.
Jos siellä lukee seuraavia,ruoka on kelvotonta: vehnää,soijaa,hernettä,sokereita,kasvivalkuaistiivisteitä.
Jos siellä lukee kanaa,lihaa,prebiootteja,vitamiini- ja hivenainelista,tauriinia. Ehkä hiukan juurikaskuitua,tms sitomaan ruoka,se on oikein hyvää kissanruokaa.
Omalla on Mjau- annospussit,sekä allergisen kissan kanaraksu. Oikein hyvin menee. Annan muutaman ruikkauksennlohiöljyä kertaviikkoon.
Vatsa okei,kissassa on virtaa,turkki voi hyvin ja iho.
Totta kai valmistajat markkinoivat kissanruokaa vaikka millä lauseilla,mutta kissanomistajan kuuluu lukea ne pikku präntit. Koska kissa ei ole märehtijä.
- Anonyymi
Sellaista kuin laktoosi-intolerantikko ei juuri ole olemassakaan, siis siinä mielessä mitä ymmärrämme. Ongelma on suomalainen pilattu maito.
Jokainen ihminen ja eläin (jollei ole ns. Maitoallergiaa) voi käyttää kohtalaisia määriä punaista LUOMUmaitoa.
Miksi?
Koska se on maito, jossa rasva ei ole honogenoitu eli pilkottu pieneksi. Jolloin näiden isojen rasvapallojen sisällä pääsee laktoosiakin hajottavat bakteerit suolistoon ja pilkkovat laktoosin. Samalla muitakin hyviä bakteereja pääsee suolistoon.
Tavallinen maito tai edes sininen luomumaito ei kelpaa. Ovat liian käsiteltyjä ja ns. "Kuollutta" maitoa. Eli ei eläviä maitohappobakteereita.
Eli kissoille ja ihmisille voi juottaa PUNAISTA LUOMUmaitoa.
Aloita varovasti. Noin muutamassa viikossa voit juoda sitä vaikka litra tolkulla.
Olkaa hyvät!- Anonyymi
Sekin iskukuumennetaan,eli kuolee myös ne maitohappopöpöt.
Ja onko kaseiiniallergia,' ns allergia'? Nimittäin suvussani on kyseistä allergiaa. Siinä joutuu jättämään kaikki maitotuotteet kokonaan pois.
- Anonyymi
Vanha ketju,mutta aina tukihidoksi Canicur- tahna. Eläinlääkärin kuuluisi mainita se aina kun määrää antibioottikuurin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694919KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923850- 1903647
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783299Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241971
- 1871857
- 301706
HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ
Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus981406