Miten 3D työpöytä

Miten 3D jutskat aktivoidaan Debian Testingissä?
2247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

koittaa katsella compizia... se on kaiketi sellanen bling-bling juttu :D

Äänestä

Compiz Fusionin voi asentaa lennyyn paketinhallinnan kautta näin:

Jos käytät Gnome-työpöytää:

# apt-get install compiz
# apt-get install compiz-fusion-plugins-main
# apt-get install fusion-icon
# apt-get install compizconfig-settingsmanager


Jos käytät KDE-työpöytää:

# apt-get install compiz-kde
# apt-get install compiz-plugins
# apt-get install compiz-fusion-plugins-main
# apt-get install compizconfig-settingsmanager


Lisäksi voit asentaa vielä pari työpöytäriippumatonta pluginipakettia:

# apt-get install compiz-fusion-plugins-extra
# apt-get install compiz-fusion-plugins-unsupported

Huomaa, että nuo kaksi plugin pakettia sisältää plugineja, jotka saattaa joisakin tapauksissa aiheutta ongelmia. Ne voi myös toimia oikein hyvin, mutta ne on varmuuden vuoksi jaettyu erillisiin paketteihin. unsupported -paketti on noista se joka todennäköisimmin saatata aiheutata ongelmia.

Gnome työpöytää käytettäessä työpöydän valikoihin ilmestyy pakettien asennuksen jälkeen kuvake:

Applications-> System Tools -> Compiz Fusion Icon
Sovellukset -> Järjestelmätyökalut -> Compiz Fusion Icon

Suomennos on nyt vaan hatusta vedetty, en pysty täsä testaamaan.

Tuon valitsemalla gnomen valikosta Gnome-työpöydän palkkiin ilmestyy sininen kuvake, jota oikealla hiiren napilla klikaamalla tulee valikko, josta pääsee mm. muuttamaan Compizin asetuksia.

Valitsemalla tuosta valikosta kohdan:
Select Window Manager -> Compiz
tulee käyttöön Compizin ikkunamanageri.

Vastaavasti taakisin normaaliin gnomen ikkunamanageriin pääsee valitsemalla:
Select Window Manager -> Metacity


Compizin voi myös laittaa käynnistymään automaattisesti, lisäämällä Gnome-työpöydän Session/istunto asetusohjelmaan kirjauduttaessa käynnistyviin ohjelmiin sopiva komento, jota en nyt just muista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


otetaan käyttöön kirjoitti:

Miten 3D jutskat aktivoidaan Debian Testingissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu