Kertokaahan näistä linsseistä mitä eroja noissa on kuvanlaadussa ja kuvaamisessa? Kumpaan kannattaa sijoittaa?
28mm F1.8 EX DG ASPHERICAL MACRO
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Sigma/28mm f1 8 ex dg aspherical macro/253
Sigma 30mm F1.4 EX DC HSM
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Sigma/30mm f1 4 ex dc hsm/265
28mm F1.8 EX DG ASPHERICAL MACRO
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Sigma/28mm f1 8 ex dg aspherical macro/253
Sigma 30mm F1.4 EX DC HSM
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Sigma/30mm f1 4 ex dc hsm/265
Vastaukset 2
Vanhimmat
28mm = 305€
30mm = 379€
Eli näin aluksi hinta eroa on 74€.
Mikä sitä hintaa tuo lisää?
No 30mm:ssä on hiukan parempi valovoima ja HSM (hypersonicmotor) eli parempi tarkennusmoottori, jolloin automaattitarkennus on nopeampi.
Lisäksi 30mm on myös pienempi, kevyempi ja suodin kierre on hieman pienempi, oli suotimia saa hieman halvemmalla.
Siinä oli 30mm:sen plussat.
28mm:ssä on parempaa vain lähin tarkennusetäisyys, joka käy myös ilmi tuosta MACRO-liitteestä nimessä.
Eli lähin tarkennusetäisyys on 20cm, kun 30mm:ssä se on 40cm. En tuota toki miksikään macroksi vielä kutsuisi ja noin lyhyillä polttoväleillä ei edes kannata lähikuvausta harrastella ilman kunnon lisäsalamaa ja lähikuvauslinssiä.
Itse ottaisin noista siis ehdottomasti 30mm:sen.
Lisäksi 28mm toimii myös FF:llä, kun taas 30mm on cropille.
Itsekin ehkä kallistuisin tuon 30-millisen kannalle, vaikka sekin on melkoinen kompromissi.
Itse ainakin odottelen Canonilta uutta julkaisua noiden kilpailijaksi. Ei nykyinen 35/2 tosin ihan onneton ole, varsinkin jos huomioidaan halvempi hinta.