moi.
Tilasin matkan Inglesiin, netissä näkyy autovuokraamoja mutta voineeko siellä vuokrata prätkää kohtuullisella hinnalla ja minkälaisia on tarjolla, tietääkö kukaan kertoa?
Toisekseen, onko tuolla voimassa ns. tippi-kulttuuri? Lanzarotella pukkas ärsyttämäänkin joskus kun jokapaikkaan piti heitellä tippiä, ravintolassa ihan ok mutta kahvikupposestakin.
Ingles
3
619
Vastaukset
- don luis
autos moreno
Ei ole mikään pakko jättää tippiä. Esim. saksalaiset eivät ikinä jätä killinkiäkään.
Mutta onhan se kulttuuri siellä olemassa ja hyvästä ruuasta/palvelusta voi ihan vapaaehtoispohjalta pistää jotain ekstraa. Ei kannata ottaa tosta mitään paineita, asiakkaita tulee ja menee.
Sama koskee hotellisiivoojia. Jos olet tyytyväinen, voit halutessasi muistaa heitä. Eihän niiden liksat kaksisia ole ja ainakin meillä on ollut tapana muutama ropo jättää.
Mukavaa matkaa!- Wakayakabashi
Itse pyöristelin summia, jos ei ollut tasarahaa.
Esimerkiksi taxi maksoi 2,95e, niin annoin 5€.
Kauppalasku 13,5€ niin 15€ on tasan.
Hotellin siivoojat ilmeisesti käsittää kaiken käteisen pöydällä tipiksi? Tai sitten huoneessani kävi joku muu?
Kolikoita hävisi pöydältä parin päivän aikana yli 20€
En kuitenkaan antanut sen häiritä lomaani, enkä viitsinyt asiasta edes mainita. Olihan sekin opetus, älä jätä mitään arvokasta huoneeseen näkyville.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603649- 443605
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062831Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv512559Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211539- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801251