Noniin meillä tuli nyt tuo nora-virus ja meidän tyttö ripui itsensä kuivaksi, meillä vanhemmilla taitaa olla tuo rota koska me oksennamme..
Ripuli on beesin vihreä ja pahimmillaan tulee vaan vetenä vaippojen läpi, tyttö itkee niin paljon että saattaa pulauttaa kaikki ruuatkin..
eli nyt paljon liikkeelläja saattaa kestää viikkojakin, olkaa nyt varovaisia.
Meidän pikkuneiti lähtee nyt valitettavasti lastenklinikalle nesteytykseen kun riittävä hoito eitepsiny kotona:(
Onko muilla täällä perheessä samaa liikkeellä.
voisitte laittaa kokemuksia ja vinkkejä muille, itse en osannu epäillä mitään kunnes sattumoisin luin vanhan linkin tuolta lasten sairaudet osastolle ja soitin neuvola sedälle ja kerroin tarkkaa mikä on meidän vointi.
nyt tyttö on todella huonossa voinneissa ja me myös.
Nora ja rota- virus!!!
2
640
Vastaukset
- Saara31
Valitettavasti noi taudit on tosi vaikeita torjua, jos yksi perheessä saa sen. Itsekin siivosin jälkiä ja pintoja käsineissä, maskissa, käytin käsidesiä yms. Silti sain noro-viruksen itsekin.
- niimar
Meidän pojalla oli rotavirus, kesti kaikkiaan viikon verran, josta 5vrk oli sairaalahoidossa, niistä kolme tipassa.
Ikää hänellä 10kk, me vanhemmat saatiin kans tuo rota, tosin hyvin lievävä, ainakin minulla itsellä, mutta isi on ollut kipeempänä.
Meillä ollaan sairasteltu jo kohta neljättä viikkoa, eka pojalla oli influenssa, sitten tuli märkivä korvatulehdus, sitten rota ja pisteenä iin päälle antibioottinen jälkeen raju suutulehdus.
kaikista nesteytyksistä huolimatta poika laihtui kaikkiaan kilon, ottaa nyt kyllä takaisin ja neuvolaan on seurantakontrolleja painon takia, kun se pojalla muutenkin on mennyt jo ennen syntymää miinuskäyrillä...
huoh, kyllä tää on ollut rankkaa, erityisesti pojalle, kamalaa nähdä toinen niin kipeenä, mutta nyt alkaa meillä elämä voittaan ja poika on hyvinkin oma itsensä ja suutulehduskin on menneen on jo parantunut, mutta nuo sammakset on niin pirullsia että puhkeevat yleensä uudestaan hoidon loputtua.
suosittelen kyllä sitä rotavirusrokotetta, me oltiin niin tyhmiä että ajateltiin ettei meidän poika nyt sitä voinsaada, kun olemme hygieniassa hyvin huolellisia, ei kyläillä muiden lapsiperheiden luona jos siellä tautia, naiviahan tälläinen on, tartunnan voi saada hengitysilmasta, ihan perinteisellä kauppareissulla...
mutta eipä se rokote kaikkia suojaa, poika sai myös influenssa rokotteen ja niimpä vain senkin taudin sai...
mutta käsihygieniasta on hyvä pitää huolta ja kannataa ostaa sitä käsidesiä apteekista tappaa kiukkusemmatkin pöpöt.
Me myös viellä siivotaan vessa päivittäin ja ovenkahvat yms, kosketuspinnat, ihan desinfioivilla pesuaineilla, sekä keitetään tutit yms.
toi tuttien keitto lähinnä ton sammaksen takia, mutta eipä kais siitä haittaa näiden mahatautienkaan kanssa ole, vaikka kai pääasiassa tarttuu kakan välityksellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481249Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753