Tuleva mieheni haluaa smokin hääpäivänä. Osaako kukaan sanoa, mistä saisi smokin edullisesti, mielellään pirkanmaalta tai netistä tilattuna?
Smokki sulhaselle
tuleva morsian
77845
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tampereella on varmasti pukuvuokraamoja.
"Smokkia ei ole tapana käyttää vihkipukuna"
"Smokkia voi käyttää häissä mutta ei itsenäisyysjuhlien kaltaisissa suurissa ja arvokkaissa tilaisuuksissa"
http://www.vaatturiliitto.fi/pukeutuminen/smokki.html
Nyt on kyseessä smokin hankkiminen, en tarvitse tietoa siitä missä mitäkin vaatetta voi käyttää.
Toki smokkia voi käyttää häissä (kun on häissä vieraana) ja nimenomaan klo 18 jälkeen, kuten vaatturiliittokin informoi. VIHKIpukuna en smokkia käyttäisi, jos haluaisin osoittaa olevani asiallisesti pukeutunut (toki vihille voi mennä vaikka kalsareissa ja verkkopaidassa, jos se on se miellyttävin vaatevaihtoehto omalle itselle ja itsetuntokin sen sallii).
Oletko jo käynyt läpi kotikaupunkisi miesten vaatetusliikkeet ja vaatturit? Eikö missään ollut smokkia tarjolla? Siinä tapauksessa lienee parasta lähteä pääkaupunkiin; sieltä ainakin löytyy. En sen enempää selannut tuota vaatturiliitto.fi -sivustoa, mutta olisin kuvitellut, että sieltä löytyy tieto lähimmästä vaatturista, jolla voit smokin teettää.
PS. muista ottaa tuleva miehesi mukaan; häntä tarvitaan, jotta voitaisiin mitata smokin sopiva koko
http://www.uniformalwearhouse.com/apages/tuxedojackindex.html
Olen tilannut tuolta; luotettava ja nopea firma.
Itte Ottaisin tuolta 2 nappisen < Olisi nastaa pitää sellaista
mitä sulhasella on päällä kunhan on jotain vaatetta. :D teen itse miehelleni vaatteet, joten en ala tekemään sitä ns sääntöjen mukaisesti, koska onhan ne Meidän häät. Eli jokaiselle omanlaiset häänsä ;)