Windows 95/98 -pelit toimimaan XP:ssä

Eli tuollainen olis ongelma. Haluaisin saada muutamia ikivanhoja pelejä toimimaan XP:llä (nostalgiaa!), mutta ongelma on, että pelin asennus kyllä sujuu ja alkuvideokin pyörähtää käyntiin, mutta sitten näyttö muuttuu mustaksi ja ilmoittaa jotakin jostain ohjelmavirheestä. Onko mahdollista "huijata" jotenkin, että pelin saisi toimimaan?

2

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtaa siitä

      pelin .exe tiedostosta yhteensopivuustila toiseksi.

      Eli painat siihen käynnistys exe tiedostoon oikeaa näppäintä, sitten valitset ominaisuudet, sieltä yhteensopivuustilan etsit niistä välilehdistä ja pistät rastin ruutuun että käytä yhteensopivuustilassa ja valitset listasta joko 98 tai 95.

      Ellei peli toimi sen jälkeenkään, vaan valittaa samasta tiedostosta tai virheestä, niin sitten kyse voi olla asennusongelma jossa jossakin tiedostossa on mennyt bitti poikittain.

      Valitettavasti tuollaisia huijauksia ei oikein ole. En tiedä toimiiko tuollaiset pelit jossain DOS boksissa tai vastaavassa, mutta ehdottomasti paras keino ja taloudellisinkin keino tuollaisten pelien toimivaksi saamiseen on se että pistät muutaman kympin ja ostat vanhan koneen. Viidelläkympillä saat jo sellaisen vanhanmallin tehokoneen päivitetyllä win98:lla, nettiyhteyksillä, eli lähinnä verkkokortilla, kunnon äänikortilla, kunnon näytönohjaimilla ja kunnon kovolla ja emolla, ettet muuta niiden pelaamiseen tarvitse. Ja joskus ei tarvitse edes viittäkymppiä maksaa kunhan vain katselet tarjouksia. Mulla on pari konetta kotona yhteisessä verkossa, niin silloin kun kavereiden kanssa joskus innostutaan pelaamaan vanhoja hyvän ajan pelejä, niin ei tarvitse muuta kuin räpsäyttää koneet päälle ja menoksi. Olen niihin silloin tällöin ostanut uusia osia, tai sitten ostanut jotain vanhoja romukoneita joista on saanut kunnon osia ja rakentanut uuden. Hinnat pyörivät siinä vitosesta tai "saat kun haet" aina valmistehokoneen viiteenkymppiin. Sen yli ei kannata missään nimessä maksaa ja siihen hintaan pitää koneen mukana tulla sekä 14 tuuman CRT näyttö että tehosisälmykset käyttöjärjestelmineen.

      Niin ja noissa koneissa on tosiaan vielä se hyvä puoli, että niillä pääsee myös nettiin jos haluaa. Eli ei todellakaan paha hinta koneesta jolla saa pelattua hyviä pelejä ilman ongelmia ja nettisurffaamisessa ei tarvita muuta kuin hyvä verkkokortti. Siinä myös oppii koneista jonkun verran kun pitää itse rakentaa ja säätää.

      • Kiitosta neuvosta! Täytyy kokeilla tuota, kunhan vain viitsin. :D
        Itse asiassa meiltä löytyy 98-järjestelmäinen kone tuolta ullakon puolelta, mutta sitä en viitsisi enää minnekään asentaa, kun siinä on mennyt äänikortti (tai mikä lie, äänet eivät toimi) ja väritkin välillä vähän niin ja näin.

        Mutta kiitos neuvosta, koitan sitä ja jos ei toimi, niin ei siinä sitten mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe