Windows 95/98 -pelit toimimaan XP:ssä

Eli tuollainen olis ongelma. Haluaisin saada muutamia ikivanhoja pelejä toimimaan XP:llä (nostalgiaa!), mutta ongelma on, että pelin asennus kyllä sujuu ja alkuvideokin pyörähtää käyntiin, mutta sitten näyttö muuttuu mustaksi ja ilmoittaa jotakin jostain ohjelmavirheestä. Onko mahdollista "huijata" jotenkin, että pelin saisi toimimaan?

2

1008

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtaa siitä

      pelin .exe tiedostosta yhteensopivuustila toiseksi.

      Eli painat siihen käynnistys exe tiedostoon oikeaa näppäintä, sitten valitset ominaisuudet, sieltä yhteensopivuustilan etsit niistä välilehdistä ja pistät rastin ruutuun että käytä yhteensopivuustilassa ja valitset listasta joko 98 tai 95.

      Ellei peli toimi sen jälkeenkään, vaan valittaa samasta tiedostosta tai virheestä, niin sitten kyse voi olla asennusongelma jossa jossakin tiedostossa on mennyt bitti poikittain.

      Valitettavasti tuollaisia huijauksia ei oikein ole. En tiedä toimiiko tuollaiset pelit jossain DOS boksissa tai vastaavassa, mutta ehdottomasti paras keino ja taloudellisinkin keino tuollaisten pelien toimivaksi saamiseen on se että pistät muutaman kympin ja ostat vanhan koneen. Viidelläkympillä saat jo sellaisen vanhanmallin tehokoneen päivitetyllä win98:lla, nettiyhteyksillä, eli lähinnä verkkokortilla, kunnon äänikortilla, kunnon näytönohjaimilla ja kunnon kovolla ja emolla, ettet muuta niiden pelaamiseen tarvitse. Ja joskus ei tarvitse edes viittäkymppiä maksaa kunhan vain katselet tarjouksia. Mulla on pari konetta kotona yhteisessä verkossa, niin silloin kun kavereiden kanssa joskus innostutaan pelaamaan vanhoja hyvän ajan pelejä, niin ei tarvitse muuta kuin räpsäyttää koneet päälle ja menoksi. Olen niihin silloin tällöin ostanut uusia osia, tai sitten ostanut jotain vanhoja romukoneita joista on saanut kunnon osia ja rakentanut uuden. Hinnat pyörivät siinä vitosesta tai "saat kun haet" aina valmistehokoneen viiteenkymppiin. Sen yli ei kannata missään nimessä maksaa ja siihen hintaan pitää koneen mukana tulla sekä 14 tuuman CRT näyttö että tehosisälmykset käyttöjärjestelmineen.

      Niin ja noissa koneissa on tosiaan vielä se hyvä puoli, että niillä pääsee myös nettiin jos haluaa. Eli ei todellakaan paha hinta koneesta jolla saa pelattua hyviä pelejä ilman ongelmia ja nettisurffaamisessa ei tarvita muuta kuin hyvä verkkokortti. Siinä myös oppii koneista jonkun verran kun pitää itse rakentaa ja säätää.

      • Kiitosta neuvosta! Täytyy kokeilla tuota, kunhan vain viitsin. :D
        Itse asiassa meiltä löytyy 98-järjestelmäinen kone tuolta ullakon puolelta, mutta sitä en viitsisi enää minnekään asentaa, kun siinä on mennyt äänikortti (tai mikä lie, äänet eivät toimi) ja väritkin välillä vähän niin ja näin.

        Mutta kiitos neuvosta, koitan sitä ja jos ei toimi, niin ei siinä sitten mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      985
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      971
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      109
      905
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      64
      835
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      738
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      27
      662
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      551
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      44
      545
    9. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      527
    10. 42
      509
    Aihe