Luokanopettajat, mitä kannattaa...

Hei, olen lukiossa ekalla ja olen vähän miettinyt, että opettajan ammatti kiinnostaisi. Mitä kaikkea kannattaa nyt lukiossa lukea enemmän, mitä vähemmän? Itselläni on lyhyt matikka, kai se riittää?

Ja luultavasti luen ja kirjoitan ainakin psykologian ja terveystiedon, saattaa olla että myös historian tai yhteiskuntaopin. Ja tietty äikän ja enkun pitkänä, plus ruotsin.

Kiitos ja hyvää hiihtistä kaikille kellä se nyt sattuu olemaan!
41483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luokanopettajan opinnoissa on pääaineena kasvatustiede. Sitä ei oikeastaan tule missään lukion oppiaineessa edes sivuttua, paitsi mahdollisesti psykologiassa. Opinnoissa on myös vähän kieliopintoja, joten kielet on hyvä hallita. Muuten sitten opiskellaan paljon erilaisia kouluaineita, mutta niitähän sinä olet jo automaattisesti opiskellut peruskoulussa.

Matematiikan pituudella ei ole merkitystä kuin korkeintaan hakuvaiheessa. Pitkästä matematiikasta, jos sen kirjoittaa ylioppilaskokeessa, voi saada enemmän lähtöpisteitä ja siten hyötyä pääsykokeessa.

Hyvin pitkälti saat lukiossa keskittyä ihan niihin asioihin mihin itse haluat. Sitä voit tietysti miettiä, että olisiko sinulla kiinnostusta myös opiskella samalla jonkun aineen opettajaksi. Siihen aineeseen tai aineisiin voit sitten panostaa lukiossakin erityisesti.

Äänestä
  • Kiitos. Ehkä englantia luen enemmän ja suuntaudun vaikka englannin opettajaksi, mut sitähän on vielä aikaa miettiä onneks.

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Kiitos. Ehkä englantia luen enemmän ja suuntaudun vaikka englannin opettajaksi, mut sitähän on vielä aikaa miettiä onneks.

    ja fysiikkaa kannattaa aina se pari kurssia lukea, erilaisissa "soveltuvuuskokeissa" siihen törmää viimeistään, vaikka ei muuten kauheasti kiinnostaisikaan. Eli lähinnä ymmärtää jotain voimista ja sen sellaista.

    Äänestä

Luitpa sitten pitkää tai lyhyttä matikkaa (mieluusti pitkää), ota se tosissasi, opettele niin, että osaat, äläkä ajattele, ettei sitä matikkaa tarvitse osata. Luokanopettajan täytyy ennen kaikkea osata kasvattaa, opettaa äidinkieltä ja opettaa matematiikkaa. Jos jokin näistä tökkii, lapsille tulee paljon ongelmia jatkossa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukea lukiossa? kirjoitti:

Hei, olen lukiossa ekalla ja olen vähän miettinyt, että opettajan ammatti kiinnostaisi. Mitä kaikkea kannattaa nyt lukiossa lukea enemmän, mitä vähemmän? Itselläni on lyhyt matikka, kai se riittää?

Ja luultavasti luen ja kirjoitan ainakin psykologian ja terveystiedon, saattaa olla että myös historian tai yhteiskuntaopin. Ja tietty äikän ja enkun pitkänä, plus ruotsin.

Kiitos ja hyvää hiihtistä kaikille kellä se nyt sattuu olemaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu