Moni on täällä vakuutellut itselleen ja muille että odottelemalla voi tehdä tilin, siis niin että ostamalla romahduksen jälkeen laina on maksettuna ennemin kuin vuonna X ostetussa asunnossa.
2008Q4 lopussa asuntojen hinnat olivat suunnilleen 2007Q1 tasolla. Oletetaan että 2007Q1 oli tuhnuttelun aloitushetki. Nyt tuhnu ei siis ole hävinnyt asuntojen hintojen nousussa mitään, mutta jos hän aikoo pysyä edelleen nollilla kahden vuoden tuhnuttelun, niin laskutahdin pitää olla yli 10% vuodessa jotta hän saa tuhnuttelun tuomalla romahduksen odottelulla katettua vuokramenot.
Jos kahdessa vuodessa laskee yli 20% niin tuhnu jää voitolle, jos laskee vähemmän tai tuhnuttelu alkoi ennen vuotta 2007 niin mitään toivoa voitolle jäämisestä ei enää ole.
alennusprosentin laskenta
4
946
Vastaukset
- tilanteeni!
"Tuhnuttelu" alkanut 12/2007, kun muutin solusta markkinavuokralle. Vuokra nyt 650 € / kk, aikaisemmin 630.
Itse olen laskenut että minun tilanteessani hintojen lasku on kuin rahaa sataisi päälleni isoina seteleinä =D
(Kohteena 200 000 euron kämppä, hihihhiii)- hintatietoinen
KARIkin on odotellut rommausta vuodesta 2003. On mahtanut olla kylmä perunakuopassa!
- lisää ihmisiä,
ja koko ajan tulee uusia ihmisiä ensiasunnon osto-ikään. Näille henkilöillehän hintojen lasku on erinomainen uutinen, ja he pääsevätkin nauttimaan täysin rinnoin halvemmasta asumisesta. Ollaan siis kaikki iloisia näiden uusien ostajien puolesta, kuka nyt toivoisi pahaa nuorille ensiasunnon ostajille =)
Ei kai kukaan toivo toiselle pahaa?? - eikö vaan
lisää ihmisiä, kirjoitti:
ja koko ajan tulee uusia ihmisiä ensiasunnon osto-ikään. Näille henkilöillehän hintojen lasku on erinomainen uutinen, ja he pääsevätkin nauttimaan täysin rinnoin halvemmasta asumisesta. Ollaan siis kaikki iloisia näiden uusien ostajien puolesta, kuka nyt toivoisi pahaa nuorille ensiasunnon ostajille =)
Ei kai kukaan toivo toiselle pahaa??Uusille ihmisille on eduksi että ajoissa ostamalla parantaa elämäänsä.
Taantuma ei ole kenenkään etu, kariltakin se meni jo ohi vuoden 2004 paikkeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036673
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875037Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113289Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313158Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272338Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191696Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961331Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391282Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311196- 48964