Olisinpa odotellut romahdusta

Asunto ostettu vuonna 1997 612 000FMk (100 000 eugenia). Myyty nyt n. 190 000e. Empä viitti räknäillä tuottoa tai prosentteja, mutta voin vakuuttaa, ettei vituta. Vaihdoin ko. velattoman rivarin mukavaan omakotitaloon 80 000 ekun välirahalla.

Olisinpa odotellut vuokralla, hintojen laskua. Nyt voisin sitten maksaa koko talon...
10563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

huomaamme, kupla on aivan mieletön. Onneksi pihinä kiihtyy.

Äänestä
  • lähinnä sen, että omistusasuminen on halvin tapa asua ja asunto on pitkän päälle paras mahdollinen sijoitus

    Äänestä

  • huomaa kirjoitti:

    lähinnä sen, että omistusasuminen on halvin tapa asua ja asunto on pitkän päälle paras mahdollinen sijoitus

    Kai kaikki ymmärtävät tämän. Ei pidä suinpäin luottaa netissä esitettyihin laskelmiin, joiden mukaan ostaminen päivää ennen 50.000e romahdusta olisi jotenkin halvempaa, kuin odottaa se päivä 500e vuokralla. Se vain ei pidä paikkaansa, vaikka kuinka monta laskelmaa aiheesta tekisi. Onneksi tähän lankaan meneminen ei ole kovin suuren piirin juttu.

    Äänestä

Ostettu 1983 hintaan 200 000 markkaa. Myyty 1989 miljoonalla mummolla. Ostettu 1994 400 000 markalla. Myyty 2008 380 000 eurolla. Nyt odotellaan romahduksen toteutumista.

Päivääkään en ole töitä tehnyt vuoden 1989 jälkeen.

Äänestä
  • Olisi voinut tietty vuokrata sen rivarin ja maksattaa lainan korot ja vähän lyhennystäkin vuokralaisella. Rivariämpästä ois saanu hyvinkin toista tonnia vuokraa, mutta kun noista vuokralaisista ei koskaan tiedä

    Äänestä

Noh noh, eipä mennyt noin mutta aina voi yrittää. Raukka pieni, veloissasi kiukkua pukkaa.

Äänestä
  • missä kohtaa oli se paska loppu. Olen sangen tyytyväinen omakotitalooni ja asun siinä mukavasti

    Äänestä

Saat kylä odottaa että Espoosta niitä löydät...

Äänestä
  • mainitsin 80 000 välirahasta.... OKT makso n.265 000 ja en mä siis mitään odottele kun ostin sen jo.

    Äänestä

en usko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


p Espoosta kirjoitti:

Asunto ostettu vuonna 1997 612 000FMk (100 000 eugenia). Myyty nyt n. 190 000e. Empä viitti räknäillä tuottoa tai prosentteja, mutta voin vakuuttaa, ettei vituta. Vaihdoin ko. velattoman rivarin mukavaan omakotitaloon 80 000 ekun välirahalla.

Olisinpa odotellut vuokralla, hintojen laskua. Nyt voisin sitten maksaa koko talon...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu