Kavennus

Tumpelo

Otinpa liian vaikean urakan itselleni,rupesin neulomaan vauvalle nuttua (hupparia) ja housuja...nyt on kavennusten kanssa ongelmaa:

Housut,haaraosa->
Päätä haaraa varten takakappaleen reunasta joka 2.krs 1x 3s ja 4x 1s. ja siihen vielä sitten etukappaleen reunasta joka 2krs. 1x2s ja 3x1...

Huppari,takakappale->
Päätä molemmista reunoista olkaa varten joka 2.krs 1x8s ja 1x9s

Siis mulla ei nuppi leikkaa,että miten mä kavennan :)


Aaaapuva siis...joko neuvoja tai neuloja tänne pliis :)

2

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saarasofiamargareetta

      No, kun sinulla on se kudin kädessä ja kappale on kavennuksia vaille valmis, niin esim. siinä olalla päättelet puikon alusta ensin ne 8 s, neulot puikon loppuun, käännät työn ja päättelet taas puikon alusta 8 s. Kun neulot jälleen puikon loppuun ja käännät työn, niin voit päätellä ne 9 s. Kudot jälleen puikon loppuun ja taas päättelet puikon alusta 9s. Näin luontojaan päätellyt silmukat tulevat joka toinen krs ja olasta muodostuu sopivan vino.

      Sama juttu siellä haarassa. Itse laitoin alkuun kavennukset ylös paperilapulle, niin vaikka keskeytin työn, pysyin laskuissa.

      Toivottavasti osasin neuvoa ymmärrettävästi. Hauskoja neulomistuokioita!

    • mn..

      Päätät takakappaleen reunasta yhden kerran 3 silmukkaa ja sitte yks välikierros eli se jonka kudot sitte nurjalla. Kavennukset tehdään ylivetokavennuksena eli nostat yhden silmukan, neulot toisen ja vedät nostetun silmukan neulotun yli. Ja näin kavennat ne 3 ja sitte sen ohjeen mukaan.. Kavennukset kannattaa tehdä tosi löysiksi ne nimittäin kiristää tosi helposti!

      3x1 kavennukset tahdään samallalailla ku muutki mutta kavennat yhden silmukan kerralla, kolme kertaa..

      Toivottavasti sait jotaki selvää.. Hyviä neulomis hetkiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6259
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4839
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      100
      3101
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2932
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2165
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1546
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1111
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1110
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1036
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      804
    Aihe