Onkohan netissä mitään valmiiksi tulostettavaa muisitpeliä jossa olisi aakkoset tai numerot ( mielellään kiva kuva siinä) selvästi samalla arkilla. Ulkomaalasilla sivuilla joutuu jokaisen aakkosen tallentamaan koneelle erikseen ja sitten tulee ne ponnahdusikkunat.
aakkosista
muistipeli
1216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Muistipelin tekeminen ei ole mitenkään erityisen vaikeata, jos käytössä on tekstinkäsittely- tai taulukkolaskentaohjelma.
Tekstinkäsittelyssä sinun pitää tehdä ensin sopivan kokoinen taulukko. Hyvä vinkki on käyttää apuna tarrantekotoimintoja (löytyy sekä Wordista että ilmaisesta Open Officesta), sieltä vain valitsee sopivan kokoluokan A4-paperille. Taulukkolaskennassa voi aloittaa taulukon täyttämisellä ja asettaa solujen koon myöhemmin.
Sitten vain kirjoitat taulukkoon aakkoset haluamallasi fontilla. Taulukkolaskennassa (Excel tai Open Officen vastaava, Calc) luultavasti riittää, kun kirjoittaa ABC tai 123 ja sen jälkeen vetää "kahvasta", niin aakkosia/numeroita tulee toinen rivi. Ja vaikka kyse on muistipelistä, niin tuplasettiä ei tarvitse tehdä, kun saman paperin voi tulostaa monta kertaa.
Jos käyttää tekstinkäsittelyn valmista tarrapohjaa, tekstit asettuvat pystysuunnassa keskelle jo valmiiksi ja vaakasuunnassa ne saa keskitettyä keskittämällä kappaleen. Taulukkolaskennassa tekstit voi asettaa solun keskelle pysty- ja vaakasuunnassa solun asetuksista, eli siis ensin pitää valita kirjainsolut ja sitten määrätä tekstin asettuminen. Ja isompia kirjaimia/numeroitahan saa fonttikokoa kasvattamalla.
Ennen tulostamista kannattaa vielä tarkistaa, että kaikki rivit ja sarakkeet ovat keskenään samankokoisia ja että taulukkoviivat tulostuvat mustina, niin muistipelin kortit ovat kaikki samankokoisia. Ja jos ei tulosta suoraan kartongille, niin kannattaa varmaan tulostaa paperille, liimata pahville ja vasta viimeksi leikata kortit mahdollisimman tasakokoisiksi.