Etsitään perhettä jonka kanssa voitas auttaa lastenhoidossa puolin toisin viikonloppuisin koko viikonloppu kerrallaan .Olen kolmen lapsen yksinhuoltaja .maksua en ota lastenhoidosta jos saan itsekkin huilata kahden viikonvälein itsekkin .Auto on että pystyn kuljettamaan lapsia.Ota yhteyttä sähköpostiini [email protected]
Etsitään perhettä lastenhoitoa lapsille.
Nimetön
7859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuli virhe sähköpostiosoitteeseen.olen hyvin luotettava koulutukseltani lähihoitaja.
Äkkiseltään ajateltuna en luule, että kukaan haluaa lastensa viettävän jokaista viikonloppua vieraiden lasten kanssa! Niin minä ainakin viestisi ymmärsin. Voin hyvin kuvitella, että yökyläily silloin tällöin sopii monelle perheelle, mutta että noin säännöllisesti! Etkö itse halua koskaan viettää viikonloppua pelkästään lastesi kanssa? Haluatko oikeasti joka toinen viikonloppu kahdeksi yöksi vieraat lapset kotiisi ja perheeseesi?
Minusta reunaehtosi ovat vähintäänkin oudot. Meillä tavallisilla ihmisillä homma skulaa niin, että lapset voivat toisinaan olla kavereillaan yötä, puolin ja toisin. Eikö lapsillasi ja sinulla ole kavereita, joiden kanssa vierailut kulkisivat tällä tavoin.
Varo, ettei lapsillesi tule koskaan - ei siis yhtäkään kertaa! - tunnetta, että sinulla on tarve päästä heistä eroon. Se tuntuu lapsesta hirveän kurjalta, riippumatta siitä, mitä heille sanot!
Sitten minua jäi ihmetyttämään, millä perusteella luokittelet itsesi hyvin luotettavaksi. Yleensä sellaisen määritelmän pystyy antamaan vain ulkopuolinen, harvoin kukaan itsestään. Vastuuntuntoiseksi ehkä paremminkin voisi itseään kutsua.
Lapset ovat tärkeintä maailmassa.jokainen tarvitsee omaa aikaa säännölliste sillä olen yh-äiti.kavereita on siitä ei ole kiinni.Haluan tukea auttaa muitakin samassa tilanteessa olevia.Olen hyvin asiallinen ja tunnollinen äippä-nainen.
Totta, en tiedä teidän asioista muuta kuin sen verran, mitä viestissäsi oli. Eipä tiedä kukaan muukaan viestisi lukenut.
En halunnut mitenkään hyökätä, mutta jotkin seikat kirjoituksessasi herättivät kysymyksiä ja hienoista ihmetystä.
Sanot haluavasti tukea ja auttaa muita samassa tilanteessa olevia. Minusta ei ole erityisesti tukemista tai auttamista, jos säännöllisesti joka toinen viikonloppu on lapset vieraisilla. Sehän menee yksi yhteen.
Itse olen ollut kotiäitinä vajaat viisi vuotta ja sinä aikana minulle oli itsestään selvää, että lapset ovat etusijalla. En lainkaan kaivannut "omaa aikaa säännöllisesti", niin kuin sinä sanot tarvitsevasi. Mutta me olemme erilaisia, eri asiat ovat tärkeitä ja merkityksellisiä.
Mulla 2 lasta, mies vaikeavammainen, huolehdin miehen pojastakin, kun sen äiti juopottelee, siis mun mielestä idea on ihan ok, koska vaihtoehdot ovat vähissä kuten esim yksinhuoltajaäidilläkin ( ei oo aikaa kavereille, vapaa aikaa ei oo), kuitenkin olen sitä mieltä että perheiden pitäisi ensin tutustua toisiinsa, aluksi voisi lapset jäädä vaan ns yökylään (yksi yö), hoidon pitäisi enemminkin olla satunnaista.
Tuo Äiskäkkä on tosi käkkä. Vaikkei se sitä itse tajua. Pakko vaan vängätä ja vängätä.
Olen etsinyt samankaltaista systeemiä.Jos vielä olet kiinnostunut ota yhteyttä.Minulla 4 ja 6 vuotiaat pojat.e-mail:[email protected]