kuriositeetti ?
Monessa maassa tuoretta maitoa saa etsiä kaupan hyllystä. Maitoa on myynnissä esim Kaakkois-Aasiassa mutta valmistettu maitojauheesta. Usein hollantilaista tai uusiseelantilaista. Maistuu ihan ok.
Joten ei se maidon kuljettaminen jauheena ja kohdemaassa sekoittaminen veteen mikään vaikea juttu ole.
Kun tälläkin maidon hintaa nostetaan jatkuvasti niin voi olla että kohta käytetään uusiseelantilaista maitoa. Ainakin minä ostaisin jos on halvempaa.
Tuore maito
6
842
Vastaukset
- kiina|ainen
Loppuerä melamiinillä jatkettua. Paljonko pannaan tulemaan ?
- maitojauheen
valmistusprosessiin, tietoa on varmasti monessa lähteessä. Esim. Antti Heikkilän Hyvän olon ruokakirjassa kerrotaan terveellisestä ravinnosta, AIDOSTA ruoasta myös maidosta. Jos hinta on tärkein tekijä "ravinnon" valitsemiseen ostoskärryynsä, maksu tulee myöhemmin...valitettavasti. Onneksi on mahdollista valita!
Terveellinen maito muuttuu prosessissa haitalliseksi. - vain on
se, ettei maitojauheen valmistamien kannata meijereille. Vain ylimääräinen maito tehdään maitojauheeksi. Joten saattaa olla aika pieniä määriä mitä tuotaisiin muualta maito jauheena.
Että juo sinä vain vielä sitä purkkimaitoa.- maitua
ostakkuule lähimmästä maatalouskaupasta vasikoolle tarkootettua maitojauhetta, 25 kilon säkki maksaa vähä 40€ päälle, ja sitä kun sekaa puoli litraa kahteen litraan vetä niin hyvää on... Ja 3ml/litra AIV happoa sekaan niin säilyykin piiitkään. Ja taatusti turvallista.
- on.....
maitua kirjoitti:
ostakkuule lähimmästä maatalouskaupasta vasikoolle tarkootettua maitojauhetta, 25 kilon säkki maksaa vähä 40€ päälle, ja sitä kun sekaa puoli litraa kahteen litraan vetä niin hyvää on... Ja 3ml/litra AIV happoa sekaan niin säilyykin piiitkään. Ja taatusti turvallista.
terveellistä ja halpaa. Tuolla tavalla valmistettu maito maksaa vain 20 senttiä litra. Kyllä ruoka on suomessa halpaa.
- kun kävi
niin, että lapset eivät juoneet kaakaota, kun ostimme maitojauhetta. Oli kuulema kauhean makuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613964- 503879
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062861Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv522659Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211799Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151649- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261