Siivousalasta

Syystä tai toisesta yksityiset siivousfirmat ajavat selkeästi suomalaisen pätevän ja koulutetun työvoiman muille aloille.
Minun piti opiskella siivoojaksi. Piti olla hyvä siivooja. Olinkin. Mutta työnantaja ei sitä arvostanut. Tunnit putosivat puoleen. Palkka ei noussut, tuli taloudellisen katastrofin uhka.
Nyt on ura vaihdossa. Onneksi taantumankin aikaan on tarvetta työntekijöille.
vaihdan alaa, vaihdan aivan toisenlaiseen työympäristöön elintarvikealalle. Pääsen tekemään jäätelöä. Työtunteja tulee 12 tuntia viikossa lisää. Palkka nousee 2 e/h.
Jään kaipaamaan ihania asiakkaitani. Jään kaipaamaan työtovereitani.
Mutten jää kaipaamaan näitä riistofirmoja, jotka eivät ajattele työntekijän parasta vaan niitä eurojaan.
Mutta loppujen lopuksi työntekijän ajattelu juuri johtaa niihin euroihin. Jos työntekijät ovat motivoituneita ja ammattitaitoisia. Asiaakkaat ovat tyytyväisempiä ja raha kiertää.

5

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulevaisuuteen.

      Kesäkin tulee ja jäätelöähän aina tarvitaan : )

    • ...........

      Voimia sinulle elämääsi, Jari. On ollut kivaa lukea kirjoituksiasi täältä.

      Ehkäpä alan vaihto tuo uusia tuulia elämääsi. Voit löytää kokonaan uuden alan ja pitää siitä jopa vielä enemmän. Elintarvikeala on varmasti myös mielenkiintoinen. Ja jäätelöhän suomalaisille kelpaa, eikös me suomalaiset olla aika kärkipäässä jäätelönkulutuksessa. :)

      Alan vaihto voi tehdä ihan hyvääkin. Saa vaihtelua ja uusia kokemuksia. Ja siivousalaahan ei tarvitse onneksi kokonaan hylätä. Voithan ajatella, että pidät siitä taukoa, ja aina on mahdollisuus palata sitäkin työtä tekemään.

    • oikeen riisto firmoja

      sanoppa mulle hyvä mies mistä firmat maksaa palkan jos ei ole tuloja?
      kesän jälkeen tulee eteen monelle pikkufirmalle hetki kun laitetaan ovelle lappu "konkurssi" jos ei yhtään ajatella menoja. siihen loppuu viimeistään sen hyvänkin työntekijän työt.

      • pikkufirma.

        Jos asiakaskohteita löytyy niin on varaa maksaa niiden kohteiden työntekijöiden palkkakin. Ei siivoaminen ole hävinnyt minnekään. Saman verran paskaa kertyy nurkkiin kuin 6kk sitten jolloin kaikki oli ok.

        Viime keväänähän L&T teki vieläpä positiivisen tuloksen ja mainosti tyytyväisenä, että he oli varautuneet lähes 8%korkeampaan sosiaalikulujen nousuun. Jaksoivat silti vielä inttää ja tapella vastaan oikeudessakin toukokuisten palkankorotusten yhteydessä.

        Kannattaa perehtyä siivousalan diskurssiin paremmin, että edes tietää mitä firmoja riistofirmoilla tarkoitetaan.


      • pikkufirma. kirjoitti:

        Jos asiakaskohteita löytyy niin on varaa maksaa niiden kohteiden työntekijöiden palkkakin. Ei siivoaminen ole hävinnyt minnekään. Saman verran paskaa kertyy nurkkiin kuin 6kk sitten jolloin kaikki oli ok.

        Viime keväänähän L&T teki vieläpä positiivisen tuloksen ja mainosti tyytyväisenä, että he oli varautuneet lähes 8%korkeampaan sosiaalikulujen nousuun. Jaksoivat silti vielä inttää ja tapella vastaan oikeudessakin toukokuisten palkankorotusten yhteydessä.

        Kannattaa perehtyä siivousalan diskurssiin paremmin, että edes tietää mitä firmoja riistofirmoilla tarkoitetaan.

        Kannattaa muistaa, että L&T:n tj oli ainoa henkilöjäsen ko. kiistassa.
        Sen jälkeen kun kiista hävittiin, L&T:n suhtautuminen siivoojiin on kokenut syvän taantuman.
        Vielä vuosi sitten siivoojia arvostettiin aivan valtavasti. Nykyään on tunne, että yrittävät päästä eroon.
        Olen havainnut suuren eron ennen tuota työkiistaa ja työkiistan jälkeen.
        Tuntuu siltä, että L&T:n TJ kiukuttelee tällä tavoin työntekijöilleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe