Ubuntu 8.04 ei tunnista langatonta. Miten saa toimimaan.
Zyxel Prestige 660H/HW-D1
KarVari
5422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo mainitsemasi modemi/langaton tukiasema ei ole ongelman ydin, vaan se, kuinka Wlan-laitteesi usb/pci tms. on asennettavissa järjestelmään.
Voit kokeilla onnistuisiko verkon konfigurointi automaattisesti uusimmalla Ubuntu 8.04.2 -asennusmedialla tai mieluummin Ubuntu 8.10 version Live CD:llä (laajempi tuki uusimmille laitteille).
Tässä vihjeeksi Elisan ohjeet otsikon laitteen konfiguroinneista: http://www.elisa.fi/asiakastuki/index.cfm?o=19910.18&did=7287
vastaavat ohjeet löydät laitteen manuaaleista.
Et tarjoa riittävästi infoa verkkolaitteistasi arpomaan tarkempia ratkaisuvaihtoehtoja itse verkko-ongelmaan.
Kone on acer aspire. Itse kone ei tunnista langatonta verkkoa. Koneessa ollut aikaisemmin 8.04.1 ja 8.10. XP kokeilun jälkeen hävisi kaikki ajurit. 8.04.2 nyt koneessa. Tiomii VLAN usb tikulla. iwconfig tunnistaa vain sen tikun.
No mitäpä se iwconfig sanoo?
No mitä mä nyt noin lyhyen vistin lähetin ;) Tämä piti olla jo edellisessä:
Siitä iwconfigista näet millä nimellä ubuntu tuntee langattoman tikkusi, yleensähän se on joko eth1, wlan0, ath0 tms. Sijoita tuo verkkolaitteen nimi seuraavaan komentoon ja kerro mitä se ilmoittaa
sudo iwlist scan
jos vastaus on "No scan results" toista komento uudestaan. Tuloksena pitäisi näkyä kaikki verkot jotka itse tikku näkee, jokainen näkyvä verkko alkaa sanalla "Cell". Epäilen että Network Manager tms. sotkee yhteyden tukiasemaan jos se siis näkyy skannauksesa.
Mitä tulostaa komento
cat /etc/network/interfaces