Voiko tavallisessa sauvasirkassa olla mitään tautia? Ovatko ne myrkyllisiä, jne.? Voinko hankkia ihan huoletta sauvasirkan vai pitääkö varoa, ettei "myrkyty"?
Sori kun oon noin hysteerinen! ;O
kysymys
10
1308
Vastaukset 10
- ei ole
myrkyllisiä:) itselläni juuri vietnamilaisia ja ovat muutaman kerran päässyt huoneessa kulkemaan vapaasti ja ei silti ole mitään kenellekkään tapahtunut:)
Jotkin kummitussirkka lajit ovat hyvinkin myrkyllisiä. Jotkin taas erittävät vain pahanhajuista ainetta, jota ne ruiskuttavat vihollisen päälle. Kummitussirkat voivat myös kantaa ihmisille vaarallisia bakteereja ja loisia. Suosittelen siis käsien pesua aina sirkkoihin koskemisen tai terraarion siivouksen jälkeen.
Myrkyllisiä lajeja ei tietääkseni ole juuri tuotu Suomeen. Ulkomailla taas suosittu laji on esimerkiksi Oreophoetes peruana (perunsauvasirkka), joka erittää kinoliinia, joka on ihmisille myrkyllinen aine. Sen sijaan Suomessa on myrkytöntä tai vain lievästi myrkyllistä ainetta erittäviä lajeja, kuten Eurycantha calcarata (okapiru) ja Pseudophasma acanthonota.
Tässä vielä sinulle pari linkkiä niin pääset alkuu kummitussirkkojen hoidon opiskelussa:
http://www.createphpbb.com/kummitussirkatf/
http://www.sirkat.net/- hippahappa
onko tavallisessa ruskosauvasirkassa (carausius morosus) mitään tämmöistä myrkyllisyyttä/loisia/pahanhajuista ainetta?
- vivi
hippahappa kirjoitti:
onko tavallisessa ruskosauvasirkassa (carausius morosus) mitään tämmöistä myrkyllisyyttä/loisia/pahanhajuista ainetta?
ei ole :) :D
hippahappa kirjoitti:
onko tavallisessa ruskosauvasirkassa (carausius morosus) mitään tämmöistä myrkyllisyyttä/loisia/pahanhajuista ainetta?
Bakteereja ja loisia voivat jokainen lemmikkieläin kantaa ja siirtyessään ihmiseen ne voivat aiheuttaa tulehduksen. Suosittelen siis käsien pesua sirkkoihin tai niiden ulosteisiin koskemisen jälkeen!
- hippahappa
Tii.nu kirjoitti:
Bakteereja ja loisia voivat jokainen lemmikkieläin kantaa ja siirtyessään ihmiseen ne voivat aiheuttaa tulehduksen. Suosittelen siis käsien pesua sirkkoihin tai niiden ulosteisiin koskemisen jälkeen!
Mutta aion kerätä kakat pois muovihanskoja käyttäen... :D varmuuden vuoksi...
Ja pesen VAAARMUUDEN VUOKSI kädet siitä huolimatta... =)
Ja sirkkoihin en aio turhaan koskea, mitä on onneksi mahdollista, sillä ne stressaantuvat siitä=)
Hankin sirkkoja maalla eläviksi akvaariokaloiksi,
niinkuin asenteella: saa katsoa, muttei koskea.
=) - hippahappa
hippahappa kirjoitti:
Mutta aion kerätä kakat pois muovihanskoja käyttäen... :D varmuuden vuoksi...
Ja pesen VAAARMUUDEN VUOKSI kädet siitä huolimatta... =)
Ja sirkkoihin en aio turhaan koskea, mitä on onneksi mahdollista, sillä ne stressaantuvat siitä=)
Hankin sirkkoja maalla eläviksi akvaariokaloiksi,
niinkuin asenteella: saa katsoa, muttei koskea.
=)Millainen tulehdus voi tulla ja millaisia loisia?Jonkunlaisia matojako? =O
Huhhuh, inhooooooon matoja =( hippahappa kirjoitti:
Millainen tulehdus voi tulla ja millaisia loisia?Jonkunlaisia matojako? =O
Huhhuh, inhooooooon matoja =(Varmaahan se ei ole, että ne kantaisivat jotain, mutta se on kuitenkin mahdollista, aivan kuten minkä tahansa muunkin lemmikkieläimen kohdalla. Esimerkiksi leopardigekot ja akaattikotilot voivat kantaa sairauksia aiheuttavia bakteereja, yhtä hyvin niitä voi olla kissoissa ja koirissakin.
En usko, että suojakäsineet ovat tarpeen. :) Riittää kun muistat olla laittamatta sormia suuhun ennen kuin olet pessyt kädet.
Elistölle vieraat bakteerit voivat aiheuttaa esimerkiksi ruokamyrkytyksen kaltaisia oireita ja suolisto-oireita.- hippahappa
Tii.nu kirjoitti:
Varmaahan se ei ole, että ne kantaisivat jotain, mutta se on kuitenkin mahdollista, aivan kuten minkä tahansa muunkin lemmikkieläimen kohdalla. Esimerkiksi leopardigekot ja akaattikotilot voivat kantaa sairauksia aiheuttavia bakteereja, yhtä hyvin niitä voi olla kissoissa ja koirissakin.
En usko, että suojakäsineet ovat tarpeen. :) Riittää kun muistat olla laittamatta sormia suuhun ennen kuin olet pessyt kädet.
Elistölle vieraat bakteerit voivat aiheuttaa esimerkiksi ruokamyrkytyksen kaltaisia oireita ja suolisto-oireita.´No hyvä, voin siis huoletta hankkia sirkkoja, :)
Minkä nimisiä ja lajisia sirkkoja teillä on? hippahappa kirjoitti:
´No hyvä, voin siis huoletta hankkia sirkkoja, :)
Minkä nimisiä ja lajisia sirkkoja teillä on?Minulla on tällä hetkellä vain lajeja Pseudophasma acanthonota ja Eurycantha calcarata. Minulla on ollut myös lajeja Medauroidea extradentata, Phaenopharos khaoyaiensis, Diapherodes gigantea, Ctenomorphodes briareus ja Lonchodes cultratolobatus. Vain harvoilla sirkoillani on ollut nimiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran99929Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?155869- 64730
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26692Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47684Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46654- 47614
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä31562Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30547Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.36521Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee450518- 6496
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81489- 44471
- 42460
- 30456
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 364437En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39424