kertokaas lumilaudan voitelusta. onko sama ku suksien?
lumilaudan voitelu
4
1966
Vastaukset
- luistoa siis
kelin mukaan. Olen ostanut semoista kolmen kelin settiä luistovahaa, jota perusvahaksi kutsutaan. Perusvaha on riittänyt hyvin riittävään luistoon, oikea voiden oikeaan läpötilaan on kriittisempi.
Jos laudan pohja on kovin likainen, puhdista pohja vahanpoistoaineella.
Sulattelet sitä vahatankoa silityslaudalla 2cm zikzak kuvioisesti kärikiä myöten. Sit silität oikealla lautaa tuhoamattomalla lämpötilalla vahan joka paikkaan lautaa.
Anna jäähtyä kymmenisen minuttia tai enemmän ja siklaa ylimääräiset pois siklimuovilla pois. kantit kanssa, siklimuovissa on kolo kantteja varten. Lopuksi harjaat jäykällä muovi tai pronssi harjalla pinnan kiiltäväksi.
Kandee kerätä siklatut vahat talteen ja käyttää uudestaan.- lapamato7
kiiti neuvoista
- lautailija 5
oon laittanu (kerran) pika luistoa ko en osaa voidella oikeesti
- lautailija 5
voisko joku kertoo (vahingoittaako) pika luisto lautaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713125
- 922885
- 512125
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201585- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51348Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131311- 191304
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232