Syyskuusta lähtien ( ei ihan päätyönä) olen käynyt viranomaiskeskustelua uuden käsiaseen hankkimiseksi. Tuli Kauhajoet siihen sitten ja asehankinta kävi monimutkaiseksi kun ohjeita ei ensin ollut ja sitten ohjeita ei osattu käyttää.
No ok; sama ase, eli Colt Government Peter Stahl 9 mm on kyseessä ja nyt sitten viimein lääkärilausunnot yms on kunnossa. Syksyinen myyjän tarjous käytetystä (hyvin pidetystä) Coltista oli 400€, mutta tämän viivyttelyn ja tiukempien tulkintojen jälkeen olisin hieman halukas tinkimään hinnasta. Ei taida ostajiakaan olla liikkeellä itseni lisäksi ketään ko. aseelle.
Mitäs tuumitte ylipäänsä aseesta esim. kotikutoiseen Practical-harjoitteluun tai "epävakaiden" olosuhteiden turvaksi?
Ja hinta? Kuinka paljon kannattaa nyt tingata ettei toisaalta tee itsestään idioottia?
vastauksista kíitollinen :)
Colt 9mm
9
1306
Vastaukset
- Juhan-i
" Mitäs tuumitte ylipäänsä aseesta esim. kotikutoiseen Practical-harjoitteluun tai "epävakaiden" olosuhteiden turvaksi? "
Suomen laki ei hyväksy ampuma-asetta missään tilanteessa itsesuojelun välineenä. Jos ammut sinua uhannutta henkilö kohti (etkä ole poliisi) saat aina syytteen tapon yrityksestä.
Mitä tulee harjoitteluun, niin toivottavasti tämä harjoittelu tapahtuu ampumaradalla, eikä esim. kotioloissa.- lupamies
Taitaa governmentin lupaperusteluissa olla jotain vialla jos puoli vuotta pitää luvasta keskustella.Kyllä johonkin seuraan tulee kuulua ja harrastaa muutenkin kuin vain omatoimista harjoittelua.
On kauhajoenkin jälkeen lupia käsiaseille myönnetty, ja ihan muutamassa viikossa kun hakemuksesta on kaikki tarvittava löytynyt. - seuraan kuulumaton
lupamies kirjoitti:
Taitaa governmentin lupaperusteluissa olla jotain vialla jos puoli vuotta pitää luvasta keskustella.Kyllä johonkin seuraan tulee kuulua ja harrastaa muutenkin kuin vain omatoimista harjoittelua.
On kauhajoenkin jälkeen lupia käsiaseille myönnetty, ja ihan muutamassa viikossa kun hakemuksesta on kaikki tarvittava löytynyt.Lupamies, vastaapa????
"harrastaa muutenkin kuin vain omatoimista harjoittelua."
Mitä pahaa siinä on?
- JPM77
Coltin Governmentti kaliiperissa 9mm on mukava peli. Siihen käy kaikki aftermarket hilut, joilla saat aseesta juuri sellaisen kuin itse haluat. Asehan on suunniteltu ampumaan .45ACP kaliiperia eli se on tavallaan tarpeettoman tukeva tuolle pienemmälle kaliiperille; 9mm on todella pieni rekyylinen ja helppo ampua Governmentistä.
Practicaliin se sopinee, jos ei aio kilpailla, sillä yksirivinen lipas antaa muille tasoitusta. No Single Stackissa sillä voisi toki kisata ihan tosissaankin.
400€ hyväkuntoisesta Coltista on minusta aika sopiva hinta, itse pitäisin sitä jopa edullisena.- Government
Lämpimät kiitokset asiallisesta vastauksesta....
...kipaisen tekemään kaupat, koska itseäni miellytti kovasti aseen jämäkkyys ja vaivattomuus! - kyseleep
Osaatko lyhyesti kertoa No Single Stackin periaatteet?
- AseHarrastaja
Government kirjoitti:
Lämpimät kiitokset asiallisesta vastauksesta....
...kipaisen tekemään kaupat, koska itseäni miellytti kovasti aseen jämäkkyys ja vaivattomuus!Niin ja tietty jos tuosta yksirivinen lipas alkaa ahistaa esim. kilparatojen kutsuessa käynee tuohon esim. Bullin ja Llaman alakerrat isommalla lipaskapsulla.
(Ainakin .45 acp maailmassa.) - oppimäärä
kyseleep kirjoitti:
Osaatko lyhyesti kertoa No Single Stackin periaatteet?
Aivan lyhyt vastaus: Kokonaisuus kuin Practical-muodossa, mutta vaatimus on että useampi kuin 1 lipas on käytössä. Ase-skaala on laajempi kun kyseessä useinmiten on tehdasmallinen pistooli ihan vakiolippaalla (-lippailla). Lippaanvaihto on käytännössä ihan jees osasuoritus kun practical-lajista on kyse.
Meneeköhän ladattu lipas aikaa myöden löysäksi jos aina on täytettynä (esim. 22 S&W)? - peramä
oppimäärä kirjoitti:
Aivan lyhyt vastaus: Kokonaisuus kuin Practical-muodossa, mutta vaatimus on että useampi kuin 1 lipas on käytössä. Ase-skaala on laajempi kun kyseessä useinmiten on tehdasmallinen pistooli ihan vakiolippaalla (-lippailla). Lippaanvaihto on käytännössä ihan jees osasuoritus kun practical-lajista on kyse.
Meneeköhän ladattu lipas aikaa myöden löysäksi jos aina on täytettynä (esim. 22 S&W)?kyllähän jousi löystyy! miksi sen pitää olla ladattu pitkiä aikoja?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1392543Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3591948- 401627
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311473Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281340Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941193- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327917Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles107899Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53762