voisiko se saada postuumisti Nobelin?
Onko Aleksis kivellä jälkeläisiä elossa?
Onhan se mestariteos eikö vain, kuten parhaillaan YleTeemalla nähdään suoraan Turusta ja v. -76. Tampereen TTT:n yritys on ihan onneton tämän rinnalla. Ei vanhaa voi yrittää lämmittää uudelleen eri reseptillä.
Onko Aleksis kivellä jälkeläisiä elossa?
Onhan se mestariteos eikö vain, kuten parhaillaan YleTeemalla nähdään suoraan Turusta ja v. -76. Tampereen TTT:n yritys on ihan onneton tämän rinnalla. Ei vanhaa voi yrittää lämmittää uudelleen eri reseptillä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jouko Turkka. Mies elää ja voi saata noopelin.
kirjoitti Aleksis Kivi, oik. Alexis Stenvall, suomeksi Kivinurmi, sen versioi näytelmäksi ja ohjasi televisiolle Jouko Turkka, siis hän ei kirjoittanut kyseistä romaania.
elokuvan Seitsemän. Oli muuten sangen hyvä.
Lottolapun katoaminen jne....
Mikäli tarkoitat sen Holmbergin Turussa ohjaamaa huippua. Ellei niillä eväillä saa aikaan mestariteosta, nin ei millään. Ohjaaja hyvä Holmberg ja näyttelijäkaarti silloista suomen huippua. Esko Salminen , V-M Loiri, Juha Muje jne... Harvoin on suomen teatterimaailmassa sattunut niin paljon hyviä ohjaajia, näyttelijöitä, dramaturgeja, muusikoita jne. sattunut yhtä aikaa samaan teatteriin, kuin Turun kaupungin teatteriin silloin seitsemän veljeksen aikoihin -70 luvulla. Alkuperäisteoskin oli "kohtalainen". OLEN NÄHNYT SEN LIVENÄ. Samoihin aikoihin nuorisonäytelmä "Kylmä rauta viilentää" hyviä molemmat. Niin -70 luvulla olin nuori. Vielä muistan.
olen lukenut ainakin seitsemän kertaa kyseisen kirjan, koska se vaan on niin hyvä. Niin mainiota huumoria, että ääneen olen nauranut sitä lukiessani. Kerran nuoruudessani luin sen jopa fraktuuratekstinä, kun muutakaan lukemista en kotoa löytänyt.