Söin rieskaa ja ramasi,
jotain kuitenkin odotin:
en mennyt nukkumaan vielä.
katsoin iltaa tai jotain,
en tiedä-kai tuijotin vain
Jotain,niin jotain,
rieska loppui kaiho jäi
menin maate,mutten unta saanut
taivaalla syttyi tähti,runoissa
niin tapahtuu
kaivoin pullon, otin pienen
ja tunsin häivähdyksen tulevasta,
kai se oli ihmisen kaipuu kauneuteen
runoissa se ilmenee,sitäkö se oli;
halu piirtää perhonen,kuten runoissa
tehdään
Viime runosta oli aikaa,olin palannut
palstalle,ihmisen olotilaan,runouden
rakauden,rusoisen raaputuksen,maailmaan
raapustin runon ja jätin sen laatikkoon,
meninmaate.
Rieskan ja runon olotila
7
312
Vastaukset
- tartsan mies
runo osoittaa ettei meitä miehiäkkän voi niputtaa mihinkään ruisleivän syojien samaan sakkiin.Sama kaubeuden kaipuu ihmistä ajaa takaa niin ettei vaan untakaan saa ennen kuin on runo rustattu.Pidin runosta pienet otettiin en nykyään itse ota mutten muitakaan tuomitse.
- Kyklooppi
Samaa mieltä,on hyvä että meille luusereillekin joku jaksaa kirjoittaa;kuin ihmiselle.Kaipaavalle,unelmoivalle,vielä elämään uskovalle,omalla tasollaan ja tavallaan kulkeville.Äitimuori aikoinaan tapasi sanoa:kukin taaplaa tyylillään.Sanoipa äitimuori monta muutakin viisasta ajatusta ja niin on tainnut tällekin räävelille sanoa rieskaleivän leipomisen ohessa.Ei elämmä pidä turhan yksisilmäisesti vain glamourin pilkkeenä ajatella.
- Dirlandii do dii Lepuskin
pitää sydämen kunnossa,doh ei ne laatuvaatimukset niin tärkeitä ole vaan kova yritys. Minä lähinnä parketilla runoilen,mutta monasti olen itsekin ajatellut olisko parasta laittaa ne runot vaan omaan laatikkoon.Kiva tunnelma,ei niin kireinen kuin meillä diskoilijoilla,da da
- scarabaeus
Oho!
Nyt on kyllä tunnustettava, että luin tämän runon kolme kertaa
ja tuntui hykerryttävästi paranevan jokaisella lukukerralla.
Kyllä tämä ainakin on niin
hyvä
RUNO
että heti alkoi epäilyttää,
ettei nyt vaan olisi Räävelillä enemmänkin tällaisia ihmisen olotilarunoja
viskattavaksi?
Kiitos lukuelämyksestä!- Unenpartaalla
tosi suloinen!
Alkoi ihan suussani maistuu,
uunista justiin tullu rieska.
Päälle voita,on see herkkua,
tuo mainoa maitorieska.
Niinhän sitä rakkautta
kuin kukka-asetelmaa,
runoks tahtois koota.
Rääveli
rieskan tuoksu houkutteli,
kiitos hymyn kera...Liisa- Kuomasesi
Luinpa runosi uudempaan kertaan. Yllättävän hyvä, sanon sinulle kannustaen,kuomaseni. taidan vähän aavistella,ketä olet.Aiemmista runoistasi,eri nimimerkeillä.Ei siinä mitään,jos jotain saat irti näistä lyhyistä tuokioista kirjainten äärellä,paranevat tuotokset vain.Itse tyydyn arviointeihin silloin tällöin.Seuraan "uraasi" kuoma,hyvää jatkoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 322073
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle471986Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3091799- 961326
- 301322
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71278Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko141196Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101127Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661016- 381009