Minkä kokoisia lapsenne ovat olleet n. 9-10 kk:n iässä? Meillä pituuskäyrä ollut laskeva ja terkka huolissaan. Nyt pituutta 72cm ja painoa 8500g. Onko jollakin tietoa, mistä tuo pituuden kasvun hidastuminen voisi johtua?
9-10kk painoketjua
huolinkainen
10499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ikäisenä oli 72,5cm ja painoi 7830g. Aina ollut pitkä ja hoikka. Meillä pituutta ei ole myöskään tullut viime aikoina kauheasti ja paino on välillä ollut alakäyrän alapuolellakin.
Välillähän noihin voi tulla notkahduksia noihin käyriin. Mun mielestä ne siellä neuvolassa pelästyttää välillä vähän liian herkästi meitä vanhempia. Tuijottavat niihin käyriin niin sokeasti!
Toki on hyvä, että jos jotain on vialla niin huomaavat ajoissa, mutta...
Syökö lapsesi ihan normaalisti vai onko jotain muutoksia tullut syömisiin? Painon nousuun meille suositeltiin öljylisää eli rypsiöljyä ruoan sekaan. En tiiä auttaisko se myös kasvuun???
Imetätkö vai juoko korviketta?
Onko painoa sitten tullut taas enemmän niinä kertoina kun pituutta vähemmän? Meillä on välillä mennyt niin, että toista aina tulee enempi ja toista samalla kertaa vähempi.
poika vajaa 10kk 77cm ja 10490g.
mut meille terveydenhoitaja sanoi että sen käyrän lasku on normaalia kun alkaa liikkua enemmän ja jos juo korviketta.
Elikkäs pituus oli 70cm ja paino 7.8kg, ikää 10kk.
Meillä nyt kohta painokontrolli, poika kasvanut alusta asti todella hitaasti ja sirosti, sitä se oli jo ennen syntymääkin.
Muuten kehitys menee normaalisti.
Meille terkka sanoi ettei ole erityisen huolissaan vielä, toki seurata pitää.
meidän tyttö oli 10 päivää ennen 10kk 10470 ja 74,5cm...
Aavistuksen vajaa kymppikuinen poika meillä 10150g, 72,6cm.
8kk 10pvä painoi neuvolassa 10,400 ja pituutta oli 74,9
Meidän poika oli vähän vajaa 9kk 77cm 12860g.
Välillähän lapsille tulee painoa enemmän ja pituutta vähemmän ja sitten taas välillä toisinpäin.
Onko pituuskäyrän aleneminen ollut jo pitempiaikaista?
Meillä neuvolassa ollaan jaksettu ihmetellä pojan painoa jatkuvasti (10 kg meni rikki 4kk), mutta nousu on ollut tasaista ja nyt ruvennut jo tasaantumaan. Ei aiheuttanut jatkotutkimuksia, yhdessä vaiheessa lääkäri sanoi että ensimmäiseksi ruvetaan tutkimaan kilpirauhasen toimintaa, jos esim. painonnousu (käyrällä) on äkillistä.
10kk 73cm ja 7.8kg
no, meiiä tyttö oli 1v neuvolassa 72,9 cm ja 9,395kg.. nyt ikää 1v 8kk ja pituus 83,5, paino n. 10,5kg.. jokainen kasvaa omaan tahtiin.
ikäisenä 73cm ja 9425g. Silloin otetuissa valokuvissa näkyy pyöreäposkinen mutta muuten hoikka poika. Käyrät meni aina miten sattuu kun keräsi painoa ensin ja sitten tuli aina perään pituutta.