Onnen laulu?

Päivän hesarissa oli juttua onnen laulusta, onko se suomalaisella duurissa vai mollissa. Minusta onnen tunne välittyy hyvin Junnu Vainion "Käyn ahon laitaa"- biisistä. Muistan lapsuuden kesät, kun vailla huolia hyppelin ojanvarsilla ahomansikoita etsien. Levyraadissa kyseinen kappale ei menestynyt, mitä suuresti ihmettelin. Hyvin suosittu siitä kuitenkin tuli. Mikä laulu Sinusta on onnen laulu?
8728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yksi ruusu on kasvnut laaksossa, ja se kauniisti kukoistaa jne. Tästä tulee nuoruus mieleen ja villiruusu rannalla...
Tai sitten hengellisistä halleluja, kiitos Herran, suuren voitonruhtinaan jne. Se on kiekaisulaulu, mutta ihastuin sen iloiseen tunnelmaan.
Aika usen laulan ajaessani kiitos sulle Jumalani armostasi kaikesta jne. Jotenkin se vaan natsaa. Kaikki on lahjana vastaan otettu ja ainakin pyrin olemaan kiitollinen. Semmoisia.

Äänestä

hetket ja sielun väristykset tuo minulle edelleen Abban I have a dream ja Dancing queen. Nuo biisit ovat soineet vuosien onnelisten tapaamisien merkeissä. Olimme vielä nuoria 12vuotta sitten kun tapasin miesenkelin.

Itkin ja nauroin kun kävin nyt syksyllä katsomassa lefan missä kuului oikein suurella volyymilla Abban biisit. Tuli niin valtava tunnekuohu jotta en ollut kestää.

Tuo enkelin jouduin jättämään taakseni noin kolme vuotta sitten. Olen kuitenkin onnelinen että sain kohdata HÄNET eloni polulla.

Äänestä

käyvät. Sanat ja rytmi ovat mielestäni tärkeämpiä kuin duuri vai molli, niinkuin lauluissa yleensä.

Äänestä

Taitaa olla mollissa ,mutta laulu on minulle se onnen laulu.On ystäviä ja mies on paras kaveri ja ystävä,ja vähän muutakin.

Äänestä

Mis soutaen tuulessa koivut sorjat soi
ja runsaimmin suusut loistaa.
Siellä morsius-saattomme kaunis karkeloi...

Äänestä

keväthuumauksessa on ainakin hetkellistä onnea, räjähtävää riemua.
Sitä, kuinka kaunis ja hieno on luonto, ja kuinka se voi saada ihmisen innostumaan.

"Noinko monta kukkaa jo puhjennut on kevätniityllä:
orvokki, lehdokki, vuokko ja moni muu."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1943 kirjoitti:

Päivän hesarissa oli juttua onnen laulusta, onko se suomalaisella duurissa vai mollissa. Minusta onnen tunne välittyy hyvin Junnu Vainion "Käyn ahon laitaa"- biisistä. Muistan lapsuuden kesät, kun vailla huolia hyppelin ojanvarsilla ahomansikoita etsien. Levyraadissa kyseinen kappale ei menestynyt, mitä suuresti ihmettelin. Hyvin suosittu siitä kuitenkin tuli. Mikä laulu Sinusta on onnen laulu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu