Olen ollut päättämässä lukuisten lapsien huostaanotoista viimeisen 20 vuoden aikana. Voin sanoa teille, että yhtäkään perusteetonta huostaa ei sinä aikana tullut (ja tuskin nytkään). Yleensä oli kyse surkeista oloista lapsenkasvatuksessa, vanhempien alkoholi- tai mielenterveysongelmista, joiden vuoksi he eivät enää pystyneet hoitamaan lapsiaan.
Kaikki työurani aikana huostaanotetut lapset ovat jo aikuisia, jokaisella sopiva koulutus, ammatti ja oma asunto. Pidetään vieläkin yhteyttä sähköpostitse ja ei heillä ole koskaan ollut mitään negatiivista sanottavaa sijaisvanhemmista tai huostaanotosta yleensä.
Kaikki työurani aikana huostaanotetut lapset ovat jo aikuisia, jokaisella sopiva koulutus, ammatti ja oma asunto. Pidetään vieläkin yhteyttä sähköpostitse ja ei heillä ole koskaan ollut mitään negatiivista sanottavaa sijaisvanhemmista tai huostaanotosta yleensä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
lapsi otettiin huostaan ja joutui sellaiseen perheeseen missä kasvatti äiti pieksi lasta(ei oma)
näin:
Yksikään sossu ei kirjoittaisi tuolla tavalla!
Kukaan, ei yksikään sossu pysty tietämään 20 v:n työuran ajalta JOKAISEN LAPSEN KOHDALTA, miten heidän nykyinen elämänsä nyt on :D Se on mahdotonta!
Ylilyöntisi on todella ylivuotava kun keksit vielä tuon valheen, että "Pidetään yhteyttä sähköpostitse...."
Voi jumalauta! Jokin raja sinunkin valheillasi!
Kuka hitto haluaisi sossun kanssa pitää yhteyttä s-postein TAI MILLÄÄN MUUTENKAAN! Jos hyvässä sijoituskokemuksessa hyviä ihmissuheitakin on syntynyt, niin eiköhän se ole sijaisvanhempi, johon pidetään yhteyttä, eikä sossu! Ei kukaan ole sossun kanssa niin paljon tekemisissä, että nimenomaan HÄN läheiseksi yhdellekään lapselle pääsisi muodostumaan.
HAH HAH, koko aloitus, ei voi muuta sanoa!
Niin palstan häirikkökin, olen tähän kiinnittänyt huomiota useamman vuoden aikana.
Samoin hän kiusaantuu hirveästi aina, mitä enemmän palstalaiset laittavat tänne hyviä kirjoituksia. Se lisää myös hiukan aina hänen aktiivisuuttaan.
Ja seuraavaksi hänen täällä riehumiseensa vaikuttaa siis todellakin sää. Ja mitä selkeämmin vuodenaika vaihtuu, sen suuremman hulluuden tilassa sekoilee häirikkö.
SOSSUN SANELEMAA. MITÄ EI VARMASTI PIDÄ PAIKKAANSA, ETTÄ NIIN HYVIÄ SOSSUISTA SAISI, EI KEITTÄMÄLLÄKÄÄN, ETTÄ NE KELPAISI HUOSTATUILLE LAPSILLE/NUORILLE.
NÄKIHÄN TUO OLI JONKUN PELOKKAAN KEKSINTÖÄ.
KOLKUTTAA, KOLKUTTAA, KOLKUTTAA JA SAAPI KOLKUTTAAKKIN
Jokainen lauseesi muistiinpanoissasi, lausunnoissasi ja mielipiteissäsi on sitä itteeään. Et vain tajua sitä itsekkään.
tuo on soskujen vakio mantra,jota ne hokevat toisilleen päivät pitkät. kait he saavat itselleen tyydystä siitä ja samalla saisisivat hyvän ja valheellisen omatunnon itselleen.
miksiköhän euroopan ihmisoikeustuomioistuin on antanut sanktioita suomelle useissa tapauksissa,jos sosiaaliväki ei olisi tehnyt aiheettomia huostia!!???
Kaikki huostaanotot on täysin lain mukaisia
ja oikeita .Jos joku muuta sanoo ,niin lapset otetaan välittömästi tutkintavankeuteen..LIPSAHTI ..siis huostaan ja aletaan tutkia ..siis SYYLISTÄMÄÄN!
Tämä kaikki on myös minulla 54 -ikä vuoden kokemuksella totta.
Kiitos SS-VIRASTON!
taas tepposia:
"Kaikki työurani aikana huostaanotetut lapset ovat jo aikuisia, jokaisella sopiva koulutus, ammatti ja oma asunto. Pidetään vieläkin yhteyttä sähköpostitse ja ei heillä ole koskaan ollut mitään negatiivista sanottavaa sijaisvanhemmista tai huostaanotosta yleensä."
Eipä oikein tiedä itkeäkö vai nauraa...
Miten tyhmänä tämä palstan skitsofreninen häirikkö meitä oikein pitää? Tämähän on niin ilmiselvä provo, ettei mitään rajaa. Voiko kukaan, oli ammatti sitten mikä hyvänsä, sanoa ettei ole koskaan tehnyt yhtään virhettä?
Oi, voi ja vielä kerran voi, voi.
Sosiaaliportti
Toiminta
Sosiaalialan ammattilaisten verkkopalvelu
Sosiaaliportti on sosiaalityön ammattilaisten ja heidän yhteistyökumppaneidensa oma verkkopalvelu. Palvelu kokoaa ja välittää monipuolisesti sosiaalialan verkkotietoa, lisää alan toimijoiden näkyvyyttä sekä tarjoaa ammattilaisille paikan verkostoitumiseen. Sosiaaliportti on näkökulmaltaan valtakunnallinen ja käytäntöön suuntautunut.
Palvelua ylläpitää Stakes ja se on maksuton ja avoin kaikille. Sosiaaliportin keskeisiä sisältöjä ovat lastensuojelun käsikirja, konsultointipalvelu, laaja linkkihakemisto, ajankohtaisasiat, keskustelualueet, blogit sekä Sosiaalialan kehittämishankkeen hankesivut.
Sosiaaliportti avattiin maaliskuussa 2005. Vuoden 2008 alussa palvelulla oli yli 30 000 kuukausittaista kävijää ja noin 5 300 rekisteröitynyttä käyttäjää.
Lisätietoja: erikoissuunnittelija Hanna Heikkonen, Stakes, puh. (09) 3967 2179 tai [email protected]. Palvelu toimii osoitteessa sosiaaliportti.fi.
Tulosta | Lähetä tiedoksi
Lähetin s 24 .
pääperkele. Sen verran minäkin ymmärrän, vaikka en noista antikristuksista enempää tiedäkään.
turhaan kehuskelet itseäsi, kukaan ei ole erehtymätön. huosta on turha silloin kun toinen toimintatapa olisi ollut parempi ja lapsen edun mukaisempi. varmasti myös sinun huostiesi kohdalla näin on sattunut joskus!
jos olet kahdenkymmenen vuoden ajan ollut tekemässä huostaanottoja, kaikki ovat tapahtuneet urasi alussa.
Muuten ei voi olla mahdollista, että kaikki ovat jo aikuisia ja tulevat omillaan toimeen, paitsi jos heidät on huostattu viittä vaille täysi-ikäisinä...