JÄNNITTEESTÄ????

Miten???

Olemme lähdössä toukokuussa Meksikoon ja nyt mietimme jänniteasiaa. Miten onnistuu esim.kännykän lataus(nokioita 3 kpl), tai esim. hiustenkuivaajan käyttö. Millaiset pistorasiat siellä on? Eli siis tarvitsemmeko jonkin erilisen muuntajan suomi-laitteillemme? Ja mistähän semmoisia sitten saa jos on tarpeen...

7

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virtaska2

      Täältä kotomaasta saa ostaa adapterin. Ostimme oman useampi vuosi sitten marketista ja sillä on pärjännyt idässä ja lännessä.Saa ostaa varmasti myös Meksikosta.Pistorasiassa oli muistaakseni kaksi litteää reikää, mutta sillähän ei ole väliä kun ostat sen adapterin niin saat sovitettua sen kyllä melko monenlaisiin variaatioihin
      Kännykän lataus onnistuu hyvin, joku sanoi että vähän hitaammin lataisi, mutta me emme sellaista huomanneet.Vain 3-taajuus puhelimet toimii eikä kaikki operaattorit. Elisa toimi hyvin.Kannattaa selvittää oman operaattorin toimivuus.Soittaminen on kallista, mutta sieltä voi ostaa puhelinkortteja automaatteihin joka on edullisempaa, jos nyt lomalla tarvii soitella.
      Hiustenkuivaajani toimi hieman vaimeammin kuin normaalisti ja kiharrin ei juuri lainkaan, voi olla että uudemmat laitteet toimii paremmin omani kun on jo muutaman vuoden vanha.

    • hmmh

      Kyllä tarvitsee välikappaleen.Paikan päältä kannattaa ostaa,en muista nyt hintaa mit maksoi.Keskustassa olevat tavaratalot ainakin myyvät niitä,Pelicano ja Wall Mart.Mukavaa matkaa,meillä 7 päivää lähtöön.

    • Jyde

      Tuota meksikon 127V jännitettä ei vaan mikään adapteri nosta. Laturit näyttäisi toimivan 100-240V:n jännitteellä, joten ne ei tuota ongelmia, mutta kihartimen teho jää ~1/4 suunnitellusta. Hienompia vehkeitä ei kannata sinne pistorasiaan työntää ennenkuin varmistuu että ne toimivat myös 127V/60Hz verkossa.

      • Steffo

        Minulla on aina ollut mukana matkoilla pieni vedenkeitin. Nyt se taitaa kuitenkin jäädä kotiin, kun siihen pitäis olla 220V. Pitäsköhän pakata kaasukeitin? Luulisi Meksikossakin olevan niitä pieniä retkikaasupulloja.


      • ....
        Steffo kirjoitti:

        Minulla on aina ollut mukana matkoilla pieni vedenkeitin. Nyt se taitaa kuitenkin jäädä kotiin, kun siihen pitäis olla 220V. Pitäsköhän pakata kaasukeitin? Luulisi Meksikossakin olevan niitä pieniä retkikaasupulloja.

        Miksi ihmeessä jaksat kantaa vedenkeitintä mukana?

        Mikset vain soita huonepalveluun ja pyydä heitä tuomaan kuumaa vettä tai kahvia/teetä/yms?

        Usein tuo täysin maksutonta, tai jos maksaa, niin se muutama peso ei juuri tunnu kassassa.


    • Tarvitaan

      Jos aiot käyttää sähkölaitteita joissa ei tuota jännitteen liukumavaraa ole, tarvitset muuntajan. Joka tapauksessa tarvitset adapterin, kun pistorasian reiät on erilaiset kuin Suomessa. Päätimme, että mies ajaa partansa höylällä, itse päätin olla kihartamatta. Huoneessa oli kylppärin vakivarusteena kuitenkin kuivaaja.
      Kokeilimme pientä aurinkokennolaturia lataamaan kännykkää, minun kännyni ainakin latautui hyvin. Toisaalta jos ei paljon soittele ja kirjoittele, pärjää pari viikkoa täyteen ladatun vara-akun avulla. Kolmitaajuuspuhelin tarvitaan, itse ostin nelitaajuusmallin - toimii vaikka Guatemalassa. Ja tarkista operaattorisi yhteistyökumppani Meksikossa eli toimiiko yhteys.

      • Pelikaaniukko

        Wal Mart on Playa del Carmenissa ainoa isosmmista tavarataloista, joista adapterin saa. Siellä on vain yksi yleisadapteri eli helppo valita oikea ;)

        Wal Mart sijaitsee 30 Avenuella.

        Lisäksi joistakin sähköliikkeistä löytyy ja 4-5 tähden hotelleista niitä saa lainaksi. Kolmen tähden hotelleista ja hostelleista ei taida saada.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      374
      2675
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2120
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    6. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1283
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1166
    Aihe