JÄNNITTEESTÄ????

Miten???

Olemme lähdössä toukokuussa Meksikoon ja nyt mietimme jänniteasiaa. Miten onnistuu esim.kännykän lataus(nokioita 3 kpl), tai esim. hiustenkuivaajan käyttö. Millaiset pistorasiat siellä on? Eli siis tarvitsemmeko jonkin erilisen muuntajan suomi-laitteillemme? Ja mistähän semmoisia sitten saa jos on tarpeen...

7

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virtaska2

      Täältä kotomaasta saa ostaa adapterin. Ostimme oman useampi vuosi sitten marketista ja sillä on pärjännyt idässä ja lännessä.Saa ostaa varmasti myös Meksikosta.Pistorasiassa oli muistaakseni kaksi litteää reikää, mutta sillähän ei ole väliä kun ostat sen adapterin niin saat sovitettua sen kyllä melko monenlaisiin variaatioihin
      Kännykän lataus onnistuu hyvin, joku sanoi että vähän hitaammin lataisi, mutta me emme sellaista huomanneet.Vain 3-taajuus puhelimet toimii eikä kaikki operaattorit. Elisa toimi hyvin.Kannattaa selvittää oman operaattorin toimivuus.Soittaminen on kallista, mutta sieltä voi ostaa puhelinkortteja automaatteihin joka on edullisempaa, jos nyt lomalla tarvii soitella.
      Hiustenkuivaajani toimi hieman vaimeammin kuin normaalisti ja kiharrin ei juuri lainkaan, voi olla että uudemmat laitteet toimii paremmin omani kun on jo muutaman vuoden vanha.

    • hmmh

      Kyllä tarvitsee välikappaleen.Paikan päältä kannattaa ostaa,en muista nyt hintaa mit maksoi.Keskustassa olevat tavaratalot ainakin myyvät niitä,Pelicano ja Wall Mart.Mukavaa matkaa,meillä 7 päivää lähtöön.

    • Jyde

      Tuota meksikon 127V jännitettä ei vaan mikään adapteri nosta. Laturit näyttäisi toimivan 100-240V:n jännitteellä, joten ne ei tuota ongelmia, mutta kihartimen teho jää ~1/4 suunnitellusta. Hienompia vehkeitä ei kannata sinne pistorasiaan työntää ennenkuin varmistuu että ne toimivat myös 127V/60Hz verkossa.

      • Steffo

        Minulla on aina ollut mukana matkoilla pieni vedenkeitin. Nyt se taitaa kuitenkin jäädä kotiin, kun siihen pitäis olla 220V. Pitäsköhän pakata kaasukeitin? Luulisi Meksikossakin olevan niitä pieniä retkikaasupulloja.


      • ....
        Steffo kirjoitti:

        Minulla on aina ollut mukana matkoilla pieni vedenkeitin. Nyt se taitaa kuitenkin jäädä kotiin, kun siihen pitäis olla 220V. Pitäsköhän pakata kaasukeitin? Luulisi Meksikossakin olevan niitä pieniä retkikaasupulloja.

        Miksi ihmeessä jaksat kantaa vedenkeitintä mukana?

        Mikset vain soita huonepalveluun ja pyydä heitä tuomaan kuumaa vettä tai kahvia/teetä/yms?

        Usein tuo täysin maksutonta, tai jos maksaa, niin se muutama peso ei juuri tunnu kassassa.


    • Tarvitaan

      Jos aiot käyttää sähkölaitteita joissa ei tuota jännitteen liukumavaraa ole, tarvitset muuntajan. Joka tapauksessa tarvitset adapterin, kun pistorasian reiät on erilaiset kuin Suomessa. Päätimme, että mies ajaa partansa höylällä, itse päätin olla kihartamatta. Huoneessa oli kylppärin vakivarusteena kuitenkin kuivaaja.
      Kokeilimme pientä aurinkokennolaturia lataamaan kännykkää, minun kännyni ainakin latautui hyvin. Toisaalta jos ei paljon soittele ja kirjoittele, pärjää pari viikkoa täyteen ladatun vara-akun avulla. Kolmitaajuuspuhelin tarvitaan, itse ostin nelitaajuusmallin - toimii vaikka Guatemalassa. Ja tarkista operaattorisi yhteistyökumppani Meksikossa eli toimiiko yhteys.

      • Pelikaaniukko

        Wal Mart on Playa del Carmenissa ainoa isosmmista tavarataloista, joista adapterin saa. Siellä on vain yksi yleisadapteri eli helppo valita oikea ;)

        Wal Mart sijaitsee 30 Avenuella.

        Lisäksi joistakin sähköliikkeistä löytyy ja 4-5 tähden hotelleista niitä saa lainaksi. Kolmen tähden hotelleista ja hostelleista ei taida saada.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7745
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4293
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3775
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3220
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2916
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      69
      2656
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2550
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      58
      2479
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2306
    Aihe