Minkä ikäiseltä lapselta olette lopettaneet yösyönnit? Miten teitte? Menikö kauan ennen kuin oppi?
Yösyöntien
lopettaminen
6693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
niin kauan, kun yömaitoa tarvii. Meillä syödään päivällä niin pieniä annoksia ruokaa, että öisin on vielä selkeästi nälkä. Tyttö on reilu 9kk ja syö kerran yössä (1.45 aikoihin). Seuraavaksi sitten aamulla aamupala.
On ne yösyöttökerrat itsekseen tähänkin asti vähentyneet, niin luotan siihen että omalla painollaan ne sit joskus loppuukin! =)
Mekin mentiin vauvantahdissa. Imetin öisin silloin kun tutti ei kelvannut. Nukkui vieressä, joten yöimetykset oli helppo hoitaa nousematta ylös ja laittamatta valoja päälle. Avasin vain imetysrintsikan luukun. Imetyksiä oli 1-3 tunnin välein, iän lisääntyessä yöimetykset vähenivät pikkuhiljaa. 13 kk ikäisenä lopetti ne itse kokonaan ja alkoi nukkua yöt läpeensä. Mun mielestä luonto hoitaa tämänkin asian, eikä päätä kannata kauheasti asialla vaivata. Tee vain yöjärjestelyt mahdollisimman helpoksi, mikä tarkoittanee, että nukkuu lähellä. Imetyksessä ihan viimeiseksi kannattaa jättää yösyötöt pois. Vauvan vatsalaukku on pieni, ettei se välttämättä pidä kauaa nälkää loitolla. Lisäksi vauva kasvaa paljon. Yösyöttöjä ei musta tarvi rajoittaa vain rajoittamisen ilosta.
Meillä loppui 6kk iässä. Lutkutti vaan tissiä ja helpolla uskoi että nukutaan öisin.
meillä loppu 5,5kk iässä yösyönti ku annoin iltapalaksi puuroa ja maitoa. nykysin vauva 7kk ja vetelee illalla 2dl puuroa hedelmäsoseella ja 1,5dl maitoa ja sit nukkuu 12h
yösyöminen, kun lopetin imettämisen 5kk iässä.. Alkoi myös samaan aikaan syömään iltapuuron.Nukkuu siis 20-8 ja aamulla sitten maitoa ekaksi. Mutta itse lopetti yösyönnin.. vaikka olisin vielä antanut korviketta, niin ei halunut. Asettu tutilla ja siihen sitten sekin jäi=)
Ja ihmeen helposti onnistui. Kertaakaan ei itkenyt maidon perään vaan rauhoittui tutilla. Aika äkkiä alkoi sitten nukkua yöt heräämättä. Sitä ennen heräsi 3-n kertaa yössä syömään ja olin itse aina ihan rättipoikkiväsy. Uusi elämä alkoi kun on saanut taas yöt nukkua. Jaksaa taas harrastaa ja pitää itsestäänkin huolta.