Nopeus hypyn erivaiheissa

Ihmettelijä...

Terve,

olisin halunnut tietää, että missä vaiheessa hyppyä mäkihyppääjän vauhti on kovimmillaan. Onko se hyppyripöydän keulalta lähdettäessä, vai kiihtyykö vauhti vielä hypyn aikanakin?

Itse kuvittelisin vauhdin olevan kovimmillaan juuri ennen alastuloa..

3

3638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla hitaimillaan

      taitaa olla hitaimillaa, koska ilman kitka on iso ja alla ei ole luisto pintaa...

      Tämä ajatus on noista syöksylaskijoista kun olen kuulut että mitä vähemmän he hyppäävät ja lyhyemmän josain radan kohdassa, sitä nopeaman ajan he tekevät kun pitävät sukset rinteessä kiinni eikä hyppää

      • sama ihmettelijä

        Syöksylaskussa laskijan ilmanvastus on suurempi ilmassa pystyssä, kuin rinnettä vasten kyyryssä. Uskoisin vauhdin kiihtyvän ilmalennon aikanakin, mutta kyyryasennossa kiihtyvyys olisi suurempi ja näin matalemmat hypyt antavat paremman ajan.

        Kyllähän mäkihyppääjänkin nopeus olisi suurempi, mikäli ei lennettäisi ollenkaan, mutta ajattelin, että maanvetovoima on kaikissa tapauksissa kuitenin kiihdyttämässä vauhtia, ja on suurempi, kuin ilmanvastus, joten mäkihyppääjän vauhti kiihtyisi vielä ilmalennon aikanakin?


    • Niin miksi?

      Mutta minkä takia suomalaisilla oli alhaisimmat nopeudet hyppyripöydällä?Mahtoiko johtua suksien huonosta voitelusta?Se nimittäin huononsi ja paljon Suomen mäkikotkien hyppyjen pituuksia tänään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      188
      11708
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8174
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6146
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5076
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      39
      4849
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      46
      4452
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      110
      4347
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      117
      3821
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3323
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1811
    Aihe