Terve,
olisin halunnut tietää, että missä vaiheessa hyppyä mäkihyppääjän vauhti on kovimmillaan. Onko se hyppyripöydän keulalta lähdettäessä, vai kiihtyykö vauhti vielä hypyn aikanakin?
Itse kuvittelisin vauhdin olevan kovimmillaan juuri ennen alastuloa..
Nopeus hypyn erivaiheissa
3
3715
Vastaukset
- olla hitaimillaan
taitaa olla hitaimillaa, koska ilman kitka on iso ja alla ei ole luisto pintaa...
Tämä ajatus on noista syöksylaskijoista kun olen kuulut että mitä vähemmän he hyppäävät ja lyhyemmän josain radan kohdassa, sitä nopeaman ajan he tekevät kun pitävät sukset rinteessä kiinni eikä hyppää- sama ihmettelijä
Syöksylaskussa laskijan ilmanvastus on suurempi ilmassa pystyssä, kuin rinnettä vasten kyyryssä. Uskoisin vauhdin kiihtyvän ilmalennon aikanakin, mutta kyyryasennossa kiihtyvyys olisi suurempi ja näin matalemmat hypyt antavat paremman ajan.
Kyllähän mäkihyppääjänkin nopeus olisi suurempi, mikäli ei lennettäisi ollenkaan, mutta ajattelin, että maanvetovoima on kaikissa tapauksissa kuitenin kiihdyttämässä vauhtia, ja on suurempi, kuin ilmanvastus, joten mäkihyppääjän vauhti kiihtyisi vielä ilmalennon aikanakin?
- Niin miksi?
Mutta minkä takia suomalaisilla oli alhaisimmat nopeudet hyppyripöydällä?Mahtoiko johtua suksien huonosta voitelusta?Se nimittäin huononsi ja paljon Suomen mäkikotkien hyppyjen pituuksia tänään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 813137
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1631181Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 92794