Kannatttaako? Kuinka paljon tulee maksamaan? Muuta tärkeää mitä pitää tietää? Kiitos kaunis vastanneille etukäteen! :)
Omalla autolla espanjaan?
Ville
61169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
laskentatapoja on monia aivan kuin kulkuneuvojakin. Halvinta on mennä nykyaikaisella diesel-autolla, jonka kulutus on 5 litraa sadalla. Ja kuinka kauan haluaa matkaan käyttää, 24 tuntia vai 2 viikkoa. Nämä tekivät vaikuttavat hintaan. Yöpyminen halvassa hotellissa matkan varrella on 30 euroa huone/yö. Karttakirjoissa on välimatkataulukkoja, joiden avulla voit kilometrien perusteella tehdä tarkempia laskelmia. Ranskassa on helpointa yöpyä hotelleissa ja tiet ovat hyviä. Eipä tuolla mitään sen kummepia tarvitse tietää, pitää vain huolta itsestään ja rahoistaan.
Olen pari kertaa käynyt omalla autolla Etelä-Espanjassa. En lähde enää kolmatta kertaa. Kyllä siinä aikaa kuluu ja rahaa palaa. Helpompi ja myös halvempi (riippuu tietenkin matkustajien määrästä) tapa on lentää ja vuokrata auto perillä. Riittää vielä intoa kierrellä paikasta toiseen ilman kiirettä. Omalla autolla menee reilusti yli viikko pelkkiin matkoihin ja näkee paljon moottoriteitä, ei kuljettajalle eikä matkustajille välttämättä mikään rentouttava kokemus.
Yksi kaverini tuli Espanjasta Suomeen syksyllä pakettiautolla ja teki reitti suunnitelmia seuraavasti:
Michelinin sivuilta netistä voi tsiigailla reittiehdotuksia eri versioina (halvin, nopein, miellyttävin, eniten motaria, jne.)
Ne edulliset hotellit Ranskassa tunnetaan paremmin nimellä Formula- hotellit !
Jos ajatellaan, että Malagaan on 4000 kilometriä. Ensiksi laiva Turusta Tukholmaan, 130 euroa, sitten sillat Tanskassa 60 euroa, sitten vain ajoa, tulee 5 litran kulutuksella polttoainehintaa 200 euroa, joten kaikki ne yhteensä 390 euroa. Autossa voi olla 5 henkeä, joten 80 euroa / hlö tai kahdella hengellä 195 euroa hlö. Ja sama sitten Suomeen takaisin.
Majoitus on 30 euroa/yö, max 3 hlö samassa huoneessa. Ranskassa on ainakin 6 maanlaajuista halpahotelliketjua. Ja Ranskassa kannattaa ajaa RN-teitä, jotka ovat hitaampia kuin moottoritiet, mutta ovat mukavampia, koska kulkevat kylien läpi, eli näkemistä on enemmän. Ja ne ovat ilmaisia.
Saksassa ja Espanjassa joutuu usein ajamaan moottoritietä. Espanjassa muut tiet ovat kovin hitaita ja mutkaisia. Mutta jos on aikaa... Saksassa on pari halpahotelliketjua (yleensä vain viikonloppuhinnat edullisia), Espanjassa myös, mutta toimipisteitä on niukasti.
Meillä kuukauden mittaiset, 15000 kilometrin matkat ovat maksaneet n. 4000 euroa kahdelta hengeltä. Ja kotiin on tuotu kuution verran matkamuistojakin aina. Hintaa saa laskettua huomattavasti, jos ei osta turhia juttuja ja melko tavallista ruokaa.
Lennä sinne, osta auto vasta perillä
pilkkahinnalla, oleile siellä vuosi
ja tuo se Suomeen verovapaana muuttoautona ;)
Jos itsellä olisi aikaa viettää välivuosi
niin muuttaisin sinne vuodekai ja ostaisin
jonkun VäyrysMersu-farmaridieselin ja toisin
sen sieltä Suomeen vuoden kuluttua.
Olen kyl ajanut Alicantesta Osloon eka yö Ranskan Montpellierissä ja toinen vähän ennen Hampuria,kyllähän se vähän tympii ajaa.Kannattaako jos ei ole mitään erityistä kuljetettavaa,mutta jos aikoo lomailla ja kulkea muuallakin niin onhan siin sitte järkeä.
Ranskassa on aikamoiset tiemaksut ja lähes Alicantesta Ranskan rajalle saa kyllä maksaa.
Espanjassa on autot kalliimpia kun saksassa,koska siellä peritään myöskin tuontiautoista pieni vero.