Windows Vista

Ostin uuden läppärin, Acer, suoritin AMD Turion
X2, 2,1G, muistia 4G, kaksi kiintolevyä, a 320G. ja käyttis Windows Vista. Uusi juttu, mutta pyllystä(perseestä) Tulostin ei toimi(ajureita ei löydy Vistalle HP:n sivuilta) Epsonin scannerin asennusta en edes kokeile. Entä Nero 7. tai Paint Shop Pro XII. Nauraako maailman rikkain mies, kun sai alaisensa tekemään käyttiksen, joka on täysi torso. Huomenna ostan XP:n OEM levyn(85€) ja asennan käyttiksen, jossa on jotain järkeä. Pill Kates saa minun puolestani siirtyä leipäjonoon, jos ei osaa putiikkiansa johtaa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Tuoko rahanahneus onnea ? Koska Pill antaa kenkää tyhmille alaisilleen, jotka luulevat olevan niin fiksuja että.
371887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Tuollaisen koneen.
Mitä tekemistä sillä on valokuvauksen kanssa??

Äänestä
  • Vajaalla 500 olisit saanut Leopard minin jolla olisi järkevää käyttöä kuvankäsittelyssä (valokuvaajalle).

    Äänestä

  • Valokuvausta jollakin digijärkkärillä, niin huomaat, että tietokoneesta on paljon apua kuvien katselussa ja paljon muussakin. Taidat viedä ne omat ixus kuvat SD kortilla NS. valokuvaliikkeeseen ja tilaat oikein kymppikuvat. 900€ Aceri ei ole mikään nuhapumppu,
    käyttis Vista on surkea, koska vanha XP kama ei toimi. Ai, mitä tekemistä sillä on valokuvauksen kanssa. Mietippä sitä itseksesi, jos korviesi välissä on jotain, mikä toimii.

    Äänestä

  • Harrastamaan kirjoitti:

    Valokuvausta jollakin digijärkkärillä, niin huomaat, että tietokoneesta on paljon apua kuvien katselussa ja paljon muussakin. Taidat viedä ne omat ixus kuvat SD kortilla NS. valokuvaliikkeeseen ja tilaat oikein kymppikuvat. 900€ Aceri ei ole mikään nuhapumppu,
    käyttis Vista on surkea, koska vanha XP kama ei toimi. Ai, mitä tekemistä sillä on valokuvauksen kanssa. Mietippä sitä itseksesi, jos korviesi välissä on jotain, mikä toimii.

    No käypä vilkaisemassa alan ammattilaisia – monellako on Acer/Vista.

    Minullakin oli tuollainen Acer (sain lahjaksi) onneksi myyjä suostui vaihtamaan Mac Prohon.

    Acer on ollut kaikista käyttämistäni koneista selvästi huonoin.

    Kannettavan näyttö on aika huono kuvansäätöön, mutta jos pärjäät sillä niin nostan hattua.

    PS. Korvieni välissä on kyllä pelkkää tyhjää

    Äänestä

  • Harrastamaan kirjoitti:

    Valokuvausta jollakin digijärkkärillä, niin huomaat, että tietokoneesta on paljon apua kuvien katselussa ja paljon muussakin. Taidat viedä ne omat ixus kuvat SD kortilla NS. valokuvaliikkeeseen ja tilaat oikein kymppikuvat. 900€ Aceri ei ole mikään nuhapumppu,
    käyttis Vista on surkea, koska vanha XP kama ei toimi. Ai, mitä tekemistä sillä on valokuvauksen kanssa. Mietippä sitä itseksesi, jos korviesi välissä on jotain, mikä toimii.

    "kun sinä alat Harrastamaan Valokuvausta jollakin digijärkkärillä"

    Nyt joudun kyllä tuottamaan pettymyksen, noihin "minileluihin" en "ala" ainakaan niinkauan kuin Matilta saa ihan oikean kokoisia kameroita.
    Olen kai fiksoitunut tuohon TOYOon ja Phase Oneen niin etten osaa muita "harrastaa".

    HUOM EN vastusta minikameroita.
    Jokainen ostelkoon ja harrastelkoon ihan mitä haluaa (=Vista-Acereita ja Digijärkkäreitä). Arvelen digijärkkärillä olevan järkevää käyttöä mm. sanomalehtikuvissa.

    Minusta Macilla on mukavampi säätää ja lajitella kuvia ja turvallisempaa asioida "netissä".
    "Ikkunakoneita" taas suosin nopeutensa vuoksi tilastomatematiikassa ja muussa "numeroiden murskaamisessa" (nekin on kyllä ei Acereita).

    Äänestä

  • ostit kirjoitti:

    Vajaalla 500 olisit saanut Leopard minin jolla olisi järkevää käyttöä kuvankäsittelyssä (valokuvaajalle).

    Kyllähän Wnkkarillakin tulee toimeen, jos atk kuuluu harrastuksiin tai takana on suuri tukiorganisaatio. Jos taas haluaa harrastaa muuta kuin atk:ta, niin nuo kissaeläimet ovat ihan varteenotettava vaihtoehto.

    Eivät ne ole täysin huolettomia, mutta oleellisesti parempia kuin kilpailijansa. Niiden vahvuus on juuri kuvankäsittely!

    Äänestä

"Huomenna ostan XP:n OEM levyn"
Monet onneksi myyvät tuota myös MS:n halvimman tuotteen kera.
Valitettavasti olet väärällä palstalla kuitenkin, koska huolesi eivät liittyneet kameroihin vai liittyikö?

Äänestä
  • Digijärkkärikuvaukseen. Käsitykseni mukaan suurin osa meistä käyttävät tietokonetta esim. kuvien taltiointiin, kuvien käsittelyyn ym. 6 vuotta XP:tä käyttäneenä siirryin tehokkaampaan läppäriin, jossa pakkopakettina tuli Vista. En tappele kameroista, mutta kun fototulostimeni ja dia-negaskannerini eivät toimi Vistassa, niin uskoisin olevani oikealla palstalla. Kamera sylissäkö kotisohvalla istut ja haluat keskustella kameroista. Mitä aiot tehdä ottamillasi kuvilla ?

    Äänestä

  • Ja Vista kirjoitti:

    Digijärkkärikuvaukseen. Käsitykseni mukaan suurin osa meistä käyttävät tietokonetta esim. kuvien taltiointiin, kuvien käsittelyyn ym. 6 vuotta XP:tä käyttäneenä siirryin tehokkaampaan läppäriin, jossa pakkopakettina tuli Vista. En tappele kameroista, mutta kun fototulostimeni ja dia-negaskannerini eivät toimi Vistassa, niin uskoisin olevani oikealla palstalla. Kamera sylissäkö kotisohvalla istut ja haluat keskustella kameroista. Mitä aiot tehdä ottamillasi kuvilla ?

    Kyllä digikuvaajat käyttävät tietokonetta väkisinkin.
    Tuon keleen vistan takia, kun joutuu ostamaan joko "ns" bisneskannetavan, johon saa downgrade:aus paketin tai sitten ostamaan xp:n jonkun ms tuotteen kera ns. om tuotteena.
    Tuota -om pakettia ,kun ei saa kuin kylkiäis tuotteena, jos nuo liikkeet aivan noiden ms:n sääntöjen mukaan myyvät.
    Hiiri on halpa ja tietokone kallis ja sinulle tarpeeton, koska olet juuri hankkinut uuden koneen.
    Eli osta hiiri mielummin kaveriksi kuin kone, jos et -om pakettia muuten saa.
    Itsellä ei päivitystarvetta ja W2k levyt vielä tallessa. Jos ei tuo 64 bittiä polje kohta oikeasti läpi, niin näissä pysyn.

    Äänestä

  • Ei todellakaan ole. Kuvaan Olyn E-3:sella ja riittävällä määrällä objektiivejä. En tule tänne itkemään halvalla hankituista rempeleistä, vaan olen tyytyväinen hankintoihini. Olen ollut siinä käsityksessä, että täällä viuhtovat digijärkkärikuvaajat käyttävät tietokonetta kuvien käsittelyyn, sekä taltiointiin. Olenko siis väärällä palstalla ?

    Äänestä

  • Ja Vista kirjoitti:

    Ei todellakaan ole. Kuvaan Olyn E-3:sella ja riittävällä määrällä objektiivejä. En tule tänne itkemään halvalla hankituista rempeleistä, vaan olen tyytyväinen hankintoihini. Olen ollut siinä käsityksessä, että täällä viuhtovat digijärkkärikuvaajat käyttävät tietokonetta kuvien käsittelyyn, sekä taltiointiin. Olenko siis väärällä palstalla ?

    "Olenko siis väärällä palstalla ?"
    -Periaatteessa kyllä, jos tuolta löytyy tietokoneet osiokin.
    Näytit kuitenkin saaneen koneesi kuntoon, mutta koska siinä näyttää tuo 4 gigaa muistia olevan, niin tutustuisin tuohon "3gp switch:iin":
    http://www.vfxpedia.com/index.php?title=FAQ/3GB_Switch
    XP kun rohmuaa perusasetuksilla itselleen puolet tuosta muistiavaruudesta eikä tule sille ikinä käyttöä keksimään. Tuolla switch:llä se varaa vain gigan ja saat enemmän muistiavaruutta ohjelmien käyttöön. (Photoshop?)

    Äänestä

HP:n tulostin toimimaan, kun vain laittoi sen kiinni Vista koneeseen ja virrat päälle.

Äänestä

Jos laitteet ei toimi ei se ole itse systeemin vika, vaan valmistajien. Valmistajat ei tee ohjaimia vanhoille laitteille, että saavat uusia kaupaksi.
Systeemin vaihto tietää aina liki kaiken kaluston uusimista. Siksi ei kannata kaikkia päivityksiä mennä ostelemaan.
Kaiken huippu oli Windows ME, jossa ei toiminut edes kaikki hiiretkään, vaikka lehdistössä meluttiin: "Windows ME. Täysosuma kotikäyttäjälle".

Äänestä

... meinasit Bilin passittaa:-) sehän sai myytyä sulle kaksi käyttistä yhden sijasta;-)

Äänestä
  • Kansa ei protestoi, vaan maksaa kiltisti.
    Jos kansa ostaa suden, se ostaa heti toisen samanmoisen tilalle ja maksaa siitäkin täyden hinnan mukisematta.
    USA:ssa Vista on aiheuttanut paljon oikeudenkäyntejä, kun se ei olekaan toiminut myydyssä koneessa, vaikka siinä on MS:n Vista tarra.

    Äänestä

Sama ongelma. Ostin Acerin jossa oli Vista eikä mikään toiminut. Ongelmana oli muistivika, mutta koska vian toteamiseen meni yli kaksi viikkoa, viallista konetta ei vaihdettu vaan emolevy muisteineen vaihdettiin.
Ohjelmat eivät toimineet Vistassa, joten XP laitettiin tilalle. Acerissa Vistan hävittäminen on lähes mahdoton juttu, sillä se on piilotettu omalle osiolleen joka ei normaalikomennoin häviä edes buutatessa konetta levyltä.

Tänään Acer toimii epävakaasti. Huolto haluaa 100€ tarkistaakseen (pikana) josko uutena myyty rikkinäisen koneen takuukorjaus on osin epäonnistunut? Hauskaa huomata miten palvelu toimii yksityisellä puolella sillä tällainen toiminta karkottaa tulevat kaupat tehokkaasti ja saamani tarjouksen jälkeen päätin että firmaani ei tule yhtään Aceria enää (eikä tietty kotiinkaan. Vanhat käytetään loppuun ja viskataan sen jälkeen mäkeen.

Tämä oli viimeinen Acer jonka ostan enkä ikinä tule käyttämään Vistaa (vaikka aina olen ollut ensimmäinen käyttiksen vaihtaja/päivittäjä).

Acerin tuotteet ja huolto ovat yhtä syvältä kuin Vista, Tämä on kirjoitettu Asus (itse kasattu) XP yhdistelmällä jolla saan kaikki kuvani ja videoni editoitua ilman ongelmia.

Aihe kuuluu tälle palstalle, sillä PC on nykyään oleellinen osa (järjestelmä-) valokuvausta. Vistalla ja Acerilla ei tule kuin ongelmia ja huono mieli.

Äänestä
  • Ja siihen Photoshop CS4 niin johan toimii eikä kaverit naura.

    Äänestä

  • Macci kirjoitti:

    Ja siihen Photoshop CS4 niin johan toimii eikä kaverit naura.

    .... mutta toi photari on aika kallis ja raskas softa joka toimii vain 32 bittisenä macissa. Macci on jees mutta suunnilleen photaria vastaava softa on Photoline, joka maksaa vain kymmenyksen photarista ja on julmetun paljon sukkelmpi ja se tukee kuuskytneljä bittisiä prosesseja myös macissa.

    Adobe edustaa kuvankäsittelyn neuvostoliittoa ja sopii erittäin hyvin yhteen jonkun vistan kanssa;-)

    Äänestä

  • mika2 kirjoitti:

    .... mutta toi photari on aika kallis ja raskas softa joka toimii vain 32 bittisenä macissa. Macci on jees mutta suunnilleen photaria vastaava softa on Photoline, joka maksaa vain kymmenyksen photarista ja on julmetun paljon sukkelmpi ja se tukee kuuskytneljä bittisiä prosesseja myös macissa.

    Adobe edustaa kuvankäsittelyn neuvostoliittoa ja sopii erittäin hyvin yhteen jonkun vistan kanssa;-)

    "Kommunistinen" yritys.
    Joitain vuosia sitten Adoben pääjohtaja väläytti Photoshopin Mac-version lopettamista. Ostajia oli kuulemma liian vähän, vaikka kuvankäsittelijät Macista tykkää. Windowskäyttäjät vain warettaa. Lähes jokaisella on kotona Photoshop, vaikkei tiedetä, mihin ja miten sitä käyttäisi.
    Tottakai ostajia on vähän, kun tehdään vain windows only ohjelmia.
    Macille kaikki tulee toissijaisesti pitkällä viiveellä, jos tulee.
    Hyvä esimerkki on ilmaisohjelma skype, joka windowsissa huitelee ja versiolla 4.0, mutta Macissa vasta 2.7 ja Linuxissa 2.0, vaikka ne alkuperäisellä omistajalla ollessaan oli liki tasoissa.

    Äänestä

  • On todella. kirjoitti:

    "Kommunistinen" yritys.
    Joitain vuosia sitten Adoben pääjohtaja väläytti Photoshopin Mac-version lopettamista. Ostajia oli kuulemma liian vähän, vaikka kuvankäsittelijät Macista tykkää. Windowskäyttäjät vain warettaa. Lähes jokaisella on kotona Photoshop, vaikkei tiedetä, mihin ja miten sitä käyttäisi.
    Tottakai ostajia on vähän, kun tehdään vain windows only ohjelmia.
    Macille kaikki tulee toissijaisesti pitkällä viiveellä, jos tulee.
    Hyvä esimerkki on ilmaisohjelma skype, joka windowsissa huitelee ja versiolla 4.0, mutta Macissa vasta 2.7 ja Linuxissa 2.0, vaikka ne alkuperäisellä omistajalla ollessaan oli liki tasoissa.

    "Lähes jokaisella on kotona Photoshop, vaikkei tiedetä, mihin ja miten sitä käyttäisi."

    Tossa äsken joku puhui Photarin CS4-versiosta. Ai sellainen on joka kodissa...?

    "Macille kaikki tulee toissijaisesti pitkällä viiveellä, jos tulee. "

    Ai, tietääkseni Photarin versiot tulee samaan aikaan sekä macille että windowsille.

    Macin käyttäjä voi keskittyä Photoshopin käyttöön senkin aikaa kun windowsin käyttäjä taistelee viruksia vastaan. Kokemusta löytyy.

    Äänestä

  • tietämättömyyttä... kirjoitti:

    "Lähes jokaisella on kotona Photoshop, vaikkei tiedetä, mihin ja miten sitä käyttäisi."

    Tossa äsken joku puhui Photarin CS4-versiosta. Ai sellainen on joka kodissa...?

    "Macille kaikki tulee toissijaisesti pitkällä viiveellä, jos tulee. "

    Ai, tietääkseni Photarin versiot tulee samaan aikaan sekä macille että windowsille.

    Macin käyttäjä voi keskittyä Photoshopin käyttöön senkin aikaa kun windowsin käyttäjä taistelee viruksia vastaan. Kokemusta löytyy.

    .... "Ai, tietääkseni Photarin versiot tulee samaan aikaan sekä macille että windowsille. "

    Mutta ne versiot on erilaisia esim. nyt tämän CS4 version tuki kuuskytneljäbittisille prosesseille. Photoshop elementsissä mac versiot kulkee version tai kaksi jäljessä. Nykyinen OsX versio on kuusi kun windowsissa on jo seiska menossa. Kyllä adobella ohjelmasuunnittelun painopiste näyttää olevan windowsissa, vaikka aikoinaan esim photoshop tehtiinkin ensin macille.

    Äänestä

  • mika2 kirjoitti:

    .... "Ai, tietääkseni Photarin versiot tulee samaan aikaan sekä macille että windowsille. "

    Mutta ne versiot on erilaisia esim. nyt tämän CS4 version tuki kuuskytneljäbittisille prosesseille. Photoshop elementsissä mac versiot kulkee version tai kaksi jäljessä. Nykyinen OsX versio on kuusi kun windowsissa on jo seiska menossa. Kyllä adobella ohjelmasuunnittelun painopiste näyttää olevan windowsissa, vaikka aikoinaan esim photoshop tehtiinkin ensin macille.

    Nyt alat olla asian ytimessä!

    Voisitko laittaa näille junteille jotka eivät tiedä mistä on kysymys, muutaman esimerkin mitä se merkitsee että tehdään kuva 64-bittisellä verrattuna 32-bittiseen.

    Onhan siinä vissi ero, ja laita myös selvitys teoriassa ettei kaiken maailman 32-bittisnerot enää kuormita palstaa tyhmillä kysymyksillä.

    t. Kimmo Helsingistä

    Äänestä

  • tietämättömyyttä... kirjoitti:

    "Lähes jokaisella on kotona Photoshop, vaikkei tiedetä, mihin ja miten sitä käyttäisi."

    Tossa äsken joku puhui Photarin CS4-versiosta. Ai sellainen on joka kodissa...?

    "Macille kaikki tulee toissijaisesti pitkällä viiveellä, jos tulee. "

    Ai, tietääkseni Photarin versiot tulee samaan aikaan sekä macille että windowsille.

    Macin käyttäjä voi keskittyä Photoshopin käyttöön senkin aikaa kun windowsin käyttäjä taistelee viruksia vastaan. Kokemusta löytyy.

    MS:n lakeijaa.

    Kyllä liki jokaisella on jokin photoshop-versio, eikä elementtejä lasketa.
    Mutta kuka on sanonut että olisi versio CS4? Photoshop kuitenkin.

    Kyllä Adobelta ja monelta muultakin tulee Windowsversio ensin ja muut pitkällä viiveellä perässä. Vertaa versionumeroita ja katso ne pisteen jälkeen olevat numerotkin.
    Eräskin tuttu odotti niinkin onnetonta ohjelmaa kuin Photoshop elements 6 liki vuoden päivät Maciinsa siitä lähtien kun ko. versio julkaistiin Windowsille!

    Ellei olisi ollut muutama uskollinen suurkuluttaja Mac-versioille olisi Mac jäänyt kokonaan ilman photoshoppia. Luultavasti myös systeemin vaihto X:n auttoi asiaa.
    "Macille ei kannata tehdä ohjelmia, koska käyttäjiä on niin vähän", oli silloinen peruste.
    Jollet asiaan ole törmännyt kuljet ruususen unessa.

    Tämä kyllä pitää paikkansa:
    "Macin käyttäjä voi keskittyä Photoshopin käyttöön senkin aikaa kun windowsin käyttäjä taistelee viruksia vastaan. Kokemusta löytyy."

    Äänestä

  • jes! kirjoitti:

    Nyt alat olla asian ytimessä!

    Voisitko laittaa näille junteille jotka eivät tiedä mistä on kysymys, muutaman esimerkin mitä se merkitsee että tehdään kuva 64-bittisellä verrattuna 32-bittiseen.

    Onhan siinä vissi ero, ja laita myös selvitys teoriassa ettei kaiken maailman 32-bittisnerot enää kuormita palstaa tyhmillä kysymyksillä.

    t. Kimmo Helsingistä

    "Nyt alat olla asian ytimessä! "

    Ainahan minä olen;-)

    "Voisitko laittaa näille junteille jotka eivät tiedä mistä on kysymys, muutaman esimerkin mitä se merkitsee että tehdään kuva 64-bittisellä verrattuna 32-bittiseen. "

    Minulla ei ole esimerkkejä, koska en ole itse koksaan käyttänyt kuuskytneljäbittistä grafiikkasoftaa. Tuolla aikaisemmin mainitsin Photolinen, joka on sellainen mutta en ole vielä sitä viimeisintä versiota ostanut vaan käytän edelleen sitä pykälää vanhempaa, joka on 32bittinen. Hompun grafiikkagurut tykkäsivät ettei sillä ole paljoakaan käytännön merkitystä vielä tällä hetkellä.

    "Onhan siinä vissi ero, ja laita myös selvitys teoriassa ettei kaiken maailman 32-bittisnerot enää kuormita palstaa tyhmillä kysymyksillä. "

    Teoriasta tiedän melko vähän. OIkeastaan ainoastaan sen, että 64bittinen systeemi tukee laajempaa muistiavaruutta, mutta siitä ei olisi hyötyä vasta kuin todella isoissa kuvatiedostoissa tai raskaissa prosesseissa. En kuitenkaan tiedä mitä mirkitystä photoshopin 64bittisyydellä on jos sitä ajetaan 32bittisessä windowsissa. OsX:hän on ollut kuuskytneljäbittinen jo jonkin aikaa. Kuitenkin homma on ennenkin edennyt niin, että bittisyys kasvaa ensin raudassa ja sitten käyttöjärjestelmässä ja lopuksi sovellutuksissa.

    Se mun kommentin pointti oli siinä, että edellisessä viestissä väitettiin, että photariversiot tulee samaan aikaan macille ja winukalle, niin sisälöllisesti ne ei kutenkaan ole samoja. Tuo 64bittisyys oli vain esimerkki siitä. Photarin CS3 oli macväelle tärkeämpi pävitys koska sen myötä photaria ei tarvinnut enää ajaa intelmaceissa rosettan päällä. Edelleen porukat haikailee omppuleirissä cocoalla koodattua photaria.

    No tietotekniikassa en tunne olevani ihan niin vahvoilla kuin kameroissa joten puhutaaks niistä mieluummin;-)

    Äänestä

  • mika2 kirjoitti:

    "Nyt alat olla asian ytimessä! "

    Ainahan minä olen;-)

    "Voisitko laittaa näille junteille jotka eivät tiedä mistä on kysymys, muutaman esimerkin mitä se merkitsee että tehdään kuva 64-bittisellä verrattuna 32-bittiseen. "

    Minulla ei ole esimerkkejä, koska en ole itse koksaan käyttänyt kuuskytneljäbittistä grafiikkasoftaa. Tuolla aikaisemmin mainitsin Photolinen, joka on sellainen mutta en ole vielä sitä viimeisintä versiota ostanut vaan käytän edelleen sitä pykälää vanhempaa, joka on 32bittinen. Hompun grafiikkagurut tykkäsivät ettei sillä ole paljoakaan käytännön merkitystä vielä tällä hetkellä.

    "Onhan siinä vissi ero, ja laita myös selvitys teoriassa ettei kaiken maailman 32-bittisnerot enää kuormita palstaa tyhmillä kysymyksillä. "

    Teoriasta tiedän melko vähän. OIkeastaan ainoastaan sen, että 64bittinen systeemi tukee laajempaa muistiavaruutta, mutta siitä ei olisi hyötyä vasta kuin todella isoissa kuvatiedostoissa tai raskaissa prosesseissa. En kuitenkaan tiedä mitä mirkitystä photoshopin 64bittisyydellä on jos sitä ajetaan 32bittisessä windowsissa. OsX:hän on ollut kuuskytneljäbittinen jo jonkin aikaa. Kuitenkin homma on ennenkin edennyt niin, että bittisyys kasvaa ensin raudassa ja sitten käyttöjärjestelmässä ja lopuksi sovellutuksissa.

    Se mun kommentin pointti oli siinä, että edellisessä viestissä väitettiin, että photariversiot tulee samaan aikaan macille ja winukalle, niin sisälöllisesti ne ei kutenkaan ole samoja. Tuo 64bittisyys oli vain esimerkki siitä. Photarin CS3 oli macväelle tärkeämpi pävitys koska sen myötä photaria ei tarvinnut enää ajaa intelmaceissa rosettan päällä. Edelleen porukat haikailee omppuleirissä cocoalla koodattua photaria.

    No tietotekniikassa en tunne olevani ihan niin vahvoilla kuin kameroissa joten puhutaaks niistä mieluummin;-)

    1) Mitä etua saavutetaan sillä, että kameran 12 bittinen kuva muutetaan tietokoneella 64 bittiseksi?

    2) Lisääkö (keksiikö) 64 bit Windows-ohjelma kuvaan jotain uutta jota alkuperäisessä kuvassa ei ole?

    Kamerasi (kenno) kai kuvaa 10 – 12 bittisenä.

    Äänestä

  • olen ymmällä kirjoitti:

    1) Mitä etua saavutetaan sillä, että kameran 12 bittinen kuva muutetaan tietokoneella 64 bittiseksi?

    2) Lisääkö (keksiikö) 64 bit Windows-ohjelma kuvaan jotain uutta jota alkuperäisessä kuvassa ei ole?

    Kamerasi (kenno) kai kuvaa 10 – 12 bittisenä.

    On vain tehokkaampi mylly laskemaan.

    12-bittinen kuva on oikeesti 36-bittinen.
    Windowsin luulottelemia 32-bittisiä kuvia ei ole olemassakaan, eikä myöskään 64-bittisiä.

    Äänestä

  • Macci kirjoitti:

    Ja siihen Photoshop CS4 niin johan toimii eikä kaverit naura.

    Macci 1500 € ja CS 4 1100 €, eiku kauppaan ja nettiin kipi kapi. Olen oppinut 46 vuoden aikana jonkin verran valokuvauksesta, jos kuvani ovat huonoja, niin en tarvitse niitä korjaamaan jotain kalliita supervärkkejä. En harrasta kuvausta Markettien muovisilla tarjousvehkeillä, enkä niiden pakkosuttuzoomeilla. Kovasti mahtavia kuvausharrastajia täällä tuntuu olevan, pitää olla Rawia ja kauheita laboratoriotestejä. Valokuvausharrastus on sivuseikka.

    Äänestä

  • Ja CS 4 kirjoitti:

    Macci 1500 € ja CS 4 1100 €, eiku kauppaan ja nettiin kipi kapi. Olen oppinut 46 vuoden aikana jonkin verran valokuvauksesta, jos kuvani ovat huonoja, niin en tarvitse niitä korjaamaan jotain kalliita supervärkkejä. En harrasta kuvausta Markettien muovisilla tarjousvehkeillä, enkä niiden pakkosuttuzoomeilla. Kovasti mahtavia kuvausharrastajia täällä tuntuu olevan, pitää olla Rawia ja kauheita laboratoriotestejä. Valokuvausharrastus on sivuseikka.

    Jos kuvaat diaa, ei hätää.

    Mutta jos digiä, ei tolla asenteella vaan pärjää.

    Eihän noi maccien ja ohjelmien hinnat ole yhtään mitään verrattuna järkkäridigikameroihin, joita ilmeisesti pitää uusia vähintään joka toinen vuosi, n. 2500-5000 euroa/laaki.

    Etkä sä kameralla mitään tee jos ei ole muita faciliteettejä.

    höh.

    ps. 1. 1500-1600 eurolla saat uskomattoman hienonäyttöisen macin 24-tuumaisen.

    ps2. tälle palstalle ei todelliset valokuvauksen harrastajat, saati sitten ammattilaiset, kirjoittele. Niinkuin varmaan ymmärrätkin.

    Äänestä

  • olet hölmö kirjoitti:

    Jos kuvaat diaa, ei hätää.

    Mutta jos digiä, ei tolla asenteella vaan pärjää.

    Eihän noi maccien ja ohjelmien hinnat ole yhtään mitään verrattuna järkkäridigikameroihin, joita ilmeisesti pitää uusia vähintään joka toinen vuosi, n. 2500-5000 euroa/laaki.

    Etkä sä kameralla mitään tee jos ei ole muita faciliteettejä.

    höh.

    ps. 1. 1500-1600 eurolla saat uskomattoman hienonäyttöisen macin 24-tuumaisen.

    ps2. tälle palstalle ei todelliset valokuvauksen harrastajat, saati sitten ammattilaiset, kirjoittele. Niinkuin varmaan ymmärrätkin.

    Väline urheilijoita, joita kiinnostavat kaikenmaailman välinetestit. Joillakin muovirimpuloilla pitäisi tulla huippukuvaajaksi, koska ei ole rahaa ostaa kuvausharrastukseen sopivia välineitä, saattikka, että viitsisi opetella valokuvausta. Marketista ostetaan paketti ja täällä kysytään, onko se hyvä ja paras. Sitten heilutaan jossain häissä tai muissa tilaisuuksissa järkkärin näköinen muoviroina kaulassa ja ollaan niin valokuvaajia että.

    Äänestä

  • Täällä on vain kirjoitti:

    Väline urheilijoita, joita kiinnostavat kaikenmaailman välinetestit. Joillakin muovirimpuloilla pitäisi tulla huippukuvaajaksi, koska ei ole rahaa ostaa kuvausharrastukseen sopivia välineitä, saattikka, että viitsisi opetella valokuvausta. Marketista ostetaan paketti ja täällä kysytään, onko se hyvä ja paras. Sitten heilutaan jossain häissä tai muissa tilaisuuksissa järkkärin näköinen muoviroina kaulassa ja ollaan niin valokuvaajia että.

    Ei mitään lisättävää.

    Äänestä

hitaampi kuin XP! Kokeilepa avata kansio, jossa on vaikka 1000 kuvaa. Vista jauhaa sitä auki minuuttitolkulla. Kuvankäsittelyyn XP on huomattavasti parempi vaihtoehto.

Äänestä

Muutaman kerran on tullut vastaan tilanne,jossa on vaihdettu uuteen vistalle tehtyyn sylimikroon alkuperäisen vistan tilalle xp.
Kuis ollakkaan sylimikron valmistaja olikin tehnyt ajurit vain vistalle ja xp:ssä ei niitä ole.......ajureita ei myöskään löytynyt valmistajan sivulta ....kuin vistalle ????
Tämä kannattaa selvittää ennen kuin alkaa hommaan.

Äänestä
  • Jätin Acerin huoltoon XP:n OEM (uuden)version kanssa ja kerroin toimivuusongelmista. He tutkivat koneen kamat netistä ja sanoivat, että pitäisi onnistua, mutta sormenjälkitunnistin ja Web kamera eivät ehkä toimi. Sanoin, että niitä en tarvitse, vaan tarvitsen konetta kuvien käsittelyyn ja taltiointiin. Koekäyttämäni Vista oli toivottoman hidas. Jos koneessa on 2.1 gigan suoritin, nopea näytönohjain, 4 gigan keskusmuisti ja 2 kpl 320 gigan Sata kiintolevyä, niin verrattuna 6 vuotta vanhaan nuhapumppuuni, luulisin, että saan vääntöä taas seuraavaksi 6:deksi vuodeksi. En ole tietokonealan asiantuntija, vaan valokuvausta luonnossa harrastava rakennusmestari. Jos sallitte, niin kerron sitten täällä, miten XP:n asennus onnistui, kun saan koneen huollosta.

    Äänestä

  • Ja Vista kirjoitti:

    Jätin Acerin huoltoon XP:n OEM (uuden)version kanssa ja kerroin toimivuusongelmista. He tutkivat koneen kamat netistä ja sanoivat, että pitäisi onnistua, mutta sormenjälkitunnistin ja Web kamera eivät ehkä toimi. Sanoin, että niitä en tarvitse, vaan tarvitsen konetta kuvien käsittelyyn ja taltiointiin. Koekäyttämäni Vista oli toivottoman hidas. Jos koneessa on 2.1 gigan suoritin, nopea näytönohjain, 4 gigan keskusmuisti ja 2 kpl 320 gigan Sata kiintolevyä, niin verrattuna 6 vuotta vanhaan nuhapumppuuni, luulisin, että saan vääntöä taas seuraavaksi 6:deksi vuodeksi. En ole tietokonealan asiantuntija, vaan valokuvausta luonnossa harrastava rakennusmestari. Jos sallitte, niin kerron sitten täällä, miten XP:n asennus onnistui, kun saan koneen huollosta.

    700 Mt käyttömuistia, hyvin pelaa valokuvausasioissakin.

    Äänestä

  • Linux koneelle kirjoitti:

    700 Mt käyttömuistia, hyvin pelaa valokuvausasioissakin.

    Kun saan Acerin huollosta (Gigantti PC-huolto) maksoi 99€, kyllä kannatti. XP toimii, kuin unelma ja nopeasti. Tulostin ja Scanneri toimivat, niinkuin pitääkin. Entä mitä ? Nykyisten tietokoneiden mukana tulee Windows Vista(väkisin) ja jos haluaisi käyttiksesi XP:n, niinkuin minä, niin tässä oon. Xp:n oem versio 87,50€. Sen asennus Vistan tilalle 99€. Siis 186,50€. Mukava, kun pill kates ei näe nälkää. Onkohan mokoma veitikka edes koskaan kokeillut Vistaa. Jos on, niin varmaan repisi Hugo Bossin kalsarinsa Karjalan Mummoille matonkuteiksi.

    Äänestä

  • Ja Vista kirjoitti:

    Kun saan Acerin huollosta (Gigantti PC-huolto) maksoi 99€, kyllä kannatti. XP toimii, kuin unelma ja nopeasti. Tulostin ja Scanneri toimivat, niinkuin pitääkin. Entä mitä ? Nykyisten tietokoneiden mukana tulee Windows Vista(väkisin) ja jos haluaisi käyttiksesi XP:n, niinkuin minä, niin tässä oon. Xp:n oem versio 87,50€. Sen asennus Vistan tilalle 99€. Siis 186,50€. Mukava, kun pill kates ei näe nälkää. Onkohan mokoma veitikka edes koskaan kokeillut Vistaa. Jos on, niin varmaan repisi Hugo Bossin kalsarinsa Karjalan Mummoille matonkuteiksi.

    laitteet pelittämään ja ajurit löytyivät?

    Äänestä

  • Saatiinko kaikki kirjoitti:

    laitteet pelittämään ja ajurit löytyivät?

    Pelittävät, paitsi sormenjälkitunnistin. Tyytyväinen olen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ja Windows XP kirjoitti:

Ostin uuden läppärin, Acer, suoritin AMD Turion
X2, 2,1G, muistia 4G, kaksi kiintolevyä, a 320G. ja käyttis Windows Vista. Uusi juttu, mutta pyllystä(perseestä) Tulostin ei toimi(ajureita ei löydy Vistalle HP:n sivuilta) Epsonin scannerin asennusta en edes kokeile. Entä Nero 7. tai Paint Shop Pro XII. Nauraako maailman rikkain mies, kun sai alaisensa tekemään käyttiksen, joka on täysi torso. Huomenna ostan XP:n OEM levyn(85€) ja asennan käyttiksen, jossa on jotain järkeä. Pill Kates saa minun puolestani siirtyä leipäjonoon, jos ei osaa putiikkiansa johtaa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Tuoko rahanahneus onnea ? Koska Pill antaa kenkää tyhmille alaisilleen, jotka luulevat olevan niin fiksuja että.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu