Pro Iskelmä -palkinto

Pasi

Vuoden 2008 Pro iskelmä –palkinnon sai Paula Koivuniemi Iskelmä Gaalassa 15.2.2009. Raati totesi perusteluissaan, että Koivuniemi on noussut 2000 –luvulla uuteen loistoon. Hänestä on tullut myös nuoremman yleisön suosikki ja perinteisten iskelmäestradien lisäksi hän villitsee yleisönsä myös rockfestivaaleilla. Lisäksi raati kiinnitti huomiota Koivuniemen ammattimaiseen ja tinkimättömään asenteeseen myös lavan ulkopuolella. Hän pitää hyvää huolta artisteista ja muista tiiminsä työntekijöistä ja toimii loistavana esimerkkinä nuoremmille artisteille. Koivuniemen kaksi viimeksi julkaistua albumia ovat myös ylittäneet kultalevyrajan.

Pro iskelmä -palkinnon saajan valitsi asiantuntijaraati, joka kävi keskusteluissa läpi ison joukon iskelmämusiikin parissa ansioituneita ammattilaisia. Raadissa olivat mukana toimittaja Pirkko Kotirinta Helsingin Sanomista, tuotepäällikkö Kati Behm Tallink Silja Oy:stä, päätoimittaja Martti Heikkilä Selvis-lehdestä, promootiopäällikkö Pekka Nieminen Warner Music Finland Oy:stä sekä Iskelmän ohjelmajohtaja Ari Ojala.

Pro iskelmä -tunnustuspalkinto myönnetään henkilölle, yhteisölle tai muulle taholle, joka on omalla työllään merkittävästi edistänyt kotimaista iskelmäkulttuuria viime vuosina. Tunnustuksen tarkoitus on myös tuoda esiin henkilöitä, joiden ansiosta iskelmä säilyy tulevaisuudessakin elinvoimaisena, suuren yleisön musiikkina.

Onnittelut, Paulalle!

6

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paulan kappaleista

      on, sua vasten aina painautuisin.

    • vanhemman

      kansan suosikki ainakaan! Hirvee köhisevä ääni!

    • Toinen raatilainen

      Näissä asioissa ratkaisee aina ensin kaupallisuus ja vasta sen jälkeen tulee taide, jos siitä tässä tapauksessa kannattaa edes puhua.

    • kisa taas

      Kyllä sen tietää jo etukäteen kenelle palkinnot
      menevät, kun Ari Ojala on sähläämässä joukossa.

      • iskelmäradiota

        ei muut ,oikeassa olet.


      • cervantess
        iskelmäradiota kirjoitti:

        ei muut ,oikeassa olet.

        mutta miksi asiasta ollaan mediassa aivan hiljaa. kyllä tämä kummastuttaa mutta jokainen voi todeta omilla korvillaan kun Iskelmää kuuntelee, ketä he soittavat ja toistavat tuntu tunnin jälkeen. ikäänkuin ei muuta soitettavaa olisikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      347
      12838
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3824
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      3459
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3274
    5. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      11
      3195
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      58
      3150
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      135
      3068
    8. 103
      3028
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      43
      2908
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2714
    Aihe