mulla on aika kohdunkaulan koepaloihin kuun loppupuolella. ensin sain väärää informaatiota että soluluokka on 4. mutta asia korjattiin ja onkin 2. kuinka kivulias toimenpide on??? mulla on kerran papa koe epäonnistunut ja laite raapaisi kohdunsuuta joka sattui todella paljon sen vuoksi saan rauhoittavia toimenpiteen ajaksi koska tavallinenkaan papa ei enää onnistu. tuleeko vuotoa kuinka pitkään? onko sen jälkeen kovin kivulias?
ja pystyykö toimenpid. tekemään kuukautisten aikana? minulla todella epäsäännöllinen kierto ettei koskaan tiä milloin alkaa.auttakaa ja kertokaa kokemuksianne. tiedän että on yksilöllistä toimenpiteen kivuliaisuus yms jälkioireet.
kohdunkaulan koepalat
3
816
Vastaukset
- Nimetön
Koepalat otetaan kolposkopian eli emättimen tähystyksen yhteydessä. Sitä ei tehdä vuodon aikaan. Kyllä siellä vastaanottavassa päässä on totuttu siirtelemään aikoja kuukautisten takia.
Koepalan ottaminen tuntuu samalta kuin papan ottaminen. Ei siis yleensä tunnu. Jos on tarvetta ottaa koepala välilihasta, niin se yleensä puudutetaan.
Vuotoa ei ole tullut kuin kerran lievästi vuorokauden ajan. Multa on otettu usein koepaloja. - miltään..
Itse kävin juuri reilu kuukausi sitten kolposkopiassa eikä ne koepalojen otot tuntunut ollenkaan. Ainut inhottava koko toimenpiteessä oli, että kesti jonkin verran kauemmin kuin esim. papa, mutta ei siinä ole mitään jännitettävää. Sen jälkeen ei tullut mitään vuotoja eikä muutenkaan ollut mitään normaalista poikkeavia tuntemuksia.
Kuukautisten sattuessa aikaa joutuu siirtämään..- vaan
Miten kaikki sanovat ettei kolposkopia satu? Ite olin tänään toisen kerran ja aivan kamalasti sattunut kummallakin kerralla. 3 koepalaa nappaistu ja kaikista kamalin on, kun kohdunsuusta "rassataan" näyte. Verta tuli tutkimuksen aikana desin verran (valitettavasti näin) ja sen jälkeen runsas vuoto pari päivää. Olenko sitten epänormaali?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742647
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492638Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on772336- 231861
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2161811Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681680Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok921489Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti201471Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221470Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121450