Miusta tuntuu kurjalta tuo kun väännetään pilkkaa työttömyydestä.Tänään lukenut taas uusista lomautuksista ja työvoiman vähentämisestä.Kipeää tekee monelle,oikeasti.Voisiko tuon aiheen jättää rauhaan.Jos se ei omaa elämää muka kosketa jollain tapaa niin ei liene pieni tunneälyn käyttö silti paikallaan?
Vakavaa välillä..
Ärrieri
612337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 48 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
voi kohdata ketä tahansa meistä ja työttömyydestä kärsivät kaikki perheen jäsenet.
Minun mielestäni se ei ole pilkan eikä naurun asia.
Olen kokenut 90-luvun laman ja silloin jäin 15 vuotta pitkästä työsuhteesta työttömäksi, eikä silloin kyllä naurattanut, nyt olen jo sen ikäinen että minua ei työttömyys kovin paljon haittaisi, mielelläni koko ensi kesän kalastelisin ja marjastaisin.
perheellisten tilanne on surkea jos molemmat vanhemmat vaikka joutuu tehtaalta ulos.
Saa nähdä nostaako taas ei-materialistiset arvot päätään kun monien on pakko viettää aikaa edullisten harrastusten parissa,jää ehkä enemmän aikaa läheisille.
olisi toivottavaa että ne arvot menisivät tarkasteluun, mutta tuo mitä sanoit perheistä joissa mahdollisesti molemmat jäävät työttömiksi on jo ajatuksenakin aika hirveä, mutta ainakin noilla paperi paikkakunnilla sitä tapahtuu.
keskustelupalstoilla keskustellaan monista aiheista jotka on monille kipeitä, ei sitä voi kieltää. Jos ei kestä lukea, jättää lukematta!
keskustelu on asia erikseen..
Onhan nuo lomautukset ja irtisanomiset päivän polttava aihe.
Tarkoitin lähinnä sitä ettei noista oikein oo sopivaa repiä huumoria..
sanoa silloin,kun nousi hel....moinen haloo vainajien rienaamisesta,,,missä silloin olit,,,jos ei kestä lukea,jättää lukematta,,,ja vastaamatta,,,
vääntäjät olla joko liian nuoria muistaakseen tai liian tyhmiä välittääkseen 90-luvun laman seurauksista. Joita muuten hoidetaan vieläkin...
Ei voi kun toivottaa jaksamista kaikille työttömäksi joutuneille / joutuville
olinki sillon vielä ihan kakara niin pikku vanha kuitenkin ja uutiset meillä katsottiin tarkkaan.Dementoitunut mummomme asui kotihoidossa ja uutiset oli jo unohtuneet kun uudet alkoivat ja niinpä meillä päivystettiin telkkua kellon ympäri.Heh,muistin kaikki poliitikotkin silloin,nyt en enää :)
Kovia aikoja olivat ja taas se on edessä :(
vähän vaikuttaa. Jotenkin toivois, ettei yhtä pitkään ja pahana jatkuisi. Ehkä se noille nykypäättäjille jotain on opettanut...
jos asiasta vaietaan. Tai eihän ne TYÖTÄ etsi vaan palkkaa. Jonkun täytyisi taas maksaa tyhjästä...
kirjoittaneeni hassusti.On ihan luonnollista että asiasta niin paljon puhutaan,mietin itsekin.
Vaan vitsiä tai pilkkaa ei pitäisi vääntää,se voi käydä omaan nilkkaan.
Ja laiskurit on erikseen.Ei kaikki halua mennä töihin ja jos sillä 400 e kuussa aikoo elää niin ihan vapaasti vaan miusta nähen.
vaarantavat koko maan talouden, niin niiden päätäkö pitäisi vain silittää? Ei työpaikat Kiinaan mene kuin vain siitä syystä, että siellä tehdään TYÖTÄ, niin kuin täälläkin vielä 50-luvulla.
sulle, että sunkin palkka pudotetaan kiinalaisten tasolle?
Ei kai omasta vapaasta tahdostaan työttömät tän maan tappioks koidu,vaikka toki taloudellisesti tappiota tuottavatkin, enpä usko :O
Toki ahkeruus on tärkeä asia ja kyllä työtätekevät tätä maata pyörittää mut aina on väliinputoojia,kyllä kai yhteiskunnan kuuluu huolehtia kaikille katto pään päälle ja kai se on kiva syödäkin.Sitä en ymmärrä miksi apu ei tavoita joitakin raukkoja ollenkaan :(
Tämän hetken ahdinko johtuu monesta muustakin seikasta kuin pelkästään työn viennistä halvempiin maihin.
lähelläkään kiinalaisten tasoa. Joten käy hyvin.
ja ruoka järjestetäänkin. Osa juo oman avustuksensa. Montako kertaa täytyy sama "juomaraha" antaa?
nyt oikein: palkkatasosi lasku ei vaikuttaisi ostovoimaasi Suomessa?
nostettu vaan muille sitä on maksettu. Myös niille laiskureille vaan nyt on oikea aika tehdä karsintaa.
mutta on useampi tekijä..
Pääsääntöisiä syitä asunnottomuuteen on dokumentoitu useassa tutkimuksessa:
* Tarpeeksi halpojen asuntojen ja asuntomuotojen puuttuminen
* Erilaiset päihderiippuvuudet sekä niihin liittyvien hoitomahdollisuuksien riittämättömyys
* Mielenterveysongelmat sekä niihin liittyvien terveyspalvelujen riittämättömyys
* Kotiväkivalta
* Eri lähteistä kumpuava köyhyys
* Vankeusrankaistuksen päättyminen ja paluu yhteiskuntaan
avustuksensa, osa ei juo.
Olin täysin raitis myös 90-luvulla jolloin olin työttömänä, joten eivät kaikkien "avustukset" mene juomiseen.
Suomi on sivistysvaltio, meillä on suhteellisen korkea verotus, ja sivistysvaltion kuuluu pitää huolta myös niistä heikommista kansalaisista.
Mikäli minkäänlaista vähimmäisturvaa ei olisi, meilläkin rikollisuus olisi aivan toisenlainen kuin se nykyään on.
jotka eivät tee mitään??? Täällä on ihan varmasti töitä ja ansainta mahdollisuus niille jotka töitä haluavat tehdä. Ne jotka haluavat palkkaa vastikkeetta voivat mielestäni hoitaa ihan itse laiskan elämänsä kuntoon.
ja näit nälkää?
siis selvinnee lamasta. Mikäs sen mukavampaa.
Yrittäjän kakarana en kyllä muista, että meillä olisi ollut laiskureita töissä edes silloin, kun taloudessa elettiin niitä niin sanottuja hyviä aikoja
teet jos joku ei suostu töihin menemään niin ei.Pitäisikö jättää oman onnensa nojaan ja eikun kadulle kerjäämään ja varastelemaan?
Ei se työttömyyskorvaus niin kovin suuri ole et eipä käy kateeks heitä.
Miula on muuten aina töitä riittäny ja kova oon tekemään et tiedän kyl vallan hyvin et töitä saa aina.On vaan eri asia tekeekö.No ehkä jos ajattelee jotain pientä kuntaa jossa suurin työllistäjä laittaa lapun luukulle niin sit voi olla työt kiven alla.
Mut normaalissa tilanteessa töitä on jos ei oo turhan tarkka ja paskaa pelkää..
ollut, mutta en matkustellut, en ostanut uusia vaatteita, en vaihtanut autoa, en käynyt Kiinalaisessa syömässä, ym.ym. mitä työllisenä pystyn tekemään.
kasvaessa näitä lusmuja aina mahtuu sekaan. Työvoimapulasta johtuen niitäkin on siedettävä, mutta nyt on ajat eri ja karsinnan aika. Kaikki työtä tekevät jatkavat töitänsä, pois joutuu vain nämä työnvieroksujat. Jos he olisivat hoitaneet oman työpanoksensa kunnolla, olisi varaa pitää nekin. Mutta tämä on pitkälti oma valinta. Sori nyt vaan mutta ei mulla niille paljon sääliä heru. Ennemmin säälin niitä, jotka ovat tehneet työnsä kunnolla ja joutuneet pinnaritkin elättään.
valtio kyllä hoitaa katon ja ruuan kaikille. Ja jos jotkut avustuksensa juo, se on oma häpeä. Sinä et juonut, joten selvisit.
oman onnensa nojaan, jos ei töitä tee. Ja jos stten alkaa varastelu kiinnostamaan, niin armeija voi karsia tämän ongelman pois ihan kivääreillä... älytöntä laiskureiden hyysäämistä
että etsimättä tuli mieleen Dickensin "Joulusatu".
myös siitä että kaikki eivät juo avustuksiaan.
Kyse on myös siitä että pienin työttömyyskorvaus on todella niin pieni ettei siinä kadehtimista ole, kuten Ärrieri totesi jos joku halusta sillä kituuttaa niin siitä vaan, ainakin minun veroeurojani menee paljon turhempaankin kuin työttömyyskorvauksiin ja avustuksiin.
ne tosi rumat kommentit "laiskuudesta" ja "loisimisesta" ja yhteiskunnan rahoilla elämisestä ym loukkaavat taatusti niitä jotka on potkittu pihalle töistään.
Heillä on huoli elämisestä, lapsistaan, siitä pysyykö katto pään päällä vai viekö vouti, ei heitä tarvitse enää lyödä mun mielestäni.
Joka päivä tulvii uutisia uusista lomautuksista ja irtisanomisista, usein vieläpä sellaisilla paikkakunnilla joissa se pois lähtevä tehdas on lähes ainoa työllistäjä.
Nytkin tuli taaaas uutisista uusista neuvotteluista.
Työttömyys on paha juttu varsinkin nuorille perheille.
on tää outoo...
outoa, vaan myös helkkarin hauskaa.
kohta vasta outooo on, sillä ei pidä lähteä nimittelemään, kun ei mistään mitään tiedä...tuliko nyt kerralla selväksi, vai pitääkö vääntää muotti???
nyt sitte nauraa...niin kauan, kun vielä naurattaa!
minun nauruni loppuisi, käskyynkö?
Miellyttävää että sallitaan myös nauraa, ei pelkästään kirjoittaa.
voi issu, siis sellainen sydämen muotoinen...ihanata! =)
ja tee se perinjuurin...!!!
saivartelemaan!!!
kakkumuotti vai piparimuotti, nyt olen kyllä kateellinen, sinä saat lahjojakin.
sanottuna, en mieti.
pitkälle jaksa suksii mut jos keität kahvit niin ehkä teille saakka.
tämä ovi sulle!!!
se haittaa ei aukee nuo ladutkaan kovin hyvin. Joku toinen kerta sitten, vaikka kesällä fillarilla...ellei vettä sada kauheesti. Tuon kyllä pullat tullessa ellen ole matlkalla niitä nälkääni syönyt, mut luotan siihen että leipaset sillä sydämen muotoisella muotilla oikeen sydän pullan! Vähänkö kivaa ja innolla ootan kesää ja fillari reissuu.
ymmärrys älä jätä...paitsi että on tainnut jättää sut jo.
mitään hätää ole, kaikki on kotona. Mut toivottavasti sinäkin sitten kesällä kun lähen retkelle...Vai peruitko sinä sen jo?
pyrit vakava-aiheisessakin aloituksessa tärvelemään keskustelun huomionhakuisuudellasi?
minusta. Minähän vain vastaan mitä kysellään. Oisitpa nähnyt jokin aika sitten huomionhakua...hui se oli hurjaa...
Ja kuka voi nykypäivänä olla varma omasta työpaikastaan, ei kukaan. Ei edes yrittäjä! Tuttavapiirissäni on perheitä, joissa joko toinen tai molemman vanhemmat ovat menettäneet työnsä. Toivon kaikille laman seurauksena työnsä menettäneille voimia ja jaksamista.
Yliopistojen ja muiden korkeakoulujen järjestely on suomessa oudoissa kantimissa. Yliopisto saa rahoituksensa valmistuneista opiskelijoista, amk koulunkirjoilla olevista. Käytäntö johtaa epäsuhtaan; suosittuja koulutusohjelmia laajennetaan rahoituksen turvaamiseksi ja valmistunut havaitsee tilanteen kestämättömäksi. Työtä ei kaikille riitä. Yhtä luokanopettajan sijaisuutta kohti on km. sata hakijaa. Jopa d- i voi valmistuttuaan olla työtön. Saksassa ja britanniassa valtiontuki on marginaalinen tulonlähde verrattuna yritysvetoiseen tutkimusrahoitukseen; briteissä alumni maksaa yleensä parin vuoden kuluttua viitisentuhatta opinahjonsa stipendirahastoon. Huippututkimuksen rahoitus MIT.ssä ja Max Planckissa tapahtuu täysin yliopistojen innovaatioiden kaupallisessa hyödyntämisessä, samoinkuin aasian huippuyliopistoissa. Shanghaissa insinöörin opiskelijapaikkaa kohti on kymmenisentuhatta hakijaa; ei ole vaikea ennustaa lähitulevaisuuden globaalia rakennemuutosta. Suomen on keskityttävä muutamiin erikoisaloihin ja hyväksyttävä tuloerojen kasvu. Vain siten syrjäytyminen vähenee, saamalla ammattilaisia sinne, missä heitä tarvitaan; suorittavaan työhön ja tutkimukseen. Työta riittää koulutusta kohdentamalla. Jokainen syrjäytynyt nuori ei ole valmis korkeakouluun mutta ei myöskään toivottomaan elämään, valtaosa suomalaisista olisi tyytyväinen duunarin leipään. Suomen kokoinen kansakunta, jonka luonnonvarat ovat poikkeuksellisen rikkaat, voi järjestää asiansa.
Diktaattorina määräisin lapin kaivannaisteollisuuden käyttöön. Eteläsuomen ongelmajätteiden sijoituspaikaksi poikkeuksellisen vakaan kallioperänsä vuoksi; parin kilometrin syvyydessä kallioperän taustasäteily ylittää varastoidun korkea- asteenharmeen säteilyn.
Oppivelvollisuuden nostaisin 21 vuoteen ja eläkeiän laskisin kuuteenkymmeneen. Suurten ikäluokkien eläkkeet maksattaisin ydinmateriaalin säilytysmaksuilla ja loput käyttäisin TKK.lle perustettavaan tutkimuslaitokseen, jonka tehtävä olisi kehittää tekniikoita matala- aktiivisiin reaktoreihin ja valmistaa samalla viitisenkymmentä keskimatkan ydinohjusta, jonka jälkeen kallis ja hyödytön asevelvollisuus voitaisiin lakkauttaa.
kalpenee. Siis ihan d-i voi valmistua työttömäksi...ja valtaosa suomalaisista tyytyväinen duunarin leipään (mitä se sitten tarkoittaakin) ja syrjäytymiskysymyksenkin ratkaisit tuosta vaan. Kai olet mukana politikassa ja päättämässä?
Kunnon ihmisenä ja palstalaisena toteutan käskyt. Akateeminen työttömyys lisääntyy. Sain tänään käsiini uuden ylioppilaslehden. Hampaattoman postimieheni välityksellä. Siitä työttömyysnäkemys. Ja siitä vuohi, lammas tai viikoksi ganjaa postibabulle. Insinöörinä ymmärtänet koulutuksen ja työelämän vaatimusten yhteensovittamisen ongelmat. Millainen Sinun visiosi on?
ilman ganjaa ja gammaa lohikäärmeineen kaikkineen on, että koirilla, kukoilla, apinoilla, sioilla vuohilla, hevosilla, koirilla, käärmeillä, lohikäärmeillä, kukoilla, jänösillä ja tiikereillä tulee työttömyys lisääntymään :)
laittaa korpeamaan ja pahasti henkilöä, joka työtä todella haluaisi tehdä.
Ja tällä tarkoitan henkilöä, joka ei ole tottunut/tai ei halua istuksimaan neljän seinän sisällä taikka makoilemaan sängyssä kattoon syleksien.
Monet kuitenkin tätäkin nykyä valitettavasti ilman henkilön vapaaehtoisuutta laitetaan valitsemaan, mitä tehdä kun työpaikka potkaistaan alta.
Pitkäpinnaisuutta ja rautaisia hermoja, sinnikkyyttä ja periksiantamattonuutta sekä ennenkaikkea omasta itsekunnioituksesta kiinni pitämistä toivotan kaikille omasta tahdostaan riippumattomille työttömille.
vähätellään, kuten minulle tuolla vastattiin, että olen kaunainen ja säälittävä kun olen 'vain' tavallinen duunari.
valtaosa suomalaisista on ihan niitä tavallisia duunareita. Harvemmalla meistä on varaa sanoa, että paineita tulee vain yhdestä suunnasta
tämä maa olisi ilman "tavallisia duunareita"??? Insinöörit ja pomot pyöris keskellä p..kakasaa tekemässä hienoja taulukoita ja miettimässä "tulevia linjauksia" ja mitään muuta ei sitten tapahtuisikaan!!!
"tavalliset duunarit" on niitä, jotka OIKEASTI tätä maata vie eteenpäin. He tekevät työn, oli se sitten tehtaassa, toimistossa, kunnassa, tk:ssa, päiväkodissa tai missä tahansa. Nuo kynän pyörittäjät osaavat vain suunnitella, teot jää heiltä tekemättä. Eli älä ikinä vähättele duunarityötäsi, ilman sinua ja sinun työkavereitasi tämä maa pysähtyisi.
tämä maa on ja pysyy. Tavallinen duunari on painonsa arvoinen kultaa ellei enemmänkin.
Akateemisia myös tarvitaan suunnittelemaan ne hommat.
Kaikki me olemme tarpeellisia tässä suuressa koneistossa....mutta taitavaa ammattitaitosta duunaria kokemuksineen ei korvaa mikään.
"vain tavallisia duunareita" millään työllä ei olisi mielekkyyttä.
Jonkunhan on kuitenkin tehtävä ne "alempiarvoisemmatkin" työt jos kaikkien hyvinvointi ja kokonaisuus työnimikkeistä huolimatta niistä riippuu.
Työttömyys, ketä se koskeekaan, ei ole henkilön oma valinta eikä tahto, vaan se on pakon sanelemaa, johon ei itse voi vaikuttaa.
Ihan turha siis täällä naureskella työttömyydestä ja heittää siitä paskaa kenenkään niskoille.