Seuraamistani asuntokohteista yhdestä lähti taas tasan kymppitonni pois. Hieman jo haluttaisi kaupan tekoon mutta täytyy malttaa, ja odotella että hinnat vielä laskee. Mielenkiintoinen kevät tulossa.
Hyvin menee!
Kusipää
7264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olet varmaan huomannut että enimäkseen se tarjonta on romahtanut. Vaikka hinnat vähän laskevatkin, niin pääsetkö valitsemaan itsellesi juuri sellaisen jossa haluat asua viel viiden tai kymmenenkin vuoden kuluttua?
asunut samassa asunnossa, vaikka omiakin on ollut, seitsemän on pisin aika. Joten kovin pitkään asusteluun ei tartte omalla kohdalla asuntoa edes miettiä. Taas tilanteet tulevaisuudessa tulee muuttumaan ja asumistarve, kun nuoriso jossain vaiheessa alle 10 vuoden sisällä muuttaa pois ;) Siispä taas olisi tähtäimessä asunto alle kymmeneksi vuodeksi. Onneksi suurissa hinnanlasku suurinta ;)
Olen kyllä seurannut itseäni kiinnostavia kohteita. Asumishalukkuuttani en tiedä 5-10 vuoden päästä. Ei varmaan moni muukaan koska kohteita on kuitenkin paljon myytävänä, ei tietenkään niin paljon kuin ensi kesänä. Mutta se on varmaa että tappiolla minun ei tarvitse myydä vaikken siellä viihtyisikään.
6000 asuntoa vähemmän maan laajuisesti myynnissä, kuin syksyn kaikkien aikojen ennätyksessä. Ainakin minun tarkailemat alueeni tursuavat edelleen kivoja ja koko ajan halpenevia kohteita. Moni tyhmä myyjä on luullut jonkin uuden nousukauden olevan kulman takana ja päättänyt hieman "odottaa". Eivät varmaan tiedä, että odotettavaa on seuraavaksi 15. vuodeksi. Aloittavat kohta myynnin uudelleen, mutta heille neuvotaankin ikävästi yllättävät,uudet lähtöhinnat.
Se ajoitus, se ajoitus. Uskon myös ettei sinun tarvitse myydä tappiolla.
Sen verran vielä, että en usko menojen loppuvan asunnon ostoon (vaikka esim. maksaisi käteisellä), enkä usko halpeneviin energiakuluihin. Tästä syystä tulevassa asunnossa ei ole yli 150m2 sekä sähkölämmitystä.
ottaa jo kiinteäkorkoinen asuntolaina kesän alemyyntejä varten?