Moro, Oliskohan missä vika kun vahvistimesta kuuluu pientä taustavinkunaa? Se on sellaista pientä tasaista ja esim. musiikinkuuntelussa ei haittaa lainkaan koska sitä ei erota. Mutta TV:n katselussa se vähän häiritsee kun ohjelmissa ei tule ääntä välttämättä koko ajan niin silloin sen kuulee.
Kaikki pelaa muuten hienosti.
Sonyn stereovahvistin jostain 90-luvulta.
Vahvistin vinkuu
8
2632
Vastaukset
- jeesus
jos vinkuu, niin saattaapi olla tuuletin.
jos taas hurisee, niin verkkomuuntaja, ilmoittelee olemassaolostaan.
ota korva käteen ja kuuntele mistä se ääni tulee. - Jusssszi
Niin, oli vähän epäselvästi sanottu. Mutta se vinkuna tulee siis mun mielestä kaiuttimien kautta vahvistimen aiheuttamana.
Kajareissa ei pitäs olla vikaa kun ovat ihan uudet.- jeesus
mutta jos hurisee (50hz), niin maaluuppi voipi olla kyseessä.
en ala arvuuttelemaan näillä tiedoilla.
- riska_74
selvittäminen saattaa olla hankalaa. kokeile kämpässäsi sammuttelemalla muita laitteita / valoja. jos ne joku aiheuttaa häikkää. voihan se vahvaajasikin toki olla finaalissa.
kalliin luokan laitteissa ilmiö on yleensä harvinainen, että verkon häiriöt tulee läpi, kun niissä on suotimet yleensä tosi hyvät, mutta edullisemmissa laitteissa voi tullakin.
tää tuli mieleen koska luin just viimeviikolla lehdestä artikkelin, jossa mainittiin uusien energialamppujen kaikenlaisia ongelmia...
nuo miniloistelamput aiheuttaa useinkin ongelmallisia häiriöitä sähköverkkoon ainakin sen artikkelin mukaan, enkä pidä asiaa lainkaan mahdottomana. niissähän on muuntaja ja elektroniikkaa sisällä. (vai mikä se loistelampun sähkömöykky sytyttimineen niissä nyt oikein onkaan)- Palkinlampi
Mulla on 80-luvun wanha NAD stereovahvistin ja siitäkin kuului taannoin kaiuttimien kautta hiljaanen "vinkuna". Satuin sitten törmäämään jollakin palstalla samaan aiheeseen ja tein näin:
Laitoin NADin takana olevan levysoittimen maadoitusruuvin alle paljaan johtimen pään, 1.5mm tais olla ja toisen kuoritun johdinpään kieputin lämpöpatterin haaroitusputken liittimeen.
Kävin vielä talon lämmönjakohuoneessa tarkastamassa, että putket ovat erikseen maadoitettu.
Vanhassa kerrostalossa kun asun, niin ei muita paikkojakaan olisi oikein ollutkaan... - häiriöitä
Palkinlampi kirjoitti:
Mulla on 80-luvun wanha NAD stereovahvistin ja siitäkin kuului taannoin kaiuttimien kautta hiljaanen "vinkuna". Satuin sitten törmäämään jollakin palstalla samaan aiheeseen ja tein näin:
Laitoin NADin takana olevan levysoittimen maadoitusruuvin alle paljaan johtimen pään, 1.5mm tais olla ja toisen kuoritun johdinpään kieputin lämpöpatterin haaroitusputken liittimeen.
Kävin vielä talon lämmönjakohuoneessa tarkastamassa, että putket ovat erikseen maadoitettu.
Vanhassa kerrostalossa kun asun, niin ei muita paikkojakaan olisi oikein ollutkaan...kytkin maadoitus johdon patteriin tuli kuuluvia häiriöääniä.ja sen jälkeen vedin maan ulos.
- Kardonin Harma
Mulla sama juttu. Vahvari Harman/Kardon AVR4000. Virrat laittaa päälle ni alkaa vinkuna/humina hmmmmmmmmm.. Musiikit laittaa päälle ni ei kuule. Olisko noi pistorasiat kun ne ei ole maadoitettua mallia? Wanha talo!
- normaalia
Turbo se siellä vaan vinkuu....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733340
- 622584
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582258Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1952178- 552082
- 421683
- 421661
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481280- 61149