Hei! Kärsiikö kukaan kuivista silmistä?? Itse sain tietää pari viikkoa sitten, että minulla on kuivat silmät ja sain Oculac 50mg kostutus tippoja! Kauanko tippoja pitää käyttää ja onko kenelläkään tullut kyseisestä sairaudesta esim. kilpirauhasen tulehdust??? Olen todella kiitollinen kaikesta tiedosta:-)
Kuivat silmät...
sandru
3455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Välillä on kyllä helpottanutkin ja kaikkeen tottuu myös...
Hei,
olen käyttänyt kostutustippoja jo useita vuosia eikä niistä ole tullut mitään ongelmia. Silmät vuotavat vähemmän ulkona eivätkä tunnu hiekkaisilta. Mulla käytössä Oftan-Akvagel, ovat hieman tavallista "paksumpia" tippoja.
Olen kärsinyt kuivista silmistä vajaan vuoden, välillä paremmin, välillä taas huonommin, jos en viitsi käyttää kostutustippoja niin usein kuin pitisi.
- Lääkärin suositus 4 x päivässä, mutta en ihan niin usein laita.
Halusin varmuuden vuoksi otattaa kilpirauhaskokeen ja katsottiin myös onko viitteitä reumaan...ei ollut. Mietin koko ajan, jotuivatko kuivat silmät jostakin muusta vaivasta. Minulla on joitakin reumaan viittaavia muita oireita.
- En tiedä onko sillä vaikutusta, mutta joku neuvoi, että pitäisi juoda enemmän vettä. Totta vai luuloa, mutta jos juon enemmän, silmät tuntuvat paremmilta! Esim. runsas kahvinjuonti kuivattaa elimistöä.
- Kokeile eri silmätippoja, niissä on eroja. Eivät nekään ala heti vaikuttaa, itsellä vasta kun olin käyttänyt aivan säännöllisesti n. 1 kk. Geelimäiset ovat tehokkaampia ja pitempikestoisia, mutta epämiellyttävämpiä laittaa tahmaisuuden vuosi, varsinkin, jos täytyy laittaa päivälläkin (meikit sotkeentuu ;)
Tsemppiä sinulle!