Ford 4000:n pumppu vuotaa?

Tiputtaa...

Majorin suihkutuspumppu(CAV)vuotaa kaasuvivun juuresta. Ilmeisesti siellä on o-rengastiiviste.

Onko vinkkejä miten saa vuodon korjattua helpoiten?

Pitääkö varoa, että pumpusta lentelee jousia tms...?

Onko tiivisteen koosta tietoa, kuuluukohan esim IKH:n valikoimiin?

Kiitokset tiedoista etukäteen!

10

6539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikallisilta dieselkorjaam...

      neuvovat kyllä.

    • heinänteko!!!

      Siellä on todellakin o-rengas, joka vuotaa ja samalla kannattaa vaihtaa kaikki kannen o-renkaat, sekä välitiiviste menee vaihtoon.

      Kannen alla on yksi jousi, joka saattaa varomattomasti kanttaa irroittaessa tipahtaa pumpun sisälle, joten varovaisuutta.

      Osat maksavat luokkaa 10€ tuohon remonttiin ja osia voit tiedustella diesel-huolloista.

      • Tiputtaa...

        Käynpäs tiisseliverstaalla tiivisteostoksilla!


      • Dieselasentaja
        Tiputtaa... kirjoitti:

        Käynpäs tiisseliverstaalla tiivisteostoksilla!

        Mikäs se olikaan pumpun tyyppi

        Asiat on siitä kiinni.


      • Dieselasentaja
        Dieselasentaja kirjoitti:

        Mikäs se olikaan pumpun tyyppi

        Asiat on siitä kiinni.

        vielä tuohon ,käytä Fordin huoltomiestä se perii korkeintaan tunnin palkan o-renkaiden vaihdosta.
        Jos alat skulata hommaa siinä ei ole mitään järkee.


    • korjailija

      Puhdista hyvin pumppu ulkoapäin. Avaa kannen kaksi ruuvia ja raota varovasti kansi pois, vaijerit ensin irti. Jousi sisältä irti. Vaihda O-renkaat vipujen läpivienteihin 2 per reikä. Tee uusi tiiviste ja osat paikoilleen

    • Fordikuski

      Terve
      Fordini on vm. 78 ja vaihdoin pumpun kanteen sammuttinakselin ja kaasuakselin o-renkaat 4kpl, kun vuotivat, suodattimen vaihdoin myös, ilmasin suodattimen kannesta löysäämällä ruuvin ja pumpun kylestä. Ei käynnisty vain. suihkuiltakin löysytin mutterit löysälle ja pyöritin startilla ja yritettiin vetää toisella traktorilla, ei käynnisty vieläkään. irroitin pumpun kyljestä suikuputken irti, josta menee suuttimille, täältä ei tule polttoainetta ollenkaan vaikka kuinka starttaa, tarkastin myös ettei sammuttimen vipu ole vika asennossa joka estäisi polttoaineen virtauksen, tämäkin oli oikein. osaisko joku kertoa mistä moinen johtuu. Ennen ei tälläista ongelmaa vaikka olen suodattimia vaihtanut säännöllisesti vuosittain.
      Kiitokset jo etukäteen, jos joku keksii syyn. Vai onko pumppu purettava ja vietävä dieselhuoltoon tarkastukseen.

      • foortintallissa

        Menikö kaikki jouset varmasti paikoilleen, kun pistit sen ruiskutuspumpun kannen takaisin paikoilleen? Oma veikkaus on, että jotain taisi unohtua, säätäjä ei nyt toimi.
        Minulle itselleni on joskus kiireessä käynnyt Massikan leikkuupuimurissa, että osia on pudonnut sitä kantta avattaessa sinne ruiskutuspumpun sisälle. Pumppu vaan irti ja puimurin takapellin päälle Hesari levittäen, siihen kippasin ruiskutuspumpun ylösalaisin, jolloin pumpun sisälle pudonnut osa tuli siihen Hesarin päälle.
        Jos tuo ruiskutuspumppu toimi ennen remonttiasi, ei kyseessä ole kummoinen juttu, sieltä pumpusta se vika löytyy ihan kotoisilla konsteilla.


      • Onko asia jo kunnossa?


    • fordikuski

      Kyllähän se selvisi mistä kiikasti, kun Fordi ei lähtenyt käyntiin olisi vaikka kuinka saanut vejellä ja sahata akun tyhjiin. kaikki muut oli oikein, mutta kaasuvivun akselin o-renkaita kun vaihdoin ja olin kasannut vivun se oli jäänyt jostain syystä mutteria kiristettäessä virheasentoon, eli täysin kiinniasentoon jolloin se ei laskenut pumppupesästä tulemaan suihkuille polttoainetta. Kannattaa olla tarkkana kun purkaa akselin kopasta irti, missä asennossa se on alun pitäen ollut. Kantapään kautta oppii, kun purkaa ja kasaa tarpeeksi monta kertaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      51
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe