Ford 4000:n pumppu vuotaa?

Tiputtaa...

Majorin suihkutuspumppu(CAV)vuotaa kaasuvivun juuresta. Ilmeisesti siellä on o-rengastiiviste.

Onko vinkkejä miten saa vuodon korjattua helpoiten?

Pitääkö varoa, että pumpusta lentelee jousia tms...?

Onko tiivisteen koosta tietoa, kuuluukohan esim IKH:n valikoimiin?

Kiitokset tiedoista etukäteen!

10

6500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikallisilta dieselkorjaam...

      neuvovat kyllä.

    • heinänteko!!!

      Siellä on todellakin o-rengas, joka vuotaa ja samalla kannattaa vaihtaa kaikki kannen o-renkaat, sekä välitiiviste menee vaihtoon.

      Kannen alla on yksi jousi, joka saattaa varomattomasti kanttaa irroittaessa tipahtaa pumpun sisälle, joten varovaisuutta.

      Osat maksavat luokkaa 10€ tuohon remonttiin ja osia voit tiedustella diesel-huolloista.

      • Tiputtaa...

        Käynpäs tiisseliverstaalla tiivisteostoksilla!


      • Dieselasentaja
        Tiputtaa... kirjoitti:

        Käynpäs tiisseliverstaalla tiivisteostoksilla!

        Mikäs se olikaan pumpun tyyppi

        Asiat on siitä kiinni.


      • Dieselasentaja
        Dieselasentaja kirjoitti:

        Mikäs se olikaan pumpun tyyppi

        Asiat on siitä kiinni.

        vielä tuohon ,käytä Fordin huoltomiestä se perii korkeintaan tunnin palkan o-renkaiden vaihdosta.
        Jos alat skulata hommaa siinä ei ole mitään järkee.


    • korjailija

      Puhdista hyvin pumppu ulkoapäin. Avaa kannen kaksi ruuvia ja raota varovasti kansi pois, vaijerit ensin irti. Jousi sisältä irti. Vaihda O-renkaat vipujen läpivienteihin 2 per reikä. Tee uusi tiiviste ja osat paikoilleen

    • Fordikuski

      Terve
      Fordini on vm. 78 ja vaihdoin pumpun kanteen sammuttinakselin ja kaasuakselin o-renkaat 4kpl, kun vuotivat, suodattimen vaihdoin myös, ilmasin suodattimen kannesta löysäämällä ruuvin ja pumpun kylestä. Ei käynnisty vain. suihkuiltakin löysytin mutterit löysälle ja pyöritin startilla ja yritettiin vetää toisella traktorilla, ei käynnisty vieläkään. irroitin pumpun kyljestä suikuputken irti, josta menee suuttimille, täältä ei tule polttoainetta ollenkaan vaikka kuinka starttaa, tarkastin myös ettei sammuttimen vipu ole vika asennossa joka estäisi polttoaineen virtauksen, tämäkin oli oikein. osaisko joku kertoa mistä moinen johtuu. Ennen ei tälläista ongelmaa vaikka olen suodattimia vaihtanut säännöllisesti vuosittain.
      Kiitokset jo etukäteen, jos joku keksii syyn. Vai onko pumppu purettava ja vietävä dieselhuoltoon tarkastukseen.

      • foortintallissa

        Menikö kaikki jouset varmasti paikoilleen, kun pistit sen ruiskutuspumpun kannen takaisin paikoilleen? Oma veikkaus on, että jotain taisi unohtua, säätäjä ei nyt toimi.
        Minulle itselleni on joskus kiireessä käynnyt Massikan leikkuupuimurissa, että osia on pudonnut sitä kantta avattaessa sinne ruiskutuspumpun sisälle. Pumppu vaan irti ja puimurin takapellin päälle Hesari levittäen, siihen kippasin ruiskutuspumpun ylösalaisin, jolloin pumpun sisälle pudonnut osa tuli siihen Hesarin päälle.
        Jos tuo ruiskutuspumppu toimi ennen remonttiasi, ei kyseessä ole kummoinen juttu, sieltä pumpusta se vika löytyy ihan kotoisilla konsteilla.


      • Onko asia jo kunnossa?


    • fordikuski

      Kyllähän se selvisi mistä kiikasti, kun Fordi ei lähtenyt käyntiin olisi vaikka kuinka saanut vejellä ja sahata akun tyhjiin. kaikki muut oli oikein, mutta kaasuvivun akselin o-renkaita kun vaihdoin ja olin kasannut vivun se oli jäänyt jostain syystä mutteria kiristettäessä virheasentoon, eli täysin kiinniasentoon jolloin se ei laskenut pumppupesästä tulemaan suihkuille polttoainetta. Kannattaa olla tarkkana kun purkaa akselin kopasta irti, missä asennossa se on alun pitäen ollut. Kantapään kautta oppii, kun purkaa ja kasaa tarpeeksi monta kertaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3988
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3337
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2658
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      232
      2115
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      92
      1889
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1833
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1819
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1638
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1321
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1232
    Aihe